Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
NORDSSON --- 11:55:45 18.11.2012
SINECURVE: mluvit jako debil není minimalismus
TENZO --- 13:37:21 7.11.2012
Na to ze ste minimalisti nejak moc kecate...
BUTEO --- 11:54:05 6.11.2012
Já mám hlavně pocit, že pojem "minimalismus" jako označení pro životní styl, který je poněkud důslednější formou "simple living", a který ve skutečnosti existuje už nějakou dobu (viz např. článek z roku 2002 - http://www.naturallifemagazine.com/0208/possessions.htm ), zavedl pár let zpátky Everett Bogue, aniž by jej jakkoli vázal na umělecký směr, jemuž je tahle diskuse primárně věnovaná.

Největší spojitost mezi minimalismem (životním stylem) a minimalismem (uměleckým stylem) vidím v názvu, v základní myšlence ("eliminovat nepodstatné" aneb "Perfection is achieved, not when there is nothing more to add, but when there is nothing left to take away" - Antoine de Saint-Exupery) a v tom, že většina 'životních' minimalistů se vyžívá v minimalistickém desginu.

A především mám pocit, že minimalismus jako životní styl patří spíš do auditka "Personal development". Čímž ovšem nechci nikoho vyhánět.

Carl Andre exhibition at Saatchi Gallery
[http://www.saatchi-gallery.co.uk/aipe/imgs/andre/Andre_01.jpg]
BINARY_PARANOIC --- 11:11:27 3.11.2012
Ne, dobře, já také provokuji, on minimalismus nebyl ani v době své největší slávy úplně homogenní a na „bezobsažný“ styl se o něm vedly hodně obsáhlé diskuze (ostatně spory o tom, co je ten „pravý“ minimalismus nebyly mezi minimalisty něčím úplně výjimečným).

Nicméně jsem trochu nedůvěřivý (velmi kulantně řečeno) vůči vysvětliování „co je to minimalismus“ od osmnáctiletého klučiny, u nějž lze s ohledem na jeho věk jaksi těžko předpokládat nějaké hlubší kunsthistorické vzdělání a tedy ponětí o tom, co minimalismus byl, v jakém kontextu se objevil a jak pokračoval.

Mimochodem pokud jsme se zde bavili o „povinné“ četbě stran minimalismu, vřele doporučuji Umění po roce 1900 — http://www.kosmas.cz/knihy/136251/umeni-po-roce-1900/ . Je to myslím velmi vhodný vstup do problematiky minimalismu.

Ona minimalizace formy není podstatou, ale mnohem spíše jen průvodním (neesenciálním) jevem minimalismu. V minimalismu šlo především o zbavení díla dalších obsahů, staví se tedy v opozici ke konceptualismu (třebaže v mnoha ohledech nedokonale). Smyslový vjem měl být hlavním a jediným vjemem — nic za tím, nic pod tím, nic vedle.
PETJULE --- 11:06:02 3.11.2012
BINARY_PARANOIC: řekla bych to asi takhle: jako když se díváš na nějaké minimalistické umělecké dílo, které dle svých měřítek za takové považuješ, ale vnitřně se minimalisticky necítíš, protože se ti prostě líbí, máš to rád a naplňuje tě to. v tomhle smyslu to minimalisticky chápat podle mě nelze.
BINARY_PARANOIC --- 11:00:56 3.11.2012
A v jistém smyslu ne? :)
PETJULE --- 10:59:48 3.11.2012
BINARY_PARANOIC: v jistém smyslu určitě ano.