Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Romipen * cesta k romské duši *
KATUSA
Toto nemá být diskuse typu "prostě řekněte, co si myslíte", ale pokud možno vážný dialog mezi těmi, kdo se romstvím SKUTEČNĚ CHTĚJÍ zabývat. Například i proto, abychom nacházeli opravdové možnosti, jak je možné s romy soužít, ve vzájemné úctě a souladu. Veškeré zbrklé slovní průjmy a slovní masturbace samozvaných mravokárců nechť hledají své uplatnění jinde. (viz. odkazy na nástěnce)

Latcho Drom - část východní Slovensko
Jarko Jovanovič Opre Roma
slovník romštiny

"Jestliže se chováme k lidem podle toho, jací jsou, škodíme jim. Jestliže se k nim chováme podle toho, jací by mohli být, pomáháme jim dosáhnout na jejich limity." J.W.Goethe


[http://www.globalvoicesonline.org/wp-content/uploads/2007/01/600px-roma_flagsvg.jpg]

Kdo by se chtěl podílet na tvorbě nástěnky, právech a povinnostech :) majitele diskuse atp., napište mi do pošty, budu jenom ráda.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
S_TEJK --- 18:00:07 3.12.2019
Camarón de la Isla, rodným jménem José Monje Cruz (5. prosince 1950 – 2. července 1992) byl španělský zpěvák romského původu, významný představitel flamenca a andalúzské hudby, do nichž jako jeden z prvních zakomponoval elektrickou kytaru a předznamenal tak Nuevo Flamenco. Devět alb nahrál ve dvojici s Paco de Lucíou (v letech 1969-1977), později hrával s jeho studentem Tomatitem. Jeho pohřbu roku 1992 se zúčastnilo více než 100 000 lidí. V roce 2005 byl o něm natočen životopisný snímek Camarón režiséra Jaime Chávarriho, kde Camaróna ztvárnil Óscar Jaenada, a který byl nominován a několik cen Goya.

Camarón de la Isla – Wikipedie
https://cs.wikipedia.org/wiki/Camar%C3%B3n_de_la_Isla
SCHIFFI --- 15:45:13 1.12.2019
Co vlastnili Romové před válkou? Analýza by měla zmapovat jejich majetek kvůli případné kompenzaci | Domov | Lidovky.cz
https://www.lidovky.cz/...lyzu-predvalecneho-jmeni-romu-kvuli-odskodnemu.A191201_115748_ln_domov_ele
KLARYSSA --- 19:39:31 4.10.2019
Dnes Jednota Tábor, v rámci festivalu Tabook:
21:00–22:30 Romské hororky – KHER
Romské autorky Ilona Ferková, Eva Danišová a Dana Hrušková představí své duchařské povídky, které vznikly v rámci otevřené výzvy nakladatelství romské literatury Kher letos na jaře. Zazní také strašidelné až hororové příběhy klasiků romské literatury Gejzy Demetera (1947–2015) ze sbírky O
mule maškar amende a Eriky Oláhové (1957) z knih Matné zrcadlo a Nechci se vrátit mezi mrtvé. Hranice mezi naším světem a světem „těch druhých“ se občas stírají…Připravte se na (ne)tradiční literární setkání – romští autoři totiž rádi píší, ale zrovna tak rádi vyprávějí.
Vypravěči / Na konci světa
Jednota
??? --- 18:42:48 4.10.2019
S_TEJK --- 7:54:56 9.9.2019
Když lezl na lešení, zdola ho pozorovala šedesátnice Andrea Krulišová, která měla na akci – již svolala strana Česká suverenita exposlankyně ČSSD a aktivistky Bloku proti islámu Jany Volfové – hlídat pořádek. Krulišová je v pracovním životě dělnice, v soukromém šéfka štábu neoficiální paramilitární organizace Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Skupina sdružuje často bývalé vojáky československé armády, o které nebyl po revoluci zájem, a posílá české dobrovolníky bojovat na ukrajinský Donbas do řad proruských separatistů, aby se tu vycvičili a navázali spojenectví. Ve hře je zatím několik desítek Čechů a zdejší ministerstvo vnitra opakovaně skupinu zařadilo mezi extremistické síly, protože své příznivce, kteří se počítají na tisíce, podněcuje k přímým akcím. Reportér slovenského Denníku N Tomáš Forró se mezi Vojáky v záloze infiltroval a v půl roku staré rozsáhlé investigativní reportáži Andreu Krulišovou popsal jako „sadistku z Prahy“, která řídí nábor dobrovolníků pro Putina. „S vášní mluví o tom, jak bude jednou svážet Romy v dobytčácích a vraždit je,“píše Forró.


9 Sep 2019 Respekt Kateřina ŠaFaříKová / Hrdinové nové fronty
S_TEJK --- 7:31:17 8.9.2019
Před 14 lety zahynula při dopravní nehodě Milena Hübschmannová

Milena Hübschmannová – Wikipedie
https://cs.wikipedia.org/wiki/Milena_H%C3%BCbschmannov%C3%A1

Na umístěnku pak získala vytoužené místo na ministerstvu zahraničí v Indii, ale kvůli tatínkově „buržoaznímu“ původu jí tam neumožnili vycestovat.

Na brigádě v Ostravě jsem pracovala poblíž černé party a užasla jsem, když jsem v jejich řeči rozpoznala šun!, poslyš!, hindsky sun!, a dikh!, hele!, hindsky dekh! Toužila jsem po Indii a tu touhu jsem začala naplňovat tím, že jsem se začala učit romsky v rodinách. Do dvou měsíců jsem se díky hindštině velmi slušně dorozuměla. Řada slov pro mě vůbec nebyla cizích – mělo to jen trošičku jinou fonetiku, jiné koncovky."

Milena Hübschmannová by se dožila 85 let. Ovlivnila životy několika generací Romů - Romea.cz
http://www.romea.cz/...ena-hubschmannova-by-se-dozila-85-let-ovlivnila-zivoty-nekolika-generaci-romu

S_TEJK --- 12:02:51 26.8.2019
Piráti se snaží změnit Chanov. Řešení ghett v Česku nefunguje, protože se děje bez Romů, říkají - Romea.cz
http://www.romea.cz/...-zmenit-chanov.reseni-ghett-v-cesku-nefunguje-protoze-se-deje-bez-romu-rikaji
S_TEJK --- 9:22:59 22.8.2019
Jindřich Šídlo: Prasečák Vojtěcha Filipa | Plus
https://plus.rozhlas.cz/jindrich-sidlo-prasecak-vojtecha-filipa-8036767
S_TEJK --- 7:52:32 7.6.2019
The Brief: EU reflects lack of diversity in membership | Euronews
https://www.euronews.com/2019/06/05/the-brief-eu-reflects-lack-of-diversity-in-membership