Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
RELATED - spříznění na cestě
NATASHA
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
NATASHA --- 11:06:53 5.2.2013
Včera jsem byla v divadle na Duškově představení Čtyři dohody; nejspíš vám nemusím říkat, že se jedná o inspiraci široce diskutovanou knihou stejného jména, se kterou Miguel Ruiz udělal doslova díru do světa.

Šla jsem na představení s určitým podezřením až skepticismem, nebudu tvrdit, že ne. Návody na lepší život, zejména jsou-li následně marketingově vytěženy bezpočtem různých reedic, kapesních verzí, luxusních vydání, mp3 verzí, ilustrovaných verzí, pracovních sešitů, meditačních polštářků etc., oceňuji vždycky spíš jako chytrý podnikatelský tah než jako skutečně smysluplnou cestu k poznání.

Nicméně: byla jsem pozvána, a protože jsem zvědavá jako opice, šla jsem se podívat. A byla jsem příjemně překvapená. Představení je knihou pouze volně inspirováno (4 dohody jsou jakousi páteří), je ale našlapané původními nápady, nepůsobí jako nácvik davové psychózy ani přednáška pro nemocné ovce, má to vtip a spád a mnohé myšlenky člověk opravdu rád slyší.

Představení je hodně postavené na jazyce, což se mi samozřejmě velmi líbilo, a opravdu, když se zamyslíte, jakým způsobem některé věci nazýváme nebo popisujeme... CO to vlastně znamená...
Jako příklad bych uvedla třeba "výchovné příkazy", které dávají rodiče i pedagogové dětem. Takové to:
Okamžitě se uklidni!, Jdi do svého pokoje a vrať se, až budeš normální! nebo Zmiz! Dušek k tomu hezky říká: jak tomu to dítě má rozumět? Není divu, že neposlechne. Něco takového je prakticky nemožné i pro pokročilého jogína :)
V oblasti partnerství je rozhodně zajímavé zamyslet se nad frázemi typu Už někoho máš? či Je načase, aby sis ji/ho vzal/a. Partnerství jako ukořistění druhé bytosti, hm hm...

Ono to není kdovíjak objevné či nevídané, takto jednotlivě, ale podobných myšlenek je to představení plné, dvě hodiny to sviští jedno za druhým, vše je předkládáno s nadhledem a humorem, opravdu hodně se nasmějete a celé tohleto duchovno se tam vyskytuje v míře, která je pro našince příjemná. Toltéky se koření, ale nešermuje. Občasné výlety do oblasti guruovství Dušek docela dobře utíná zavčasu, a navíc guruovství samo včera docela mile zpochybnil - s pomocí příběhu o Brahmovi a Máje, tj. přítomnosti božské plnosti v každém jednotlivci, který tedy nemá proč potřebovat někoho, kdo by ho ochočeného kamsi vedl.

Zkrátka a dobře: líbilo se mi to. Rozhodně bych řekla, že se Dušek ještě nezbláznil (jak mi bylo občas naznačováno :)
NATASHA --- 14:29:42 4.2.2013
A nyní něco velice poučného na téma myšlení.

Willo the Wisp - The Thoughts of Moog - HD - YouTube
http://www.youtube.com/watch?v=43M55Ay6RKA
NATASHA --- 17:19:35 30.1.2013
SNOP: Výtvarně se mi to líbí moc. Jinak mě ale rozčiluje, když se literatura pro děti staví na zdrobnělinách, a tady jich je ale ooopravdu hooodně.
??? --- 9:49:45 24.1.2013
Já tu knihu neznám, bližší je mi špalíček pohádek, ten na mě pokaždé dýchne kouzlem českého jazyka.

Osobně se mi verše z dívánek moc nelíbí, ale pokud na nich vyrostl někdo jako SNOP, pak tomu přidávám pár bodů k plusu :D
SNOP --- 16:21:01 23.1.2013
NATASHA: Toz ted nevim, jestli to je kritika nebo pochvala :-) Pro me je to kazdopadne nejoblibenejsi "kniha" meho detstvi, sveho druhu neco jako jeden ze stavebnich kamenu - ci nejstarsich korenu - me duse. Proto to sem davam.
NATASHA --- 16:15:58 23.1.2013
SNOP: Když jsem si přečetla Večerní dívánky, to jsem ještě nic netušila.
??? --- 9:23:07 18.12.2012
Trošku bláznivé :D
NATASHA --- 9:49:39 17.12.2012
Je pozoruhudné, že někdy poskytuje úlevu několik minut pohyblivých obrázků.
Následující kousek mi zásadně zkvalitňuje život v tomto slunném období roku:

The Avalanches - 'Frontier Psychiatrist' - YouTube
http://www.youtube.com/watch?v=qLrnkK2YEcE
??? --- 15:11:30 13.11.2012
LESANKA: Takže podle téhle definice, když si dám pár panáku, tak jsem super osvícený :D


NATASHA: Myslím, že úroveň vědomí jde i nad časové parametry.

Já bych například chápal, že jednou částí úrovně vědmí může být vědomí sebe sama, svého života, od narození do přítomnosti. A dokud jsou v minulosti okamžiky které nevíme nebo si je resp. nedokážeme vybavit je tam faktor který naše vědomí snižuje.

Samozřejmě, že jedna věc je úvaha jednotlivce a druhá je vědomí si svého okolí, živého neživého a také duchovního.