Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Technoparanoia (Facebook, Google latitude a další) + NSA + účinné postupy při obraně soukromí
XCHAOS
Internet, sociální sítě a jiné nové komunikační technologie. Debata o možnosti jejich využití a zneužití.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 23:11:55 18.3.2019
ALMAD: JJ ja bych bral prohlášení nějakýho zakladatele startupu kde se chvástá jak jsou veliký s dost velkou rezervou.
ALMAD --- 23:05:19 18.3.2019
TADEAS: Jeden z našich partnerů naše řešení na chvilku posadil do Amazon Web Services a pro zákazníka se snažil analyzovat asi 11 milionů kilometrů čtverečních povrchu země. Toto demo vytížilo na dva dny veškerou kapacitu Amazonu a jeho GPU serverů.

...citation needed
TADEAS --- 23:04:31 18.3.2019
TADEAS: od 11 do 35 minuty plamennej (politickej, kryptokonstitutivni) projev.
TLOUDEV --- 22:52:05 18.3.2019
TADEAS: ja to cetl. mas k tomu neco? nektery ty myslenky jsou primo dabelsky (kde kdo rybari, pasuje, bezny clovek si bude moci MONITOROVAT...
mmchodem jsem si schvalne na shodan.io projel par desitek webcamu a nasel mezi nimi hafo s default passwd pristupy na verejnych IP, nektere dokonce obsahuji i login na gmail, na ktery posilaji fotky pri alertech (dokonce jedna bezpecnostni firma) / to nas ceka krasna budoucnost, az se banda diletantu chopi IT totality ;-)
TADEAS --- 20:19:27 18.3.2019
TLOUDEV:

Vnímáme to tak, že než byl Google, nikdo si nedovedl představit, co bude znamenat, když budeš schopný získat jakoukoliv informaci z celého světa v jakémkoliv jazyce v řádu sekund. Nikdo si nedovedl představit sociologické a ekonomické dopady. Co to bude znamenat pro společnost, pro učení. Teď jsme před stejnou revolucí. Země bude každý den jednou nebo dvakrát vyfocená několika satelitními senzory. Zároveň existují počítačová centra, cloudy, které dokáží toto obrovské množství snímků analyzovat v téměř reálném čase. Málokdo si dovede představit, co to bude mít za dopad, když celá Země a veškeré pochody, které jsou vidět zvenku, budou měřitelné v reálném čase.

...

Přirovnal bys toto zprůhlednění třeba tomu, co mohou udělat, změnit a ovlivnit otevřená data (open data) od státu?

Spíš bych to přirovnal ke svobodě na internetu a co znamená internet pro obyčejného člověka. Znamená naprosto volný přístup k informacím. Nevýhoda už dnes je, že informace mohou být zkresleny mnoha zdroji. A my se tomu snažíme zabránit tím, že o informacích nerozhoduje někdo třetí, ale vyhodnocuje je umělá inteligence.

...

Říkal jsi, že nevíš, jaké budou dopady. Máš ale nějaké osobní představy?

Arbitráž největších hedgeových a dalších fondů bude postavená na reálnějších datech a zmenší se možnost získávat nefér výhodu na základě nějakého insider tradingu. Běžný člověk si bude moci monitorovat majetek, bude schopný si mnoho věcí ověřit. Něco, jako když se v dané lokalitě díváš na počasí.

...

Data bude vždy muset někdo nějakým komplexnějším způsobem interpretovat. Umělá inteligence dodá syrová fakta. Takže novináři asi neztratí práci, ale ověřování informací pro ně bude snazší a bude velmi nesnadné o věcech lhát. Profese, které to zasáhne, budou v krátkodobém horizontu různí analytici, kteří manuálně procházejí informace. Sníží se potřeba lidí, kteří monitorují majetek a hlídají, zda všemožné průmyslové komplexy a části nejsou poškozeny.

...

k čemu vás zákazníci reálně používají?

Nejhezčí příklady jsou z „asset managementu“ a business intelligence. Jsi třeba schopný spočítat, kolik aut parkovalo na parkovišti velké firmy, ale nejenom včera a předevčírem, ale za posledních šest let. Z toho pak jde odhadnout ekonomické výsledky a kudy půjdou. Dalším příkladem je monitoring pobřeží a hledání lodí, které se ilegálně snaží překročit nějakou hranici, pašují drogy, lidi, ilegálně rybaří. Jakákoliv aktivita, která je teď viditelná z vesmíru, je k dispozici k analýze a monitorování.

...

Co je jádro vašeho produktu, co ho definuje? AI, strojové učení?

V tuto chvíli je to schopnost stahovat a v reálném čase pracovat se snímky od mnoha satelitních providerů a následná analýza pomocí strojového učení a neuronových sítí.

Jaké objemy dat denně zpracováváte?

Jsou to desítky terabajtů.

Používáte cloud od Googlu, tak to už asi nebude levné, že?

Google nám poskytl obrovský kredit na služby. Ten už samozřejmě došel a teď platíme hodně peněz. Jeden z našich partnerů naše řešení na chvilku posadil do Amazon Web Services a pro zákazníka se snažil analyzovat asi 11 milionů kilometrů čtverečních povrchu země. Toto demo vytížilo na dva dny veškerou kapacitu Amazonu a jeho GPU serverů.
ICE --- 11:56:07 18.3.2019
TLOUDEV: jj kandidat na big brother awards.
ALMAD --- 19:43:39 17.3.2019
???: Nesouhlasim.

ARCHDRONE: Já si myslim, že to Zuboff pojmenovala velmi pěkně, ale myslim si, že to neni úplná story ta redukce na business je něco co je omezující, protože si myslim, že ty lidi maj ještě jiný ambice.

Asi ne Zuck, ale třeba Thiel určitě.
ARCHDRONE --- 17:59:49 16.3.2019
ALMAD: ???:
Asi se tu shodneme, ze vychova vzdelanych a kriticky myslicich lidi neni v zajmu politicko-ekonomickych elit snad v zadnem systemu. Takovi lide se hur ovladaji a predstavuji konkurenci. Vseobecna povinna skolni dochazka tu neni z lasky k lidem nejakeho osviceneho panovnika.
To, ze business a politika jde ruku v ruce je jasne (fun fact: vedeli jste, ze prazsky magistrat vlastni 7% akcii Kelnerovy PPF Banky, u ktere ma ucet?:) ).

Velice hezky to podava Shoshana Zuboff: https://en.wikipedia.org/wiki/Surveillance_capitalism
According to Zuboff, surveillance capitalism was pioneered at Google and later Facebook. She characterized it as a "radically disembedded and extractive variant of information capitalism" based on the commodification of "reality" and its transformation into behavioral data for analysis and sales. Zuboff warns that principles of self-determination might be forfeited due to "ignorance, learned helplessness, inattention, inconvenience, habituation, or drift".

a Smutna Krabice tady https://krabice.wordpress.com/...smus-cast-1-panoptikon-transparentni-totalita-jaka-tu-jeste-nebyla/