Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Jaderna fuze aneb spasa svetove energetiky do 30 let
DOTCOM
V teto diskusi se probiraji problemy a uspechy jaderne fuze. Od diskutujicich ocekavam jistou argumentacni uroven, jinak je RO nemine.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
DOTCOM --- 8:04:19 22.9.2010
XCHAOS:
FALUCIUS: panove upozornuju vas, ze tohle auditko je pouze a jenom o jaderny fuzi, tyhle filozoficky vyplody si muzete resit napr. tady:
[ ENERGIE - ALTERNATIVNÍ ZDROJE - BUDOUCÍ ZDROJE ENERGIE ]
XCHAOS --- 17:38:21 21.9.2010
CYBERWOLF: jak říkám, flejmy na toto téma zde nemají moc smysl
CYBERWOLF --- 17:02:22 21.9.2010
XCHAOS: ale ted vazne, ze ktere planety k nam promlouvas?
XCHAOS --- 16:38:48 21.9.2010
FALUCIUS: prosímtě fakt se drž tý fyziky, a nepouštěj se do ekonomie a sociologie :-) (lidé si jakýmsi zvláštním způsobem cenní nejvíce toho, co je vzácné, a čeho nemají dost - takže pochopitelně, ve chvíli, kdy energie bude dost pro všechno, náhle její spotřeba přestane být statusovým symbolem... svítit na billboardy najednou nebude cool, když budou osvětlené billboardy už úplně všude... chápeš ? neplatí, že čím více, tím více... lidé často něco chtějí právě proto, že to nemůžou mít všichni... ne proto, že je to opravdu potřeba... tato soutěž o vzácné zdroje je dnes převažující formou sociální organizace, dá se říct...)
FALUCIUS --- 15:22:59 21.9.2010
XCHAOS: Offtopic to tu, vzhledem k názvu fórka asi neni, dle mě teda (je tam ta spása a tak, žejo:-))
Ale jinak souhlasim:-) s těma hvězdama i s tim rozloženim energetický spotřeby... Snad jen že to rozložení tý spotřeby dle mě nemá velkýho významu... jde o energii globálně a navíc energii potřebujou i v Africe a jinde. Nemusej třeba topit, takže jí potřebujou samozřejmě míň, ale vyráběj, spotřebovávaj, atd... (teda když opomineme fakt, že sou to chudý země, a moc toho ani nevyroběj, ani nespotřebujou... ale nemusej bejt chudý navěky...) Energie bude třeba tak jako tak.
Chtělo by to určit metodu, která nás spasí a lejt peníze a prostředky jenom do ní, ale kdo urči která to bude? Optimalizace spotřebičů? Změna přístupu lidstva ke spotřebě energie? fúze? pokročilý jádro? solárky? jádro země? příliv a odliv? Nebo na to teda dlábnout a rovnou všechno nacpat do kosmu?
Kdo může říct, co bude to pravý? Názorů je tolik kolik je lidí a rozumnejch argumentů pro to a to je eště víc (a to se nebavim o těch nerozumnejch)... Dle mě se nedá dělat nic moc jinýho než hlídat a podporovat všechno a čekat, co se vylíhne... Jeden názor mezi tunou dalších:-)
XCHAOS --- 14:28:09 21.9.2010
FALUCIUS: no, můj názor je, že lidstvo (a zejména jeho civilizace a kultura atd.) hlavně potřebuje nějaký obzor, ke kterému by se mohlo snažit vydat... takže se potřebuje časem vydat ke hvězdám čistě s psychologických, filosofických a sociálních důvodů. to, co necháme tady, by měla být víceméně jakási zakonzervovaná "přírodní rezervace", a hlavní technologické třeštění by se mělo odehrávat spíše mimo tuto planetu. jak říkám, názor na čem to lidstvo utáhne nebo neutáhne je tu offtopic... a jinak energie není pro život lidstva na Zemi zdaleka tak klíčová, jak ti to přijde, když jsi se narodil v mírném pásmu, kde je polovinu roku topná sezóna a z ní ještě cca tak měsíc nebo dva je to vysloveně "boj o přežití" ... jsou ale tu i jiné země a jiné životní styly, a ty prostě z principu budou méně energeticky náročné, než je ten náš "severský"...

na fúzní papiňáky ve sklepě popravdě moc nevěřím, ale jak říkám... nějakému tomu Bussardovu ramjetu bych se na druhou stranu nebránil :-) to že ze Země bych nejradši udělal přírodní rezervaci ještě neznamená, že pak v té rezervaci chci trvale zůstat... :-)
FALUCIUS --- 13:59:35 21.9.2010
XCHAOS: Mno, takže si optimista a tvuj názor je, že se lidstvo utáhne na obnovitelnejch zdrojích... Mno asi nemá cenu o tom víc diskutovat, už sme tu toho slyšeli dost z obou stran :-) Já (a další) takový optimista prostě nejsem... i když by to bylo hezký. Budoucí výzkumy ukážou :-)

Ad ty tokamaky: Máš pravdu, ale nezapomínej na vývoj... stejně jako teď probíhá vývoj OZE, aby teda byly použitelný, tak až (jestli) ten tokamak (nebo jinej fuzní zdroj) bude jakž takž fungovat, tak to taky nebude konec vývoje...
V tom sem zas asi optimista já, že někdy v budoucnosti budeš mít prostě ve sklepě takovej malej papiňák a ten ti bude pohánět všechno... bude to decentralizovaný, poměrně levný a poměrně čistý (zdůrazňuju, že neřikám úplně)
XCHAOS --- 11:44:59 21.9.2010
CYBERWOLF: ve skutečnosti, jediným druhem fúze, který mi přijde v tomhle ohledu zajímavý, je samozřejmě Bussardův ramjet http://en.wikipedia.org/wiki/Bussard_ramjet - víceméně, spolu se solární plachtami poháněnými externími lasery jde o jediné dva principy mezihvězdného letu, které jsou aspoň trochu představitelné na základně dnešních znalostí fyziky (ovšem k realitě jaká nakonec bude budou míst asi stejně daleko, jako představy 19. století o letech na měsíc v pilotovaném projektilu vystřeleném z děla... také se ta představa přiblížila tehdejším hranicím technických možností, a dokonce chválím to, že díky externímu zdroji energie mohli pracovat s menšími hmotnostmi, než u dnešních raket :-) ). Jenže do stejné doby spadá taky představa cavoritu a antigravitace - což se nám dnes jeví právě jen jako mýtus, zcela mimo známé fyzikální zákony.

Problémem mezihvězdných letů je, že palivo na cestu prostě nemůžeš vést na palubě - ani antihmota pořádně nestačí, natož pak vodík pro nějaký fúzní reaktor.

pokud mluvím, že jadernou energii (štěpnou nebo fúzní) budeme potřebovat pro mezihvězdnou sondu (či generační kolonizační loď), pak pochopitelně mluvím jenom o zdroji energie pro přístroje na palubě, pro telekomunikaci se Zemí, apod. - a tady je podle mě možné, že štěpné reaktory se ukáží jako kompaktnější, jednodušší, že budou mít vyšší životnost, a celkově "vyšší energetickou hustotu", než veškeré příslušenství fúzní elektrárny (a zejména než tokamaky). ve skutečnosti - třeba pro sondu, která poletí stovky až tisíce let, mě jako seriózní zdroj pohonu přijde spíš velice jednoduchý štěpný reaktor, který by se nastartoval vždy jednou za nějaký delší čas (měsíce, roky) aby šetřil palivem - a během období činnosti by asi dobíjel nějaké chemické baterie (či roztáčel setrvačníky - těžko říct, jako u dnes máme technologii akumulace, která by vydržela tisíce cyklů nabití vybití, a současně by v podmínkách hlubokého kosmu měla mít životnost třeba 1000 let. (mj. i proto jsem skeptický k té fúzi, a zdůrazňuju degradaci materiálu neutrony - tady na Zemi mi přijde daleko lepší používat bezjaderné technologie a obnovitelné zdroje, ale pokud odletím někam daleko, kde žádné slunce nebude, tak samozřejmě, budu potřebovat jaderný zdroj s opravdu velkou životností - a ne reaktorovou nádobu, kterou je kvůli degradaci nutné každý rok vyměňovat)

Každopádně nevím, jestli dnešní koncepce tokamaků otevírá cestu k Bussardově ramjetu. spíše se domnívám, že asi ne. Některé zkušenosti asi recyklovatelné budou - ale bude to mít asi tolik společného, jako dělostřelecké zkušenosti 19. století mají společného s vývojem raket ve století 20tém.
CYBERWOLF --- 9:50:50 21.9.2010
Jelikoz je vodik nejbeznejsi prvek ve vesmiru, skoro bych si troufal rict, ze fuzni reaktor bude klicovy uz pro meziplanetarni lety, ve srovnani se stepenim uvolni fuze vice energie, palivo je daleko dostupnejsi a celkove odpada rada problemu, ktere s klasickymi reaktory jsou.

Takze ja bych rekl, ze malo co je tak perspektivni, jako prave fuze.
XCHAOS --- 18:12:08 20.9.2010
CYBERWOLF: akumulace apod. je tu podle mě offtopic.. jestli nechcete, abych to tu zasral flamewary na tato témata, tak se přesuňme do [ ENERGIE - ALTERNATIVNÍ ZDROJE - BUDOUCÍ ZDROJE ENERGIE ]

já pro fúzní energii nevidím velkou perspektivu přímo na Zemi (nebo snad možná v těch několika málo místech, kde mají stejně tak význam i štěpné elektrárny... když bude potřeba energie někde za polárním kruhem, a tak) - ale je to přeci jen relativně zajímavý zdroj energie třeba pro mezihvězdné lety (i když stěží to bude hlavní zdroj). vůbec se nebráním tomu, aby to lidstvo ovládlo, tuhle technologii (jestli to teda vůbec prakticky lze)