Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Breakthrough - prorážení skořápky reality
DARJEEL
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
AMBIENTIUM --- 15:15:26 17.6.2015
Repost z Trvale udržitelného rozvoje:

Renewable Energy from Evaporating Water
https://www.youtube.com/watch?v=Vj2kuZm-aCA
SCHWEPZ --- 8:58:29 10.6.2015
SCHWEPZ: černé díry jako jeden ze zdrojů života, bez nich by kosmická síť, předivo potencionálního života, nebylo takové, jaké je - jsou v centrech galaxie, osami kol nichž se otáčí tyto obři plné milionů hvězdných soustav. Intuitivně je vnímám jako harmonizující prvek našeho universa.

A doplním - vědci jsou na limitu pozorování Universa v jeho světle, skrze přicházející spršky fotonů hledí do hluboké minulosti. Co dál? Gravitační vlny!

Podle Einsteina tyto gravitační vlny zaplavují vesmír. Co to ale je? Jakákoli změna v gravitaci vysílá vlnky napříč strukturou prostoru, které se pohybují rychlostí světla. To by měly být gravitační vlny. A proč k nim dochází? Pokud máte dva objekty, dvě kompaktní hvězdy, z nichž každá kolem sebe zakřivuje prostor, a tyto dvě hvězdy se navzájem obíhají, pak tyto zakřivené oblasti vytvářejí vlnu ve struktuře prostoru, která s sebou odnáší energii. A to je nazýváno gravitační vlnou. Každá pohybující se hmota, velká nebo malá, vytváří gravitační vlnu.

Aby však vědci mohli zaznamenat slabý signál gravitační vlny, musí být taková porucha šířena mohutným kosmickým tělesem. Může to být černá díra nebo rotující neutronová hvězda. Jiným procesem, který vytváří gravitační vlny, je exploze supernovy. Hvězda exploduje a vyšle do prostoru gravitační vlnu. Nástrojem pro zachycení světlu podobného signálu vlny je LIGO – Laserová interferometrická observatoř gravitačních vln. Na světě jsou dvě identické observatoře LIGO. Jedna je ve státě Washington a druhá v Louisianě vzdálené více než 3000 kilometrů. Pokud přijde gravitační vlna, musí být zachycena oběma laboratořemi, aby byla tato událost potvrzena.

Observatoře fungují tak, že v ose interferometru jsou umístěna perfektně vyleštěná skleněná zrcadla. Interferometr je přístroj, který porovnává dvě světelné vlny a hledá mezi nimi rozdíly. Je na ně vysílán přesný laserový paprsek, který je rozdělen mezi dvě kalibrovaná zrcadla. Za normálních okolností, když se světlo odráží uvnitř 4 kilometry dlouhých vakuových trubic ve tvaru L, jsou oba laserové paprsky synchronizované. To znamená, že se navzájem vyruší a žádné světlo z tunelu neunikne. Pokud ale prochází gravitační vlna, je prostor nepatrně protažený nebo stlačený. V důsledku toho jsou laserové paprsky rozfázované a jenom v takovém případě se vyzáří malé množství světla. A dojde k zaznamenání nepatrného signálu, menšího než je průměr lidského vlasu, signálu jedné tisíciny rozměru protonu. Pokud je převeden na zvuk a světlo, může být slyšitelný a viditelný.

Vědci doufají, že zachytí stopu největší události, která se kdy ve vesmíru odehrála: Velkého třesku. Gravitační vlny mohou být nejlepší možností, jak dohlédnout až téměř k počátku vesmíru. Prvních asi 300 000 let po Velkém třesku byl vesmír tak hustý, že byl pro světlo neprostupný a světlo se jím nemohlo šířit. Takže když se vesmírem nemůže šířit světlo, co by mohlo? Gravitační vlna!
Vesmír: Gravitace — Česká televize
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10391317150-vesmir/212382553450030-gravitace/
Zásadní objev: po sto letech se Einsteinovy gravitační vlny potvrzují - iDNES.cz
http://technet.idnes.cz/...reni-z-dob-vzniku-naseho-vesmiru-pqi-/veda.aspx?c=A140317_130024_veda_mla

***

Na observatoři v Antarktidě byl po devíti letech objeven důkaz prudkého rozpínání vesmíru krátce po Velkém třesku: primordiální gravitační vlny, jejichž stopy zůstaly jako otisk v mikrovlnném pozaďovém záření (CMB). Znamená to mimochodem, že se v tomto okamžiku potkává Einsteinova teorie relativity a kvantová mechanika, čili že gravitace může existovat na kvantové úrovni.

Big Bang Gravitational Waves Discovered | Video
https://www.youtube.com/watch?v=VxzxI5sCXfk
GAF --- 21:59:39 8.6.2015
SCHWEPZ: kdes byl poslední čtyři aeony O.O ?
SCHWEPZ --- 21:35:57 8.6.2015
GAF: what the fuck man? To má být čirý mind fuck nebo máš nějaké odkazy či argumenty? jak jako semena zmutují na dně moře? ,) a proč si myslíš že je tam vozí tankerem proboha? :)) nečteš zrovna Day of the Triffids?
GAF --- 21:13:32 8.6.2015
SCHWEPZ: tak doufejme, že se jim nevykrosí tanker při převozu, nevypadne to na mořské dno, kde z toho nezmutuje všechno do polointeligentních naštvaných a pomstychtivých dendromorfů, které tu změnu klimatu nebo jinou katastrofu apokalyptických rozměrů způsobí! Takovejch už bylo za lidskou historii..
SCHWEPZ --- 8:34:03 8.6.2015
SCHWEPZ --- 21:51:03 1.6.2015
Klimatologové již brzy spustí unikátní projekt na záchranu horských ledovců, které ohrožuje globální oteplování. Vzorky ledového příkrovu ze všech koutů světa poputují na Antarktidu, kde budou vědci studovat jejich složení, na jehož základě lze vymodelovat vývoj klimatu tisíce let do minulosti.

Vědci zachrání mizející horské ledovce, vzorky převezou na Antarktidu - iDNES.cz
http://zpravy.idnes.cz/...1_zahranicni_ert#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6

+

[http://www.skandinavskydum.cz/files/clanky/svalbard.jpg]
26. 2. – Špicberské globální úložiště semen | Skandinávský dům
http://www.skandinavskydum.cz/26-2-spicberske-globalni-uloziste-semen


Špicberské globální úložiště semen (norsky Svalbard globale frøhvelv, anglicky Svalbard Global Seed Vault), nazývané také Arktická krypta posledního soudu nebo též Noemova archa, je zabezpečené místo, které slouží jako světová banka semen potravinářských plodin. Leží na norském souostroví Špicberky poblíž města Longyearbyen (1 km od longyearbyenského letiště), zhruba 1300 km od severního pólu.
Základní kámen stavby byl položen 19. června 2006. Aktu se zúčastnilo všech pět ministrů severských zemí. Výstavbu ovšem financovala pouze norská vláda. Celkové náklady na vybudování banky byly vyčísleny na 45 milionů norských korun. Semenná banka je společný projekt norské vlády, Světového fondu pro rozmanitost rostlin (Global Crop Diversity Trust) a Severského genetického výzkumného centra (NordGen). O provozní náklady se dělí fond a norská vláda. Skladování semen není zpoplatněno.
Úložiště bylo slavnostně otevřeno 26. února 2008 za účasti dvou set pozvaných hostů. Cílem této pozoruhodné stavby je uchovat druhovou rozmanitost rostlin z celého světa, kterou by tak neměly ohrozit klimatické změny, války, ani přírodní nebo dokonce jaderné katastrofy.
??? --- 16:12:27 22.5.2015
Archeologové v Keni udělali převratný objev. Našli totiž kamenné nástroje staré přes tři miliony let, což z nich činí doposud nejstarší pracovní artefakty na světě a posouvají vědce ve znalosti pravěkých technologií o 700 tisíc let dále do minulosti. Zatím není zřejmé, kdo je jejich tvůrcem. Narušují tak teorii o tom, že první, kdo na světě používal nástroje, byl člověk. Roh Homo je totiž starý „jen“ asi 2,8 milionu let.
(...)
„Nález nás posouvá v pochopení a popisu pracovních instrumentů mnohem dále do minulosti a současně narušuje naše přesvědčení, že to byl rod Homo, kdo první nástroje používal. Naopak je možné, že jejich majitelem byly rody jiné, s méně vyvinutým myšlením,“ uvedla profesorka antropologie Alison Brooksová z washingtonské univerzity.


Záhada. Vědci našli nástroje starší než člověk - Echo24.cz
http://echo24.cz/a/ihx2Z/zahada-vedci-nasli-nastroje-starsi-nez-clovek