Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Breakthrough - prorážení skořápky reality
DARJEEL
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
BIOH --- 22:58:28 22.6.2009
no viděl jsem s nim rozhovor a je to takovej magor, že to musim mít, nehledě na to že bude zajmavý koukat jakej charakter dělal poradce presidentovi, ten dotisk bude
ZIKE --- 20:59:36 22.6.2009
ahahhaaaahaa, to si fakt jako nekdo chcete koupit toho loosra? tak to me pobavilo :D
BIOH --- 20:47:37 22.6.2009
MONKOK: no ale je to vyprodaný :-( snad bude dotisk
KOKES --- 22:39:57 5.6.2009
BROZKEFF: jen připomenu, že tato technologie se zasloužila o náš drastický nárůst vědomostí/všeobecného rozhledu, což by při "papírové" technologii nebylo možné, nebo by trvalo mnohonásobně déle. Internet opravdu spojuje národy a akceleruje kultury.
Já myslím, že si čtečku koupíme všici, když ne teď, tak brzy..
XCHAOS --- 19:00:06 5.6.2009
BROZKEFF: Colapse od Jarred Diamonda jsem četl asi už před rokem, nebo kdy.. v anglickém originále (nebo to bylo na podzim, když jsem si to koupil ?)
BROZKEFF --- 0:06:14 5.6.2009
KOKES: ano, myšlenka elektronické kanceláře, kde nebude potřeba mít všechno tištěné, máme snad pdfka neasi, mě taky dřív nějak brala. taková ta představa jak to nebude ekologické, bude se šetřit papír ergo naše lesy etc etc.

nakonec docházím k závěru:
- budu si kupovat za pár tisíc další krám nazývaný "e-paper" abych mohl všude s sebou tahat to co chci číst a měl to aspoň přibližně podobně pohodlné jako kdekoli vytáhnout ty papíry, co si teď zcela rutinně tisknu? (Resp. při ceně nákladů za tisk budu muset vytisknout asi 10 tisíc listů než se dostanu na cenu té čtečky (kterou taky stálo něco vyrobit myšleno energie), která bude pořád navíc závislá na tom proudu, což papírový text jakmile ho už vytisknu, je na tomhle nezávislej

navíc teda jednu stařičkou laserovku včetně toneru asi na 10 let jsem dostal zadarmo. kvalita tisku sice mizerná, ale na to tištění dokumentů pro čtení po šalinách, zastávkách a jiných místech bohatě dostačující. rezignoval jsem tak na honbu za technologickými udělátky se snahou se plně elektronizovat, místo toho si radši jednou za půl roku koupím balík recyklovaných papírů za 120 korun a pak tisknu dohaleluja. ať žije počítač, ať žije skener a tiskárna.

tož asi tak
momentálně žijeme v super době kdy se tyhle věci extrémně zlevnily a zdostupnily, tj. demokratizovaly, pořád tu máme el. proud 24/7 stejně jako všechny další věci typu voda, plyn, veřejnou dopravu, fungující administrativu etc. etc.
takže maximální vděčnost za to co je
... teda otázkou je jak dlouho mám tenhle bezprecedentní luxus ještě vydrží.
XCHAOS --- 8:42:54 4.6.2009
KOKES: no ano.... ale já se třeba nijak nehrnu do PDF fakturace.... protože pochopitelně, PDF které vypadá jako to moje může vygenerovat při troše šikovnosti kdekdo. Ovšem především některé mechanismy byly vymyšlené jako mechanismy kontroly, celá písemná kultura je v podstatě o tom, že tak nějak co je psáno, to je dáno, a lidé se chovají podle toho - zatímco kybernetická kultura jde přesně opačným směrem, ale protože se v důsledku nikdo neřídí tím, co mu počítače poroučí, tak se z toho všeho stává jen obří zábavný systém - jedna velká distribuovaná počítačová hra.

svoji roli hrají i náklady a kvalita... nesvázané listy papíru z tvé tiskárny jednak vůbec nemusí být levnější, než ta sériově vytištěna kniha (a to ani pro tebe, nemluvě o nákladech výrobních), jednak ta kniha přeci jen je svázaná, zatímco knihy co jsem někdy tisknul na lejzrovce se mi doma povalují jako neúhledné hromady papíru. takže není to vše tak sluníčkové.

moje vize ohledně tohohle by ponechala nějakou roli pro místní komunitu: tedy např. ve tvé čtvrti by byla knihárna s profesionálnějšími nástroji, než je tvoje lejzrovka u tebe doma, a PDF by si poslal do té knihárny, a tam by sis druhý den vyzvedl svázanou knížku. byla by v tom nějaká lidská interakce a komunikace... to, že mi knížka leze doma z lejzrovky, je v podstatě do značné míry bezcenné, protože funkce knihy je že je to i nástroj nějaké sociální interakce... (i když třeba dnes už jen na nevědomé úrovni, neřešíš to vědomě) ... když jde jenom o to přečíst si knihu, přečtu si ji na monitoru. ale název knížky, kterou si čteš v tramvaji, na lavičce, nebo ji máš doma na nočním stolku, si ostatní kolem tebe třeba mohou přečíst, zatímco co si čteš na notebooku je jenom tvoje věc, a izoluje tě to.

Jinak pokud jsem to dobře pochopil, tak v tomhle klubu jsem s tezemi o blížící se technologické singularitě v podstatě asi správně, že ? :-) jenže pozor... já nevidím všechny věci, které jsou v tomto směru před námi jen bezvýhradně optimisticky... i když nechci být ani skeptik a dystopik za každou cenu...
KOKES --- 8:19:27 4.6.2009
mě například překvapuje/vadí, že masivně používáme kompy, ale souběžně s tím v kanclu papírujem. Když si třeba objednám knížku od Amazonu v GB, pošlou pošťáka přes půl Evropy/světa aby ji doručil. Při dnešní technologii bych čekal(když už teda nečtu tu knihu na netu), že pošlou pdf do mě nejbližší tiskárny, tam vytisknou,svážou, dovezou. Těch příkladů je spousta. Tady se zatím žádný breakthrough nekoná.