Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Breakthrough - prorážení skořápky reality
DARJEEL
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
TADEAS --- 11:12:00 21.11.2019
DNA Just One of More Than 1 Million Possible 'Genetic Molecules,' Scientists Find | Live Science
https://www.livescience.com/amp/DNA-look-alikes-store-genetic-information.html
??? --- 10:41:34 18.11.2019
143 New Geoglyphs Discovered on the Nasca Pampa and Surrounding Area - News & Events - News - YAMAGATA UNIVERSITY
https://www.yamagata-u.ac.jp/en/information/info/20191115_01/

- kdo to tam furt kresli :-)
SCHWEPZ --- 21:41:31 4.11.2019
AMBIENTIUM:
Cosmological crisis: We don't know if the universe is round or flat | New Scientist
https://www.newscientist.com/...QfATbX-0oTBw9VmLyr95Upp13_wQccggknwjew_gdSVtZ_FR8#Echobox=1572887135
AMBIENTIUM --- 13:33:11 2.11.2019
TADEAS: Masakr
TADEAS --- 11:27:14 2.11.2019
Neural network reconstructs human thoughts from brain waves in real time
https://techxplore.com/news/2019-10-neural-network-reconstructs-human-thoughts.html
SCHWEPZ --- 23:10:09 29.10.2019
Společnost Google minulý týden v časopise Nature vydala článek, ve kterém tvrdí, že dosáhla technologického milníku pojmenovaného v angličtině quantum supremacy, tedy kvantová převaha. Kvantový počítač Googlu údajně spočítal jednu konkrétní úlohu za dobu o několik desítek řádů kratší, než za jakou by to zvládl nejsilnější superpočítač klasického typu.

Google oznámil vítězství v souboji počítačových titánů. Stojíme na prahu kvantové nadřazenosti? | Radiožurnál
https://radiozurnal.rozhlas.cz/...vi-v-souboji-pocitacovych-titanu-stojime-na-prahu-kvantove-8096760

Google claims 'quantum supremacy' for computer - BBC News
https://www.bbc.com/news/science-environment-50154993
Quantum supremacy - Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_supremacy
AMBIENTIUM --- 19:05:04 28.10.2019
The Universe is expanding much faster than scientists predicted, and nobody knows why.
A team of researchers has confirmed this dilemma with data gathered using a new telescope technology that relies on shape-shifting mirrors. According to their study, which was published last month in the Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, precise measurements of the rate at which the Universe is expanding don't match the standard model that scientists have been using for decades.

Universe Is Expanding Much Faster Than We Thought, Creating a 'Crisis in Cosmology'
https://www.sciencealert.com/...repancy-has-created-a-crisis-in-cosmology?perpetual=yes&limitstart=1
SCHWEPZ --- 21:36:25 23.10.2019
Lethal virus 'could wipe out humans' | Daily Mail Online
https://www.dailymail.co.uk/health/article-200995/Lethal-virus-wipe-humans.html
Nevysvětlitelný virus šokuje vědce. Netuší, jak infikuje hostitelské buňky - Novinky.cz
https://www.novinky.cz/...ak-infikuje-hostitelske-bunky-40300925?dop-ab-variant=9&seq-no=1&source=hp

Normálně se viry množí tak, že se pomocí drobných hrotů na svém povrchu „napíchnou“ na hostitelskou buňku, infikují ji a přinutí ji k produkci nových virů. Organismus, který objevili japonští vědci při zkoumání výkalů prasat, však podle deníku The Daily Mail žádné hroty k napojení na cizí buňky nemá. Znalci teď hádají, jak vlastně přežívá a množí se.
Virus je drobný vnitrobuněčný cizopasník, který obsahuje genetický materiál, tedy řetězce DNA a RNA. Tento materiál je obklopen obalem z bílkovin. Aby virus „ožil“ a začal působit, musí se napojit na hostitelskou buňku. Ten objevený Japonci patří mezi enteroviry skupiny G. Tyto viry způsobují řadu nemocí a zdravotních poruch, od vyrážek u malých dětí až po nachlazení, encefalitidu či průjem. Nový japonský objev označený jako 2 EV-G má však na rozdíl od dalších virů ve skupině G hladký povrch, takže není jasné, jak se takové mechanismy mohou napojit na hostitelskou buňku. Mizutani a jeho kolegové se domnívají, že ke svému fungování potřebuje ještě nějaký virus-pomocníka. Toho se však zatím nepodařilo objevit.
***
Virus (z lat. „virus“ – jed) je drobný vnitrobuněčný cizopasník] nacházející se na pomezí mezi živým a neživým.
Patří mezi tzv. nebuněčné organismy a svou stavbou se od buněk dramaticky liší.
„Tělo“ virů je tvořeno tzv. virovou částicí, která je složena především z bílkovin a nukleových kyselin.
[https://media3.giphy.com/media/3o7TKz2eMXx7dn95FS/giphy.gif]
AMBIENTIUM --- 21:38:57 21.10.2019
“If this new paper is correct, however, the only flaw is that cosmologists have taken one of the earliest simulation results — that dark matter forms halos with cusps at the center — and believed their conclusions prematurely. In science, it’s important to check your work and to have its results checked independently. But if everyone’s making the same error, these checks aren’t independent at all.

Disentangling whether these simulated results are due to the actual physics of dark matter or the numerical techniques we’ve chosen could put an end to the biggest debate over dark matter. If it’s due to actual physics after all, the core-cusp problem will remain a point of tension for dark matter models. But if it’s due to the technique we use to simulate these halos, one of cosmology’s biggest controversies could evaporate overnight.”

On large cosmic scales, cold dark matter provides the perfect answer to a number of puzzles. Without it, the cosmic microwave background, the large-scale galaxy clustering seen in the Universe, the absorption properties of gas clouds intercepted by background quasar light, gravitational lensing and much more cannot be explained. However, on small scales, the simulations of dark matter all produce expected dark matter halos whose properties don’t align with the small galaxies we actually see. For decades, dark matter’s detractors have latched onto this as the biggest flaw with dark matter. But a new study says it might be a flaw of the simulation methods used, not of the theory at all.

If so, it might turn out that dark matter’s biggest apparent problem is simply a numerical error, resolving one of cosmologies greatest controversies.

Dark Matter's Biggest Problem Might Simply Be A Numerical Error
https://www.forbes.com/...rk-matters-biggest-problem-might-simply-be-a-numerical-error/#17f3a6208979
AMBIENTIUM --- 23:24:06 9.10.2019
Verze paradoxu dvojčat z teorie relativity promíchaná s kvantovou mechanikou – Sciencemag.cz
https://sciencemag.cz/verze-paradoxu-dvojcat-z-teorie-relativity-promichana-s-kvantovou-mechanikou/

Samotný paradox dvojčat v teorii relativity je všeobecně známý: když se cestovatel z vesmíru vrátí zpět na Zemi, zjistí, že zestárl mnohem méně než jeho dvojče. Je to dáno tím, že hodiny tikají různě rychle v závislosti na rychlosti (dilatace času). Ovšem ani tento paradox není pro vysvětlení úplně jednoduchý a prost komplikací, protože samozřejmě, když se raketa pohybuje rovnoměrně přímočaře, z pohledu člověka v raketě se pohybuje Země, pomaleji tikají hodiny na Zemi a pomaleji stárne dvojče na Zemi. Tudíž je pak třeba ještě doložit, co se stane, až se při opětovném setkání na Zemi tyto dva pohledy konfrontují. Aby raketa odletěla ze Země a znovu se na ni vrátila, musí pomaleji stárnoucí dvojče ovšem projít dvakrát zrychlením. A tak dále.
Nyní ke kvantové verzi tohoto paradoxu. Vědci z Leibniz University Hannover (vydala příslušnou tiskovou zprávu) a Ulm University publikovali příslušnou studii ve Science Advances. Dvojče je zde jenom jedno, zato se pohybuje po různých možných drahách, respektive „po všech současně“ – v jejich superpozici. Abychom si i za těchto podmínek zajistili měření času, dvojče je v tomto případě atomovými hodinami. Experiment bude realizován i fyzicky, v 10 metrů dlouhém zařízení („atomová fontána“, respektive snad prostě interferometr), které se v Hannoveru právě staví.