Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Lisabonská smlouva
RIMRR

Hodně se o ní mluví, ale kdo z nás jí viděl? Víte o čem je? Někdo jí kvituje a druhý odmítá. Co nám přinese a co jejím přijetím případně ztratíme? Získala si Lisabonská smlouva Vaši pozornost? Klub o otázkách a odpovědích k tématu Lisabonská smlouvy.

Stručné info a Lisabonská smlouva ke stažení | Plný text nálezu Ústavního soudu k Lisabonské smlouvě | Abstrakt rozhodnutí ve věci Lisabonské smlouvy

HLASUJTE - Má prezident EU odpovídající pravomoce?

Rozbor nálezu LS - část: -I- | -II- | -III-

20.11.09 - Aktuální téma: Novým prezidentem EU se stal Belgický premiér Herman Van Rompuy
4.11.09 - Předchozí téma: Prezident Václav Klaus v úterý 3.11.2009 v 15 hodin podepsal Lisabonskou smlouvu
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
FEMUR --- 10:48:30 19.1.2010
???: chysta se i konference/seminar poradanej MEZ. dam vedet az to zachytim
??? --- 0:56:32 19.1.2010
FEMUR: bude se hodit, díky moc :)

nevíš, jestli se kromě toho komentáře chystá ještě něco?
??? --- 15:38:38 2.1.2010
LOKI_CZ: už si brousím svou multikultimačetu.)
LOKI_CZ --- 22:51:34 28.12.2009
válka bude, ale občanská.. a obávám se, že to nebudou "domorodci" kdo bude mít navrch..

Humanismus, Multikulti korektnost etc povedou k takove eskalaci problemu az prrostou nepokoje a dale.. vsak si vzpomenme na recko.. Jeden sráč dostal co si zasloužil (byť odraženou) - Kdo by o tom chtěl polemizovat ať si uvědomí že molotovův koktejl není žádný trasparent, stejně tak neveřím že by se ten policajt kvůli korektnosti necal upálit.. a najednou se formou protestu stalo vypalování univerzit..

TEBION: Díky za výklad.. takhle nějak to bude.. (Kdo nevěří nechť si vzpomene na tlaky vůči Irsku a nám..)
HAREMHEB --- 13:14:06 6.12.2009
???: Myslím, že to vidíme dost podobně. Jen já s tímto krokem nesouhlasím. Mnohem raději bych EU viděl jako ekonomický spolek a ne cestu k jednomu státu. A rád bych takovém ekonomickém celku viděl i například Turecko. Bohužel se mě na tuto otázku nikdo v žádných volbách neptal.
ATOMOUSEK: Ano, takto sem to s tou válkou myslel. Díky. Banshee, uvědom si, že i relativně blízké státy, jako bylo Československo a Polsko spolu v po první světové válce vedli válku o Těšínsko. Kdyby se integrovaná EU rozpadla, bude třeba aby se národy znovu osamostatnily. O tom, kolik problémů to může přinést si můžeme udělat představu pomocí krátkého citátu z Wiipedie:
"Polsko opět získalo skutečnou suverenitu až v roce 1918 po porážce Centrálních mocností. Nezávislost si udrželo i v následné válce se sovětským Ruskem. O své hranice bojovalo též s Ukrajinci, Němci, Čechy a Litevci."
Válčilo se postupně na všech frontách a rozhodně si nemyslím, že by lidstvo dospělo do fáze bez válek.
ATOMOUSEK --- 18:35:45 3.12.2009
???: Samozrejme, ze je to hypoteticky predpoklad, ale rozpady kolosu jsou obvykle provazeny podobnymi akty - myslim si, ze prave proto, ze jsou hranice v jistem smyslu smazany a diplomaticke vztahy casto nefunkcni. Jako kdyz myslivec sejme vudci samici divocaka a cele stado se rozpadne na souperici skupinky, ktere nakonec opousti rodnou hroudu.
Ale pripoustim, ze je to pouze muj model, me vnimani reality.
??? --- 14:56:23 3.12.2009
ATOMOUSEK: No, zjevně HAREMHEBův přéspěvek chápeme trochu jinak...

Každopádně mi není příliš jasný tvůj vývod, že začne-li EU navenek vystupovat jednotně (o čemž doopravdy LS mimo jiné je) a následně se rozpadne (míru pravděpodobnosti pomineme), musí se nutně hranice určit válkou??? WTF? Proč?
ATOMOUSEK --- 12:48:53 3.12.2009
???: Nechci se dostat v ideologickem sporu do sporu o nazev ci misto podepsani smlouvy, ale neni nahodou uplne jedno, kde to zacalo?
Problem je ten, ze LS je jakymsi (v teto chvili) dovrsenim integracnich snah. Jestli prezident EU (pres to, ze se tato funkce nepovedla prosadit s timto oficialnim nazvem) neni vyznamnou zmenou pravni, jak tvrdis, pak je to naprosto zasadni zmena ideologicka.
To, ze se na tom pracuje nejaky ten patek, je zjevne a to, ze se to nepodarilo sepsat jako ustavu, nekolikrat otrepane. Nicmene to nemeni nic na tom, ze integrace tohoto typu je umyslnym potlacovanim narodnich rozdilu, coz muze mit samozrejme za nasledek smazani narodnostnich problemu (nebo ne, ale to je jedno).

Pokud dojde k tomu, ze integrovana Evropa zacne kooperovat navenek jednotne (a pripust, ze o tom LS take je), a nasledne se z jakehokoli duvodu rozpadne, bude nutne urcit nove hranice - valkou samozrejme. To je zhruba to, jak chapu Haremhebuv nazor (kteremu se timto omlouvam, za interpretaci jeho nazoru, ale nemohl jsem si pomoci, kdyz jsem videl naseho euronadsence, jak zase klickuje).