Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Lisabonská smlouva
RIMRR

Hodně se o ní mluví, ale kdo z nás jí viděl? Víte o čem je? Někdo jí kvituje a druhý odmítá. Co nám přinese a co jejím přijetím případně ztratíme? Získala si Lisabonská smlouva Vaši pozornost? Klub o otázkách a odpovědích k tématu Lisabonská smlouvy.

Stručné info a Lisabonská smlouva ke stažení | Plný text nálezu Ústavního soudu k Lisabonské smlouvě | Abstrakt rozhodnutí ve věci Lisabonské smlouvy

HLASUJTE - Má prezident EU odpovídající pravomoce?

Rozbor nálezu LS - část: -I- | -II- | -III-

20.11.09 - Aktuální téma: Novým prezidentem EU se stal Belgický premiér Herman Van Rompuy
4.11.09 - Předchozí téma: Prezident Václav Klaus v úterý 3.11.2009 v 15 hodin podepsal Lisabonskou smlouvu
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 11:22:02 1.12.2009
HAREMHEB: Teď nevím, jestli si to uvědomuješ, ale byl to právě Maastricht, kterým formálně zaniklo EHS. Byl to Maastricht, který založil EU s jejími mezinárodněpolitickými ambicemi, s jejím přesahem do spravedlnosti, vnitra a bezpečnosti. Jistě něco takového bylo snazší dohodnout mezi pouhými dvanácti zeměmi, navíc v poměrně euforické době počátku devadesátých let, než by tomu bylo nyní. Každopádně Lisabon považuji za sice významnější novelu než byly Amsterdam či Nice, ale i tak je to relativně opatrný krok. Naopak mediální povyk kolem něj je až neúměrný jeho reálnému významu.
HAREMHEB --- 11:06:42 1.12.2009
To máš pravdu, byl jsem příliš obecný, přiznávám. Současný stav je však podobnější situaci před oběma válkami, než všemu následujícímu.
Měl-li bych však vytyčit zásadní přerod EU, tak to není Maastricht ale právě LS. EHS mělo zůstat u ekonomické integrace a nesdružovat politicky. Chápu však, že když silový přechod k EUR zafungoval, zkusili to i s poitickou LS. Změníme pravidla a ono se to nějak srovná... Nač čekat, až to bude připraveno, slazeno a žádoucí?
??? --- 10:45:25 1.12.2009
HAREMHEB: Mně jenom fascinuje, že pro tebe "LS porušila rovnovážný stav, který tu panoval po dlouhá desetiletí". Během těch dlouhých desetiletí jsme tu měli studenou válku, pád železné opony, státy zanikaly i vznikaly, padaly diktatury - a mezi tím bylo právě EHS spíše stabilním prvkem. V rámci evropské integrace došlo k opravdu podstatné změně Maastrichtskou smlouvou, kdy vznikla EU. O deset let později následovalo rozšíření o 10 nových zemí - tomu říkám posun mocenské rovnováhy.

Ale LS? Nezveličuješ trochu?:)
HAREMHEB --- 10:33:43 1.12.2009
???: To co ty bys rozepsal do jedné knihy, já jsem shrnul do jedné věty. Nehodlám zde s tebou polemizovat o zjevných faktech.
??? --- 10:19:37 1.12.2009
HAREMHEB: Jak ta LS zásadně mění mocenská pravidla v Evropě, prosím pěkně? Tím, že se ve všech oblastech pravomocí EU začíná rozhodovat ve spolurozhodování s EP? Nebo že o energetice se od nynějška bude rozhodovat kvalifikovanou většinou? Ts, ts, ts...
RIMRR --- 9:52:00 1.12.2009
Dnes začala platit Lisabonská smlouva.
HAREMHEB --- 21:46:58 30.11.2009
???: Zbytečný dotaz. Zásadní změnu mocenských pravidel v Evropě.
??? --- 10:16:38 30.11.2009
HAREMHEB: A co s tímhle vším má společného LS??
HAREMHEB --- 9:32:58 30.11.2009
???: V podstatě ve valné většině Evropy platí hranice narýsované po první a druhé světové válce za významného přispění vlivu USA. Kdyby se EU udržela například 50 let a pak se rozložila, určitě na povrch vystoupí národnostní vášně v podobě "Velkého Maďarska", konfliktu o Slezsko a dalších skrytých problémů. Čím dále EU pokročí v integraci, tím problematičtější bude rozpad. Nemluvě o přistěhovalectví.
??? --- 8:56:00 30.11.2009
LOKI_CZ: LS ještě ani nezačala platit a už máš jasno? To je super:) Po té volbě Van Rompuy - Ashtonová je jasno hlavně v tom, že i nadále si hlavní slovo chtějí ponechat jednotlivé státy...

HAREMHEB: Čím konkrétně LS porušila "rovnovážný stav, který zde panoval po dlouhá desetiletí"? To by mne fakt zajímalo...