Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
PSYCHOTERAPIE
ANOUKE
Prostor pro výměnu informací a zajímavých odkazů k tématu, sdílení zkušeností z vlastní praxe (v přísných mezích etiky a ochrany osobních dat), diskuzi o konkrétních otázkách, možnostech i omezeních jednotlivých terapeutických směrů, pření se mezi jejich představiteli i filozofování o podstatě a smyslu psychoterapie jako takové. A jako novinka i prostor pro prezentaci a propagaci vlastní práce - článků, praxe, akcí.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 8:41:04 1.3.2020
Diky vsem, pomohli jste :)
EMMMA --- 17:50:00 29.2.2020
CYRUS_SMITH: pokud by se dal snést muž, tak super mi přišel mudr. ivo procházka.. https://www.ulekare.cz/nasi-lekari/mudr-ivo-prochazka-csc-46 (na ženu žel tip nemám)

???: co si tak pamatuji, z dlouhodobých studií účinnosti vycházejí všechny terapeutické směry zhruba stejně, záleží především na vztahu, který se podaří navázat. Pokud ti nevyhovuje ticho a hmhání, vyhni se asi terapeutům s Rogersovským výcvikem (aka na člověka zaměřeným přístupem), zároveň určitě souhlas s id stalk
STALK --- 17:07:29 29.2.2020
???: Možné klíče co mě napadaj při hledání terapeuta - jeho "CV" by mělo obsahovat něco jako - dokončený nebo aspoň probíhající terapeutický výcvik (reálnej dlohodobej sebeskušenostní výcvik, ne žádný kurzy u bůhvíkoho), praxe i jinde než ve vlastní ambulanci, (dobrej prubířskej kámen podle mě jsou sociální služby, psychiatrie, adiktologický služby...), stručná a profi sebeprezentace - bez vzletnejch frází, ezo blbin, duchovna, odkazů na jiné lidi. Rozumnej ceník...
To co popisuješ neni známka ničeho - a vlastně je to normální postup... k tomu aby terapie fungovala je potřeba čas - terapeut potřebuje poznat tebe, ty jeho, pak se může začít formovat vztah a prostor na kterym to celý potom běží (ten může mít mnoho podob)... to někdy trvá. A v neposlední řadě - zastávam názor že těžký a nepříjemný věci jsou těžký a nepříjemný i během terapie a je to tak v pořádku :) a tak dál a tak dál. tohle je velký téma ;)
TETHALKA --- 10:52:04 29.2.2020
???: Zásadnější než škola mi přijde terapeutický vztah. Jsou na to i nějaké výzkumy...
NELLIA --- 18:49:38 28.2.2020
???: Jak to tak čtu, co zkusit někoho s "Na řešení orientovaným přístupem" (dalet)? Ty jsou pokud vím, vedeni k větší direktivitě a intervencím. Jinak bych to, co se ti nezdá tomu terapeutovi na férovku řekla, máš vliv na podobu vaší spolupráce, neboj se ji formovat.
TBC --- 17:09:39 28.2.2020
???: hele obecně tento podobný pocit přesně znám, a taky jsem se s nim težko sžíval. (že se moc neptají a musí to vyjít z tebe.. a analyzant o tom musí mluvit o všem možném atd,, ale s tim pracuje imho většina škol (jsem laik, ostatní případně doplní)
STALK --- 20:34:08 27.2.2020
???: A co by si od terapie očekávala.? Skoušela si s nima o tom co ti vadí mluvit? Co to je za směry kde sis začala všímat těch podobností? Kolik si jich vystřídala? Jak ty tvoje sezení vypadali? Co byl ten impuls kdy sis řekla - tak sem už nepříjdu - jak ses u toho cejtila?... neočekávam že mi na všechny tyhle otázky odpovíš :) spíš ilustruju kolik otázek ve mě tvoje hledání správného terapeuta vzbuzuje. ;)
??? --- 11:50:10 27.2.2020
TBC: hm, no vadi mi, kdyz jsou moc ticho nebo jen hmkaji nebo zesumiruji oznamovaci vetou, co prave slyseli. Nekteri pak davaji rady/nazory a kdyz se netrefuji, tak citim, ze ta komunikace mezi nama a vhled vazne. Potrebuji, aby se vic ptali nebo tak nejak. Presne nevim. Jestli nekdo ten vhled umi rychle nebo pomalu nebo se nejak s tim klientem "naladit", tak to jsem povazovala spis za schopnost terapeuta, jeho zkusenosti nebo schopnost empatie a jako nezavislou vec od typu vycviku...ale zaroven jsem si zacala vsimat tech podobnosti dle toho, jaky typ terapie delaji, tak nevim.
TBC --- 11:23:03 27.2.2020
???: viz MORPHLER: mozna zkus popsat co ti na stavajicich terapeutech vadilo apod, to muze pomoci udelat dalsi kroky spravnym smerem
MORPHLER --- 8:51:43 26.2.2020
???: seznamu a popisu psychoterapeutickych smeru je spousta. vhodnost nektzerych pristupu pro kokretni poruchy se sice nekdy propaguje, ale ve skutecnosti jsou vhodne temer vsechny. Co je tim faktorem eventualni nevhodnosti je clovek, konretni terapeut a to jak si sednete (A tady je na miste tve pozorovani, ze podobny smer nekdy pritahuje podobne osobnosti terapeutu - tedy nektery smer muze byt pro tebe nevhodny jako celek)
Rekl bych, ze muze pomoct se nekterym smerum, ktere identifikujes jako tobe nesedici vyhnout. Najdi si nejaky ten seznam smeru s popisy (i treba jen https://cs.wikipedia.org/wiki/Psychoterapie) a kdyz ti nejaky bude filosoficky neprijmeny, tak je velka sance, ze ti moc nesedne ani prakticky...