Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
PSYCHOTERAPIE
ANOUKE
Prostor pro výměnu informací a zajímavých odkazů k tématu, sdílení zkušeností z vlastní praxe (v přísných mezích etiky a ochrany osobních dat), diskuzi o konkrétních otázkách, možnostech i omezeních jednotlivých terapeutických směrů, pření se mezi jejich představiteli i filozofování o podstatě a smyslu psychoterapie jako takové. A jako novinka i prostor pro prezentaci a propagaci vlastní práce - článků, praxe, akcí.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
NARVAH --- 13:39:06 12.9.2014
kethamina: na jejich kurzu nee, ale halamovou znám osobně z výcviku
DAW --- 13:26:56 12.9.2014
Ještě pro upřesnění - z online slovníku cizích slov:

hagioterapie >> nová forma existenciální psychoterapie považující náboženskost za mimořádně mocnou intervenující sílu lidského duševna

Opravdu se nemá jednat o Remešovu dogmatologii s biblí!
DAW --- 13:22:58 12.9.2014
SANTAL: Hagios - z řečtiny = svatý, posvátný
To že si tam pan Remeš automaticky dosazuje bibli je právě už přesně docela zřetelnou známkou toho, o čem jsem psal v posledních pár příspěvcích - už bych to nerozváděl..
Ale hlavně: já byl na jiným semináři - jmenovalo se to "Psychoterapie Otců Pouště" a mělo se tam mluvit o asketech, kteří odcházeli do pouště hledat boha - a mluvilo se o nich fakt jenom těch prvních pět minut.
SANTAL --- 13:09:54 12.9.2014
DAW: Nalákal? Já měla pocit, že hagioterapie je (psycho)terapie pomocí Bible, tedy... bych tam tu Bibli fakt čekala :-)
DAW --- 12:42:15 12.9.2014
SANTAL: jojo.. někomu to takhle může i vyhovovat
Ten problém pak nastává, když někdo vychází z apriorního paradigmatu Bůh x Ďábel = Dobro x Zlo = Božské x Nebožské ... a na tom staví celý svůj seminář, zatímco posluchač (v tomto případě já) se s přednášejícím názorově rozchází ještě o level dřív... Tak to prostě těžko může fungovat a není nic špatného na tom, že to někdo takhle má hozený, ale měl by si ten člověk uvědomovat, že těch možností jak vnímat "Boha" je tady víc a měl by už předem dát lidem jasně na srozuměnou, že jeho seminář bude mít takovouhle formu (což bohužel bylo ve skutečnosti přesně naopak - nejenom, že nepřipouštěl názorově rozdílné komentáře (které někdy blokoval až poněkud infantilním způsobem), ale také "nalákal" do svého semináře lidi na atraktivně znějící téma, kterému se věnoval cca 5 minut a pak šup honem "tak teď si vezměte do ruky bible...")
SANTAL --- 12:29:58 12.9.2014
DAW: Tak zatím (v tomhle stručném odstavečku) nic, co by mě nějak odrazovalo :-) taky nic, co by bylo " spešl katolické", tedy ne jednoduše "křesťanské".
DAW --- 12:12:16 12.9.2014
DAW: Za tou poslední větou měl bejt otazník: "Stačí to takhle?"
DAW --- 12:10:37 12.9.2014
SANTAL: Tyjo to by bylo asi na hodně dlouhou diskuzi ;) A do tohodle klubu to taky asi nepatří.. no zkusim to vyjádřit nějak jednoduše - je tam hodně zdůrazňováno vnímání božského rozměru skrze utrpení, oběť, zlo v lidech a na zemi, boj dobra se zlem ... Já osobně vnímám božské jako to, co sjednocuje, co propojuje veškeré bytí do jednoty a ne to, co rozděluje... Stačí to takhle (p.s. uvědomuju si, že i katolictví má různý podoby a třeba v jižní americe ho taky prej vnímaj mnohem víc přes panu Marii a jakožto symbol lásky než přes ukřižovanýho Ježíše na kříži... ale to by fakt bylo na hodně dlouhou debatu..)
SANTAL --- 12:03:42 12.9.2014
KETHAMINA: Mě by to taky zaujímalo, hodně, ono třeba to svatootcovské učení, co maj na stránce, je velice nosné - přitom právě katolíci po něm zase tolik nesahají, jenomže bych chtěla vědět, nakolik je problém, pokud člověk je třeba fakt konzervativní křesťan, nicméně ne katolík ( DAW to "katolické paradigma" je konkrétněji co?)
DAW --- 11:51:56 12.9.2014
KETHAMINA: DESTINYX: Já mám s Remešem taky spíš negativní zkušenost. Je to hroznej dogmatik, kterej slepuje skutečnosti a informace dohromady podle toho, jak se mu zrovna hodí (což člověk zjistí bohužel až potom, když si sám dohledá konkrétní skutečnosti). No a další věc, která mi vadila je ta, že on vlastně vůbec ani nevěří v boha, respektive nikdy nepoznal "Boha" - to se mi blbě píše, páč si uvědomuju, že to je těžko vysvětlitelná vnitřní subjektivní zkušenost, ale stejně: přistupuje k bohu skrze bibli a bohužel ještě ke všemu skrze katolický paradigma a pořád se v tom tak nějak motá (což se není čemu divit) a pak když se ho zeptáte, tak řekne, že vlastně ani neví, jestli v boha věří.. Takže celej zážitek byl takovej divnej, on se snaží provokovat, vytahovat různý diskutabilní až výbušný témata a do toho autoritativně prosazuje jakýsi svoje katolicko-psychologický dogma, kterýmu vlastně ani on sám nevěří.. No je to divný prostě..