Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
PSYCHOTERAPIE
ANOUKE
Prostor pro výměnu informací a zajímavých odkazů k tématu, sdílení zkušeností z vlastní praxe (v přísných mezích etiky a ochrany osobních dat), diskuzi o konkrétních otázkách, možnostech i omezeních jednotlivých terapeutických směrů, pření se mezi jejich představiteli i filozofování o podstatě a smyslu psychoterapie jako takové. A jako novinka i prostor pro prezentaci a propagaci vlastní práce - článků, praxe, akcí.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
NARVAH --- 10:50:54 28.6.2014
myslim bude fajn, když pak to dítě ty máminý moudra z pohádek zase vyblinká a bude poznávat svět podle sebe
NIKAO --- 22:31:18 26.6.2014
DAW: to mi připomíná, teď jsem mluvila s kamarádkou, kde mají právě ideál takové pomoci (na VŠ soc) - v rámci komunity.. nezavírat a nevymýšlet všemožný služby,ale pomáhat si navzájem. To přece funguje od jakživa...

V psychoterapii je opravdu důležitý samotný výcvik a vědět kde mám svoje možnosti, hranice, slabá místa, samozřejmě silná místa, řešit své problémy, traumata..jak působím na klienty... a to je právě ono - přijde člověk a očekává vedení, vlastně osvícenou (převážně) mužskou autoritu (otce) ten je hierarchicky vždy výš, otázkou je, že takový člověk nebude spokojený s člověkem na stejné úrovni (což podtrhuje to, že jsme hodně mladí). "když už si za to zaplatí" tak chce opravit:D
DAW --- 14:08:49 26.6.2014
NIKAO: Jojo.. Je tady patrnej ten návrat k běžnýmu lidskýmu sdílení a učení se v horizontální rovině. Vertikální (mocenský) uspořádání se pomalu rozmělňuje a my začínáme chápat, že pojetí psychoterapeuta jakožto "odborníka", který ovládá jakési složité nástroje, jimiž může klienta "opravit", je ze své podstaty zcestné. :)
NIKAO --- 13:36:31 26.6.2014
taková běžná forma psychoterapie mezi lidma.., každý v životě to zažívá, už tím, že vidí film, nebo čte knížku, která se ho nějakým způsobem dotýká: tím je to proces vedoucí k "uvědomování sebe, prožívání, aatd.. práce terapeuta je tady dobrá v tom pomoci člověku jít více do sebereflexe a asi ve všem i v tý body terapii, aby vnímal co cítí...? to vařim z vody..

k těm pohádkách, my je používáme jako jednu z hlavních technik možností práce s obsahy nevědomí, protože právě díky nim se předává ta zkušenost pro zvládnutí určitých vývojových období a v těch příbězích jsou ukryty určité klíče, proto se dětem vypráví pohádky a je to nejjednodušší druh předávání "návodu" na život na té hlubší úrovni, kde funguje symbolika, tam se psychoterapie také může odehrávat!!
DAW --- 12:39:45 25.6.2014
NARVAH: je to asi oboji zaroven. Pst vede obvykle k preformulovani pribehu, nachazeni novych vyznamu, rozsireni pribehu o prvky, ktere drive zustavaly skryte ve stinu... atd. V tom vidim ja asi tu nejvetsi zmenu - clovek zacne o sobe a o svete uvazovat jinak, coz neznamena vlastne nic jineho, nez ze se promeni pribehy, ve kterych a skrze ktere zije.
Ona maminka tim ctenim pohadky predava diteti take obvykle nejake moudro ( ostatne pohadky samotny by byly na celou dalsi diskuzi )
AIM_FREEMAN --- 12:10:59 25.6.2014
DARJEEL: To já jen tak, aby příbytek bytí nestála;) Docela rád na to období vzpomínám..a takové věci jako odstup od vrozeného předporozumění světu, uzávorkování nebo vzdání se subjekt-objektového rozdělení ve prospěch pobytu, resp. bytí-ve-světě si ponechávám v arzenálu. Ale ačkoli mi to asi již nikdo neodpáře, tak mi to ani nikdo nepřišije;). Škatulata, škatulata..ach vy nezbednícíi;)
DARJEEL --- 11:40:29 25.6.2014
AIM_FREEMAN: no joo, daseinista!!! :-)
AIM_FREEMAN --- 11:38:44 25.6.2014
DARJEEL: a ja bych to doplnil jeste timto citatem ;)) "Řeč je příbytek bytí." Hajdegr ;)
DARJEEL --- 10:42:04 25.6.2014
DAW: je to tak... nicméně většinou to nějakým tím vyprávěním příběhů začíná a točí se to kolem nich... nakonec jak píše Pratchett, jsme opice s příběhem :-) A narativum je jedním z artefaktů, který dělá lidi lidmi :)
AIM_FREEMAN --- 9:38:46 25.6.2014
NARVAH: já to pochopil tak, že se tím myslí strukturované vyprávění životních příběhů. i když samozřejmě třeba hledání paralel v pohádkách a dalších archetypálních příbězích je taky docela zajímavé a přínosné, když se to umí.;) samozřejmě je dobré jasně formulovat myšlenky, o tom žádná, ale nemusíme se nutně chytat za slova.

ad moderování diskuse: Anouke tady nebyla snad rok, takže by se nějaký správce hodil. i když pro darjeela nehlasuji, je na tento job imho příliš jangový;D