Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
PSYCHOTERAPIE
ANOUKE
Prostor pro výměnu informací a zajímavých odkazů k tématu, sdílení zkušeností z vlastní praxe (v přísných mezích etiky a ochrany osobních dat), diskuzi o konkrétních otázkách, možnostech i omezeních jednotlivých terapeutických směrů, pření se mezi jejich představiteli i filozofování o podstatě a smyslu psychoterapie jako takové. A jako novinka i prostor pro prezentaci a propagaci vlastní práce - článků, praxe, akcí.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MORPHLER --- 16:13:10 12.3.2013
"What are you listening for in therapy?

I’m listening for content. I’m listening for the process of what’s being communicated, by whom, through what verbal and non-verbal means, at what pacing, with what rhythm. I’m listening for inconsistencies across content and process. I’m listening carefully when language stops or is difficult to access. There are times when people have a lot of difficulty finding language for their experience. I’m particularly interested in those moments, because [often they are] very fruitful places for newness to emerge. I’m listening for silences, I’m listening for absences, for what’s not being said. I’m listening for silence as punctuation, not as a gap, but as a full, meaningful, shaped moment in a conversation. "
Inside Stories: "RADICAL LISTENING": AN INTERVIEW WITH DR. KAETHE WEINGARTEN
http://www.insidestoriesonline.com/2013/03/radical-listening-interview-with-dr.html
VALOR --- 23:53:16 6.3.2013
NARVAH: Myslim ze vic praxe na filde by bylo urcite k uzitku. Ale to vim jen z doslechu od pratel co studovali jednooborovku
VALOR --- 23:44:25 6.3.2013
NARVAH: Nam to tehdy taky prislo prima. Mysleli jsme si ze v 23 letech budeme mit VS i vycvik a budeme hotovy psychoterapeuti - pak jsme zjistili ze vlastne poradci a nakonec ze ani ne hotovy. Ten vycvik je uzitecnej jak pro obor socialni prave tak psychologie. To bezpochyby kazda prace na sobe je. Kdo to ale mysli s terapii vazne sel po skonceni skolniho vycviku a supervize jeste do dalsiho kde pokracoval do hloubky v jine atmosfere s lidmi kteri si ten vycvik vybrali z profesnich duvodu. Ten vycvik na PVSPS je uvod do skupinove psychoterapie a do vlastni duse v praxi. Sam o sobe podle me pro vlastni poradenskou praxi nestaci. Je to ale dobry prvni krok a clovek se pak muze rozhodnout kterym terapeutickym smerem se chce dat. Je to dobra zkusenost pro praci s lidmi i pro zivot s lidmi. Podle me by mely mit vycviky i lekari a ucitele z duvodu sve profese a zodpovednosti. Vzhledem k narocnosti tohoto studia a vycviku mnoho lidi nedoslo az do konce k titulu a konce vycviku. Specialne pro muze to bylo narocne - byli mensinou. V mem rocniku 3 spoluzaci - muzi nedosli do konce studia a 1 do konce vycviku.
NARVAH --- 19:59:31 6.3.2013
VALOR: asi už tomu rozumím víc.. podobnej model, kterým sis prošel, snad zkoušeli v sedmdesátejch letech v bostonu (?) a moc se to prej neujalo.. (?) asi to je těžký, bejt pořád spolu.. mít limity ve vztazích, to je krutý.. na druhý straně studium psychologie na fildě je často prosto nějakejch větších výcvikovejch komplexních kousků, což tady u růžičky vidím fakt jako výhodu
EVAD --- 19:03:22 6.3.2013
VALOR:
VALOR: wtf??
NARVAH --- 7:15:33 6.3.2013
VALOR: přijde mi prima v rámci studia se cvičít v psychoterapii..
VALOR --- 21:20:51 5.3.2013
Miluju jak se v kazdem auditku objeví samozvana autorita která ma potrebu se vyjadřovat ke všemu. I k věcem se kterymi nemá osobni zkušenost. Je to diskusním server tak diskutujme. Doufám ze dostanu odpověd na otazku, abych mohl svůj postoj k růžovému slizu a výcviku se spolužáky náležitě obhájit.
VALOR --- 20:50:20 5.3.2013
NARVAH: A v cem ti ten model a Ruzicka prijde prima?
NARVAH --- 20:45:26 5.3.2013
VALOR: jo, ten model mi přijde prima nápad a růžička prima člověk. kdybys to chtěl napsat ještě jednou, klidně se na to znova zeptej.

mně přijde učit s bejt laskavej lidský.. to, co ty nazýváš nutným zlem může bejt také promyšlený a profesionální přístup či vedení.. protože pokud je pro ty mladý a osobnostně teprve dorůstající studenty skupina málo bezpečná, někteří v ní posílí jen svoje obrany..
VALOR --- 19:54:40 5.3.2013
NARVAH: tobě přijde ten model prima a nemáš s ním vlastní zkušenost? A přijde Ti prima i Růžička ač ho osobně neznáš? Mě přijde prima spousta věcí třeba sex ve třech - nikdy jsem ho neměl.

Proti Dr. Růžičkovi jsem neřekl ani popel. Je to člověk, kterého si Vážím a to ho znám osobně velmi dobře. Hodně lidem vadí jeho sebevědomí a to že se rád poslouchá. Já to mám na něm rád. Taky ho rád poslouchám. Souhlasím, že pro psychoterapii v ČR toho dělá a udělal dost.

Dr. Růžička si zakládá na tom, že studenti mohou svobodně kdykoli projevit svůj názor. Dává jim prostor i na školních radách - kde můžou lidsky projevit co se jim nelíbí. Nevím proč bych se nemohl svobodně projevovat a kritizovat co mi nepřišlo tak prima tady na nyxu. Právě díky tomu, že je školní rada tomuto otevřená, tak se mouchy a nedokonalosti postupně vychytávají a v současných ročnících už je např. mnohem více výuky psychohygieny protože ten tlak na studenty je obrovskej.

Rozhodně mi nepřijde sprostý vůči Dr. Růžičkovi psát o růžovém slizu jako pojmenování toho, že se lidi vyhýbali konfliktům a byli na sebe často přelaskavý až to zavánělo neupřímností. Je to něco o čem on určitě ví a řekl bych, že si uvědomuje že je to součást procesu i "nutné zlo" které je součástí tohoto modelu, který utváří i mnoho společenských a individuálních žádoucích změn.

Podle mě je náhled studentů na to jak by se měla psychoterapie provádět ovlivněný existenciální a humanistickou filosofií. Nastavení studentů a přeterapeutizování ze školy ovlivňuje přístup k individuální terapii a terapeutovi. Viz to, že mě osobně pan Jakubů nesedl. Ale že někdo jiný by z něj mohl být třeba nadšený. Zvlášť někdo, kdo má pozitivní vztah k psychodynamicky orientované psychoterapii švihnuté psychoaanalýzou. Nebo někdo kdo je prostě jinej než Já. Mohl to být jen personality conflict. A jiný terapeut pracující ve stejném směru by mi tehdy mohl vyhovovat. Každý ať si udělá názor sám.