Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
PSYCHOTERAPIE
ANOUKE
Prostor pro výměnu informací a zajímavých odkazů k tématu, sdílení zkušeností z vlastní praxe (v přísných mezích etiky a ochrany osobních dat), diskuzi o konkrétních otázkách, možnostech i omezeních jednotlivých terapeutických směrů, pření se mezi jejich představiteli i filozofování o podstatě a smyslu psychoterapie jako takové. A jako novinka i prostor pro prezentaci a propagaci vlastní práce - článků, praxe, akcí.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
VALOR --- 23:44:25 6.3.2013
NARVAH: Nam to tehdy taky prislo prima. Mysleli jsme si ze v 23 letech budeme mit VS i vycvik a budeme hotovy psychoterapeuti - pak jsme zjistili ze vlastne poradci a nakonec ze ani ne hotovy. Ten vycvik je uzitecnej jak pro obor socialni prave tak psychologie. To bezpochyby kazda prace na sobe je. Kdo to ale mysli s terapii vazne sel po skonceni skolniho vycviku a supervize jeste do dalsiho kde pokracoval do hloubky v jine atmosfere s lidmi kteri si ten vycvik vybrali z profesnich duvodu. Ten vycvik na PVSPS je uvod do skupinove psychoterapie a do vlastni duse v praxi. Sam o sobe podle me pro vlastni poradenskou praxi nestaci. Je to ale dobry prvni krok a clovek se pak muze rozhodnout kterym terapeutickym smerem se chce dat. Je to dobra zkusenost pro praci s lidmi i pro zivot s lidmi. Podle me by mely mit vycviky i lekari a ucitele z duvodu sve profese a zodpovednosti. Vzhledem k narocnosti tohoto studia a vycviku mnoho lidi nedoslo az do konce k titulu a konce vycviku. Specialne pro muze to bylo narocne - byli mensinou. V mem rocniku 3 spoluzaci - muzi nedosli do konce studia a 1 do konce vycviku.
NARVAH --- 19:59:31 6.3.2013
VALOR: asi už tomu rozumím víc.. podobnej model, kterým sis prošel, snad zkoušeli v sedmdesátejch letech v bostonu (?) a moc se to prej neujalo.. (?) asi to je těžký, bejt pořád spolu.. mít limity ve vztazích, to je krutý.. na druhý straně studium psychologie na fildě je často prosto nějakejch větších výcvikovejch komplexních kousků, což tady u růžičky vidím fakt jako výhodu
EVAD --- 19:03:22 6.3.2013
VALOR:
VALOR: wtf??
NARVAH --- 7:15:33 6.3.2013
VALOR: přijde mi prima v rámci studia se cvičít v psychoterapii..
VALOR --- 21:20:51 5.3.2013
Miluju jak se v kazdem auditku objeví samozvana autorita která ma potrebu se vyjadřovat ke všemu. I k věcem se kterymi nemá osobni zkušenost. Je to diskusním server tak diskutujme. Doufám ze dostanu odpověd na otazku, abych mohl svůj postoj k růžovému slizu a výcviku se spolužáky náležitě obhájit.
VALOR --- 20:50:20 5.3.2013
NARVAH: A v cem ti ten model a Ruzicka prijde prima?
NARVAH --- 20:45:26 5.3.2013
VALOR: jo, ten model mi přijde prima nápad a růžička prima člověk. kdybys to chtěl napsat ještě jednou, klidně se na to znova zeptej.

mně přijde učit s bejt laskavej lidský.. to, co ty nazýváš nutným zlem může bejt také promyšlený a profesionální přístup či vedení.. protože pokud je pro ty mladý a osobnostně teprve dorůstající studenty skupina málo bezpečná, někteří v ní posílí jen svoje obrany..
VALOR --- 19:54:40 5.3.2013
NARVAH: tobě přijde ten model prima a nemáš s ním vlastní zkušenost? A přijde Ti prima i Růžička ač ho osobně neznáš? Mě přijde prima spousta věcí třeba sex ve třech - nikdy jsem ho neměl.

Proti Dr. Růžičkovi jsem neřekl ani popel. Je to člověk, kterého si Vážím a to ho znám osobně velmi dobře. Hodně lidem vadí jeho sebevědomí a to že se rád poslouchá. Já to mám na něm rád. Taky ho rád poslouchám. Souhlasím, že pro psychoterapii v ČR toho dělá a udělal dost.

Dr. Růžička si zakládá na tom, že studenti mohou svobodně kdykoli projevit svůj názor. Dává jim prostor i na školních radách - kde můžou lidsky projevit co se jim nelíbí. Nevím proč bych se nemohl svobodně projevovat a kritizovat co mi nepřišlo tak prima tady na nyxu. Právě díky tomu, že je školní rada tomuto otevřená, tak se mouchy a nedokonalosti postupně vychytávají a v současných ročnících už je např. mnohem více výuky psychohygieny protože ten tlak na studenty je obrovskej.

Rozhodně mi nepřijde sprostý vůči Dr. Růžičkovi psát o růžovém slizu jako pojmenování toho, že se lidi vyhýbali konfliktům a byli na sebe často přelaskavý až to zavánělo neupřímností. Je to něco o čem on určitě ví a řekl bych, že si uvědomuje že je to součást procesu i "nutné zlo" které je součástí tohoto modelu, který utváří i mnoho společenských a individuálních žádoucích změn.

Podle mě je náhled studentů na to jak by se měla psychoterapie provádět ovlivněný existenciální a humanistickou filosofií. Nastavení studentů a přeterapeutizování ze školy ovlivňuje přístup k individuální terapii a terapeutovi. Viz to, že mě osobně pan Jakubů nesedl. Ale že někdo jiný by z něj mohl být třeba nadšený. Zvlášť někdo, kdo má pozitivní vztah k psychodynamicky orientované psychoterapii švihnuté psychoaanalýzou. Nebo někdo kdo je prostě jinej než Já. Mohl to být jen personality conflict. A jiný terapeut pracující ve stejném směru by mi tehdy mohl vyhovovat. Každý ať si udělá názor sám.
??? --- 20:52:30 4.3.2013
NARVAH: můžeš být v klidu:) růžovej sliz vůbec nemá co dělat s růžičkou. to se traduje na naší škole resp. viapu ještě z výcviků, které nejsou sestaveny ze studijní komunity.
já osobně si ho dost vážím a nikdy jsem s ním neměl žádný konflikt ani problém. ale někteří ano a i on si někdy ujede. logiš, je to člověk a má toho fakt hodně.

jinak mě ten model přijde taky v něčem prima. je dobré že prostě skončí studium a člověk má hotový výcvik. a člověku to každopádně dá hodně. ale jak jsem psal - teď mám srovnání a přesně jak píše Valor - dá se jít snáze do konfliktu, daleko víc do hloubky atd. taky je fajn, že dvacetiletým je už dvcet čtyři a je to sakra znát.

nejsem na tom tak, že bych lidi chtěl od kombinace studijní komunita + výcvik přímo odrazovat, ale jednoznačně doporučit to taky nemůžu. jinak u nás se pravidla co se týče vztahů drží velmi striktně. aliance a skupinky které se utvořily ve studijní komunitě taky trošku brzdí, ale pracujeme s tím.
chce to ještě prozkoumat a případně ten model nějak dopracovat. i když nevím vůbec jak;)
NARVAH --- 20:44:19 4.3.2013
mě ten model dělat výcvik během studia přijde prima.. a růžička, ač ho neznám, mi taky přijde prima.. posouvá podle mě možnosti terapie dál.. zlidšťuje ji.. například tím, že skupinová pravidla ruší, resp. nechává na skupině, jaká si vytvoří.. což třeba v prostředí českýho zdrvaotnictví je velkej krok kupředu..
ta mladost je asi trochu překážkou na to, jít do hloubky.. ten "růžovej sliz" mi přijde vůči růžičkovi až trochu sprostý.. mám z toho pocit, jako byste jej tímto úslovím za jeho lidskost vinili.. ale těžko soudit, jak to v praxi vypadalo.. fajn, že si popsal i pozitiva