Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
PSYCHOTERAPIE
ANOUKE
Prostor pro výměnu informací a zajímavých odkazů k tématu, sdílení zkušeností z vlastní praxe (v přísných mezích etiky a ochrany osobních dat), diskuzi o konkrétních otázkách, možnostech i omezeních jednotlivých terapeutických směrů, pření se mezi jejich představiteli i filozofování o podstatě a smyslu psychoterapie jako takové. A jako novinka i prostor pro prezentaci a propagaci vlastní práce - článků, praxe, akcí.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
EVAD --- 19:03:22 6.3.2013
VALOR:
VALOR: wtf??
NARVAH --- 7:15:33 6.3.2013
VALOR: přijde mi prima v rámci studia se cvičít v psychoterapii..
VALOR --- 21:20:51 5.3.2013
Miluju jak se v kazdem auditku objeví samozvana autorita která ma potrebu se vyjadřovat ke všemu. I k věcem se kterymi nemá osobni zkušenost. Je to diskusním server tak diskutujme. Doufám ze dostanu odpověd na otazku, abych mohl svůj postoj k růžovému slizu a výcviku se spolužáky náležitě obhájit.
VALOR --- 20:50:20 5.3.2013
NARVAH: A v cem ti ten model a Ruzicka prijde prima?
NARVAH --- 20:45:26 5.3.2013
VALOR: jo, ten model mi přijde prima nápad a růžička prima člověk. kdybys to chtěl napsat ještě jednou, klidně se na to znova zeptej.

mně přijde učit s bejt laskavej lidský.. to, co ty nazýváš nutným zlem může bejt také promyšlený a profesionální přístup či vedení.. protože pokud je pro ty mladý a osobnostně teprve dorůstající studenty skupina málo bezpečná, někteří v ní posílí jen svoje obrany..
VALOR --- 19:54:40 5.3.2013
NARVAH: tobě přijde ten model prima a nemáš s ním vlastní zkušenost? A přijde Ti prima i Růžička ač ho osobně neznáš? Mě přijde prima spousta věcí třeba sex ve třech - nikdy jsem ho neměl.

Proti Dr. Růžičkovi jsem neřekl ani popel. Je to člověk, kterého si Vážím a to ho znám osobně velmi dobře. Hodně lidem vadí jeho sebevědomí a to že se rád poslouchá. Já to mám na něm rád. Taky ho rád poslouchám. Souhlasím, že pro psychoterapii v ČR toho dělá a udělal dost.

Dr. Růžička si zakládá na tom, že studenti mohou svobodně kdykoli projevit svůj názor. Dává jim prostor i na školních radách - kde můžou lidsky projevit co se jim nelíbí. Nevím proč bych se nemohl svobodně projevovat a kritizovat co mi nepřišlo tak prima tady na nyxu. Právě díky tomu, že je školní rada tomuto otevřená, tak se mouchy a nedokonalosti postupně vychytávají a v současných ročnících už je např. mnohem více výuky psychohygieny protože ten tlak na studenty je obrovskej.

Rozhodně mi nepřijde sprostý vůči Dr. Růžičkovi psát o růžovém slizu jako pojmenování toho, že se lidi vyhýbali konfliktům a byli na sebe často přelaskavý až to zavánělo neupřímností. Je to něco o čem on určitě ví a řekl bych, že si uvědomuje že je to součást procesu i "nutné zlo" které je součástí tohoto modelu, který utváří i mnoho společenských a individuálních žádoucích změn.

Podle mě je náhled studentů na to jak by se měla psychoterapie provádět ovlivněný existenciální a humanistickou filosofií. Nastavení studentů a přeterapeutizování ze školy ovlivňuje přístup k individuální terapii a terapeutovi. Viz to, že mě osobně pan Jakubů nesedl. Ale že někdo jiný by z něj mohl být třeba nadšený. Zvlášť někdo, kdo má pozitivní vztah k psychodynamicky orientované psychoterapii švihnuté psychoaanalýzou. Nebo někdo kdo je prostě jinej než Já. Mohl to být jen personality conflict. A jiný terapeut pracující ve stejném směru by mi tehdy mohl vyhovovat. Každý ať si udělá názor sám.
??? --- 20:52:30 4.3.2013
NARVAH: můžeš být v klidu:) růžovej sliz vůbec nemá co dělat s růžičkou. to se traduje na naší škole resp. viapu ještě z výcviků, které nejsou sestaveny ze studijní komunity.
já osobně si ho dost vážím a nikdy jsem s ním neměl žádný konflikt ani problém. ale někteří ano a i on si někdy ujede. logiš, je to člověk a má toho fakt hodně.

jinak mě ten model přijde taky v něčem prima. je dobré že prostě skončí studium a člověk má hotový výcvik. a člověku to každopádně dá hodně. ale jak jsem psal - teď mám srovnání a přesně jak píše Valor - dá se jít snáze do konfliktu, daleko víc do hloubky atd. taky je fajn, že dvacetiletým je už dvcet čtyři a je to sakra znát.

nejsem na tom tak, že bych lidi chtěl od kombinace studijní komunita + výcvik přímo odrazovat, ale jednoznačně doporučit to taky nemůžu. jinak u nás se pravidla co se týče vztahů drží velmi striktně. aliance a skupinky které se utvořily ve studijní komunitě taky trošku brzdí, ale pracujeme s tím.
chce to ještě prozkoumat a případně ten model nějak dopracovat. i když nevím vůbec jak;)
NARVAH --- 20:44:19 4.3.2013
mě ten model dělat výcvik během studia přijde prima.. a růžička, ač ho neznám, mi taky přijde prima.. posouvá podle mě možnosti terapie dál.. zlidšťuje ji.. například tím, že skupinová pravidla ruší, resp. nechává na skupině, jaká si vytvoří.. což třeba v prostředí českýho zdrvaotnictví je velkej krok kupředu..
ta mladost je asi trochu překážkou na to, jít do hloubky.. ten "růžovej sliz" mi přijde vůči růžičkovi až trochu sprostý.. mám z toho pocit, jako byste jej tímto úslovím za jeho lidskost vinili.. ale těžko soudit, jak to v praxi vypadalo.. fajn, že si popsal i pozitiva
VALOR --- 18:55:57 4.3.2013
SUURJA: cvičit se v akváriu podle mě ani nejde. Máš pravdu že v rámci ČR se lidi opravdu znají - aspoň ti co pracují v rámci pomáhajících profesí a pokračují v práci na sobě v rámci těch málo možností seminářů a kurzů, které tady jsou. To společné studium je ale opravdu už trochu extrém a v porovnání s tím, je to, že se deset lidí v rámci výcvikové komunity zná, vážně zanedbatelné. Čím víc je prostředí i vztahy přirozené tím líp. Přesto mají výcviky svá pravidla. I ty na PVŠPS. Pravidla by měla udržet určité hranice. Někteří lektoři vynucují jejich dodržování více než jiní. U nás na výcviku se řešil vznik partnerství v rámci skupiny přechodem do druhé skupiny stejné výcvikové komunity. Když se ale vztah rozpadl a vnikl vztah další už nebylo moc kam přestupovat. ;) Sexuálních vztahů tam vzniklo opravdu hodně. Kdyby tam bylo víc chlapů asi by jich bylo ještě víc. Výsledkem jsou i dvě manželství a jedno dítě. (to je ale na VŠ podle mě úplně normální) My jsme se z fáze růžového slizu dostali až po skončení výcviku a několikaletém odloučení tak že nebylo v rámci výcviku možné pracovat na konfliktech (takového materiálu bylo zahlazeno hodně), což je podle mě velká škoda a promarněná příležitost.
SUURJA --- 17:35:50 4.3.2013
VALOR: no, já ten model PVSPS považuju za hodně nešťastnej, právě kvůli tomu extrémnímu míchání. Zároveň ale období "růžového slizu" podle mě potkává i standardní výcviky, je to prostě přirozená fáze skupinové dynamiky. Taky vzhledem k tomu, jak malej je psychoterapeutickej rybníček v ČR, se mi jeví jako hodně umělé nastavovat skupinu striktně tak, že nikdo nesmí nikoho znát a s nikým se mimo skupinu setkávat. V praxi to tak potom rozhodně nefunguje a cvičit se v akváriu je podle mě nesmysl.