Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
PSYCHOTERAPIE
ANOUKE
Prostor pro výměnu informací a zajímavých odkazů k tématu, sdílení zkušeností z vlastní praxe (v přísných mezích etiky a ochrany osobních dat), diskuzi o konkrétních otázkách, možnostech i omezeních jednotlivých terapeutických směrů, pření se mezi jejich představiteli i filozofování o podstatě a smyslu psychoterapie jako takové. A jako novinka i prostor pro prezentaci a propagaci vlastní práce - článků, praxe, akcí.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 23:02:25 30.10.2010
???: No tak ano - neuroleptika jsou svinstvo a určitě existuje spousta lidí, kterým zabíraj jen tak nějak. Ale čistě statisticky zcela zaručeně zlepšili kvalitu života naprosto nesrovnatelně.

A vida co našel strejda google
Schizophrenia.com - Schizophrenia is a Brain Disease
http://www.schizophrenia.com/disease.htm

Tohle vypadá jako longitudinálka http://archpsyc.ama-assn.org/cgi/content/full/58/2/148

A zbytek jsou uzavřený články....
SEBIEN --- 22:58:44 30.10.2010
???: pracuju s lidma s duševním onemocněním v neziskovce a taky se u nás nějak operuje s tím, že "mozek vlivem ataka degeneruje" když to hodně zjednoduším. Chápu to tak, že existuje hypotéza, že každá ta ataka způsobí nějaký nevratný změny v mozku, asi něco jako epileptický záchvat, rozhodí to celou tu chemii mozku víc, než když berou pravidelně léky, který to udržujou na nějaký hladině.
??? --- 22:56:59 30.10.2010
???: No to je stále ta první možnost, že chrání nedokonale. Když si vzpomeneš, bude to fajn. Zatim ti díky.
SEBIEN: Supr, díky za odpověď.
SEBIEN --- 22:55:34 30.10.2010
když ne "Neslibovala jsem ti procházku....", zkuste Syřišťovou, Imaginární svět, ta píše o terapii schizofrenie. Imho to může fungovat, i bez léků, ale s vynaložením velké energie a opravdu speciálního přístupu (ve smyslu lidského, individuálního a "postmoderního", resp. konstrukcionistického v tom, že schizofrenii nevnímá jako danost, ale jako účelnou a smysluplnou reakci na nějakou životní etapu).

pravidlo tří třetin je snad podloženo i výzkumem, určitě se to běžně píše ve všech relevantních literaturách.

Ti "s jednou atakou" skutečně už neberou léky a nerelapsujou. Ataka byla jednorázová se vším všudy. Schizofrenie je to jenom proto, že to tak někdo pojmenuje.
??? --- 22:50:56 30.10.2010
???: a nebo by to bez léků bylo výrazně horší. K tomu jsem i nějaké články měla v ruce, výhledově zkusím googlit, ale teď se mi nechce.
??? --- 22:47:09 30.10.2010
???: No dobře, tak praxe potvrzuje. Ale co?:) Ta první třetina teda neužívá léky a nerelapsuje? To z toho že jsou to ti "s jednou atakou" nejsem schopnej vymyslet.
???: Degradace mozkové tkáně vlivem schizofrenie - máš nějaký odkazk tý problematice?
Já připouštim možnost, že si klienti stěžujou, že je farmaka vypatlávaj, ale ve skutečnosti je to vlivem nemoci. Pokud ovšem píšeš, že před tou degradací psychofarmaka chráněj, neměli by nic takového pozorovat. Takže buďto chrání nedokonale, nebo taky sama škodí. Imho obojí.
??? --- 22:31:32 30.10.2010
???: tj. systemika a veškeré derivace, i ta daseinanalýza (i když kdo ví, jestli jsou něco takového ochotní tvrdit), na proces orientované styly a celé tohle klubko.
??? --- 22:29:44 30.10.2010
???: "postmoderní" nějak to pracuje s konstruktivismem.

Pravidlo třetin je z hodin s Češkovou, netuším, jestli to je podloženo i výzkumem.
??? --- 22:13:39 30.10.2010
???: Za pravidlo třetin díky. Pracuju s chronikama, tak jsem tím ovlivněný. Lidi s jednou atakou a pak dobrý jsem nepotkal, jedině snad jestli se počítají případy toxické psychózy. Ta první třetina z tebou uvedeného rozdělení zůstává bez medikace bez relapsů?

O chemoterapii pochopitelně nikdo neříká že krade duši, protože to nedělá. Těm lidem je primárně blbě tělesně a alternativní způsoby léčby (např. dlouhodobý půst s náročnou přípravou) jsou ještě méně známé, než u schizofrenie.

Spousta klientů léčiva odmítá, protože jim ty stavy nejsou příjemné a tvrdí, že je postupně vypatlávají a vypatlaly. Potom se můžem bavit o degradaci mozkové tkáně kvůli chr. sch. (jestli máš nějaké doporuční na info o tomto, tak sem s ním) VS degradaci mozkové tkáně vlivem psychofarmak. O tom nic nemáš?

Já teda předesílám, že nevím, jak to je, ale četl jsem i studie o nevratných změnách mozkové tkáně užíváním antipsychotik a to po dost krátké době. Nejsem nepřítelem "zaléčení" ale nejsem přítelem celoživotní .. medikace.

Btw. viděl jsem výpověď holky, která se pomocí mindfulness terapie vyléčila z HC schizofrenie (vizuální, sluchové, taktilný haldy, bludy...). Akorát to trvalo cca tři roky a bylo k tomu nutné její plné nasazení. Léky právě odmítla (pochopitelně, to by nameditovala čočku) a dřela na sobě.
Čímž nepopírám, že dobře zvolené léky mohou zlepšit kvalitu života oproti špatně zvoleným lékům nebo neléčené schizofrenii.

Btw. Co myslíš těmi postmoderními terapeutickými směry?
??? --- 12:24:44 30.10.2010
VAN_DEN: Četla, ale jako beletrii, nikde tam nebylo nic o konrétní diagnóze a dala se jen odvozovat o co šlo a vážně si myslím, že než hledat souvislost s gynekologickou operací ve třech letech, je efektivnější najít pořádnou medikaci a terapii směřovat orientovat na proces, socializaci a tak.

Navíc moje interpretace toho co se hrdince té knihy dělo je spíš nějaká hraniční porucha, než klasická schizofrenie. Ale je fakt, že už si to moc nepamatuju.

Přímo okolo schizofreních pacientům tuším vznikla daseinanalýza.


???: Ale houby závislosti mimo jiné závislost znamená, že po nějaké době přestane terapeutická dávka fungovat a je potřeba to zvyšovat. Tak jako tak pořád platí "pravidlo třetin" 30% schizofrenních poruch je s jednou atakou, 30% třídá ataky a remise a 30% je chronických. Dobrá volba léků pomáhá zkracovat ataky a prodlužovat remise a především zabraňovat degradaci mozkové tkáně, které sebou neléčená chronická schizofrenie nese.

A tento názor jsem si upevnila při praxi v anglické terapeutické komunitě pro schizofreniky, kde se snažili omezovat léky na minimum, což skutečně nevedlo ke spokojenému životu klientů a po výměně psychiatra a pořádnému zaléčení došlo dost k výrazným pokrokům.

Když má člověk rakovinu, tak chemoterapie jsou daleko horší a pro organismus ničivější látky a nikdo nemá pocit že jim to krade duši a jen naprosto malé procentu pacientů odmítá klasickou léčbu. A schizofrenie rozhodně není méně nebezpečná choroba, sice víc pacientů přežívá, ale dlouhodobá kvalita života je dost mizerná - a dobře zvolené léky ji umí dost zlepšit.