Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
PSYCHOTERAPIE
ANOUKE
Prostor pro výměnu informací a zajímavých odkazů k tématu, sdílení zkušeností z vlastní praxe (v přísných mezích etiky a ochrany osobních dat), diskuzi o konkrétních otázkách, možnostech i omezeních jednotlivých terapeutických směrů, pření se mezi jejich představiteli i filozofování o podstatě a smyslu psychoterapie jako takové. A jako novinka i prostor pro prezentaci a propagaci vlastní práce - článků, praxe, akcí.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 22:29:44 30.10.2010
???: "postmoderní" nějak to pracuje s konstruktivismem.

Pravidlo třetin je z hodin s Češkovou, netuším, jestli to je podloženo i výzkumem.
??? --- 22:13:39 30.10.2010
???: Za pravidlo třetin díky. Pracuju s chronikama, tak jsem tím ovlivněný. Lidi s jednou atakou a pak dobrý jsem nepotkal, jedině snad jestli se počítají případy toxické psychózy. Ta první třetina z tebou uvedeného rozdělení zůstává bez medikace bez relapsů?

O chemoterapii pochopitelně nikdo neříká že krade duši, protože to nedělá. Těm lidem je primárně blbě tělesně a alternativní způsoby léčby (např. dlouhodobý půst s náročnou přípravou) jsou ještě méně známé, než u schizofrenie.

Spousta klientů léčiva odmítá, protože jim ty stavy nejsou příjemné a tvrdí, že je postupně vypatlávají a vypatlaly. Potom se můžem bavit o degradaci mozkové tkáně kvůli chr. sch. (jestli máš nějaké doporuční na info o tomto, tak sem s ním) VS degradaci mozkové tkáně vlivem psychofarmak. O tom nic nemáš?

Já teda předesílám, že nevím, jak to je, ale četl jsem i studie o nevratných změnách mozkové tkáně užíváním antipsychotik a to po dost krátké době. Nejsem nepřítelem "zaléčení" ale nejsem přítelem celoživotní .. medikace.

Btw. viděl jsem výpověď holky, která se pomocí mindfulness terapie vyléčila z HC schizofrenie (vizuální, sluchové, taktilný haldy, bludy...). Akorát to trvalo cca tři roky a bylo k tomu nutné její plné nasazení. Léky právě odmítla (pochopitelně, to by nameditovala čočku) a dřela na sobě.
Čímž nepopírám, že dobře zvolené léky mohou zlepšit kvalitu života oproti špatně zvoleným lékům nebo neléčené schizofrenii.

Btw. Co myslíš těmi postmoderními terapeutickými směry?
??? --- 12:24:44 30.10.2010
VAN_DEN: Četla, ale jako beletrii, nikde tam nebylo nic o konrétní diagnóze a dala se jen odvozovat o co šlo a vážně si myslím, že než hledat souvislost s gynekologickou operací ve třech letech, je efektivnější najít pořádnou medikaci a terapii směřovat orientovat na proces, socializaci a tak.

Navíc moje interpretace toho co se hrdince té knihy dělo je spíš nějaká hraniční porucha, než klasická schizofrenie. Ale je fakt, že už si to moc nepamatuju.

Přímo okolo schizofreních pacientům tuším vznikla daseinanalýza.


???: Ale houby závislosti mimo jiné závislost znamená, že po nějaké době přestane terapeutická dávka fungovat a je potřeba to zvyšovat. Tak jako tak pořád platí "pravidlo třetin" 30% schizofrenních poruch je s jednou atakou, 30% třídá ataky a remise a 30% je chronických. Dobrá volba léků pomáhá zkracovat ataky a prodlužovat remise a především zabraňovat degradaci mozkové tkáně, které sebou neléčená chronická schizofrenie nese.

A tento názor jsem si upevnila při praxi v anglické terapeutické komunitě pro schizofreniky, kde se snažili omezovat léky na minimum, což skutečně nevedlo ke spokojenému životu klientů a po výměně psychiatra a pořádnému zaléčení došlo dost k výrazným pokrokům.

Když má člověk rakovinu, tak chemoterapie jsou daleko horší a pro organismus ničivější látky a nikdo nemá pocit že jim to krade duši a jen naprosto malé procentu pacientů odmítá klasickou léčbu. A schizofrenie rozhodně není méně nebezpečná choroba, sice víc pacientů přežívá, ale dlouhodobá kvalita života je dost mizerná - a dobře zvolené léky ji umí dost zlepšit.
??? --- 11:57:02 30.10.2010
VAN_DEN: Máš pravdu. Lékama to rozhodně nekončí. Spousta chroniků i na docela šílených koktejlech mají bludy a ataky halucinací. O negativních příznacích nemluvě.
To zálékování je často nezbytné z hlediska ochrany jedince, resp. spíš okolní společnosti, ale taky je to zpravidla jednosměrka k celoživotní závislosti..:(((
VAN_DEN --- 10:04:36 30.10.2010
???: hmm, a knihu "Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem" jsi četla? Je to samozřejmě šílená představa, chodit na terapii 3 a více let, když daleko rychleji pomůžou léky, o tom není pochyb, ale lékama to u každýho pacienta taky nekončí. Sice se teď v praxi využívaj v daleko větší míře jiný přístupy než analýza a gestalt (nejvíc asi různý psychosoc. rehabilitace a kognitivní remediace), ale já bych je nezatracoval - to je sice můj subjektivní názor, ale něco k tomu trochu taky píše např. Ondřej Pěč.
??? --- 18:25:46 29.10.2010
???: tak ona i klasická psychoterapie je u schizofrenních okruhů dost sporná. Stejně se to nejdřív musí zalékovat a když už, tak nějaký význam mají různé "postmoderní" přístupy, psychoanalýza či gestalt moc ne.
HC_ --- 13:12:39 29.10.2010
???: mne to prijde dost nepravdepodobne, docela bych se o psychotickeho klienta i bala, kdyby prochazel hypnozou
??? --- 11:01:58 29.10.2010
???: Nemám tušení. Právě mě zajímalo, jestli víte o někom, kdo to zkoušel.
??? --- 21:42:42 28.10.2010
???: Snad raději ani ne. To dělá někdo seriózně?
VAN_DEN --- 21:29:12 28.10.2010
???: no teda zajimalo by me, jestli vubec se to dela, myslim, ze to muze znit pro psychotika dost paranoidne, ze ho nekdo uspi a bude mu do hlavy vkladat dalsi myslenky a hlasy .)