Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
PSYCHOTERAPIE
ANOUKE
Prostor pro výměnu informací a zajímavých odkazů k tématu, sdílení zkušeností z vlastní praxe (v přísných mezích etiky a ochrany osobních dat), diskuzi o konkrétních otázkách, možnostech i omezeních jednotlivých terapeutických směrů, pření se mezi jejich představiteli i filozofování o podstatě a smyslu psychoterapie jako takové. A jako novinka i prostor pro prezentaci a propagaci vlastní práce - článků, praxe, akcí.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KATIA --- 18:52:59 12.11.2008
???: ty jo, prekerni situace ;-)
??? --- 18:49:44 12.11.2008
KATIA: Já se s tím potkala jako se směrnicema na obou linkách, kde jsem dělala (neoznamuje se nikomu nic, bo důvěra a anonymita je nejdůležitější + na lince to není z relevantního zdroje. Ovšem klient se všemožně podpoporuje, aby našel i někoho živého, komu to řekne.)

Vtipnější situace byla s těhotnou 15 na škole (měly jsme dohodnutou lhůtu, do kdy to řekne babičce, protože já to úplně tajit nemůžu, nakonec to vykecala mámě dřív, než uplynula ta lhůta) a pak teda jedna 14 s podezřením na těhotenství - naštěstí nebyla. Jo a spala na mejdanu s o rok mladším spolužákem. (plus spoustou dalších všude možně ...ehmmm... )
KATIA --- 18:41:31 12.11.2008
???: toto znam pouze jako priklad z doslechu - vyplynulo znasilneni (nahodne, jednou, pred lety) a po dohode s klientkou nebylo hlaseno, protoze nasledna policejni procedura by zrejme byla podstatne horsi nez cokoliv jineho....
??? --- 18:01:39 12.11.2008
NAVARO: dokážu si představit, že právníci to vidí jako dvě odlišné věci. V tomto případě to docela dává smysly, protože oznamovací povinost na již ukončené sexuální zneužití (dávno, před lety) by u pomáhajících profesí vážně komplikovala práci.
NAVARO --- 17:50:18 12.11.2008
???: TYWOE.. wtf?? tak toto si overim u ceskeho kamosa, aj na slovensku.. Sexualne zneuzitie nie je tyranie ci co kurna?
??? --- 17:30:25 12.11.2008
Oznamovací povinnost.

http://softforum.cz/index.php?page=pravniinfo

Informovali jsme se u právníka na správný postup v případě, že zjistíte během práce s rodinou, že došlo k sexuálnímu zneužití. Protože nás jeho odpověď překvapila, dáváme vám ji také k dispozici.

Vážená paní doktorko,

v daném případě šlo o trestný čin pohlavního zneužití a ohledně tohoto trestného činu NEMÁTE oznamovací povinnost, naopak by mohlo dojít k porušení povinné mlčenlivosti. Ohledně trestného činu pohlavního zneužívání existuje pouze POVINNOST PŘEKAZIT TRESTNÝ ČIN, pokud by tento nadále probíhal nebo hrozil, například dítě je v rodině, kde je někým soustavně pohlavně zneužíváno, svěří se Vám a Vy jste povinna překazit pokračování tohoto stavu, což asi nedokážete jinak, než oznámením na policii. Pokud ale v čase minulém došlo k pohlavnímu zneužívání, nemáte oznamovací povinnost, ale naopak máte povinnou mlčenlivost.

Oznamovací povinnost se reálně v praxi klinického psychologa týká dvou trestných činů: vraždy a týrání svěřené osoby. Pokud se klinický psycholog hodnověrně dozví, že jiný spáchal vraždu, nebo týrání svěřené osoby, byť v čase minulém, je povinen to neprodleně a prokazatelně oznámit, a to Policii ČR nebo státnímu zastupitelství (rozhodně nestačí orgánu sociálně právní ochrany dětí - OSPOD). Pohlavní zneužívání nepodléhá oznamovací povinnosti, ale pouze povinnosti překazit tento trestný čin pokud probíhá, nebo reálně hrozí.

Možná by bylo užitečné toto sdělit všem členům AKP ČR, aby nedocházelo k chybným postupům. Kdyby totiž paní doktorka v dobré víře oznámila bez souhlasu pacientky nebo zák.zástupce policii, že v minulosti došlo k pohlavnímu zneužívání, mohla by tím spáchat trestný čin neoprávněného nakládání s osobními údaji formou porušení povinné mlčenlivosti, kde je trestní sazba 1 - 5 let odnětí svobody. Již jsem obdobný případ zažil u dětské lékařky, na kterou podal trestní oznámení vysoce právně kvalifikovaný kriminální recidivista... Takže na tyto věci je třeba dávat velký pozor a pravidla mlčenlivosti a oznamovací povinnosti je nutno dobře znát, popřípadě se předem dotázat, jak to správně udělala paní doktorka i v tomto případě.
DARJEEL --- 9:00:56 10.11.2008
???: =) ...a pak se kazdej divi, ze se nedohodne s jinymi (velice casto z duvodu pouzivani jinych pojmu a konstruktu... =)
WIRUS --- 10:12:20 9.11.2008
psychoterapie????tak to bych sem měl popslat DANOSE:-)
??? --- 1:04:03 9.11.2008
NAVARO: u oprávěného tvrzení že psychologie je multiparadigmatická věda se mi vždycky vtírá do vědomí překlad: "každej si říká co chce..."
NAVARO --- 20:05:28 8.11.2008
ja len ohladom tej multiparadigmatickosti, pisal som diplomku s temou "paradigma v psychologii", a zaver bol ze psychologia zatial nemala paradigmu a asi ani nebude mat... ma proste skoly, resp. myslinekove a terapeuticke prudy. Keby sme to chceli 100% odborne, tak mozme hovorit o vyzkumnych programoch / tradiciach z laudanovej / lakatosovej filozofie vedy.