Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Plastika - trojrozměrná tvorba z různých materiálů, různými postupy, diskuse, praxe, vlastní práce, rady a tipy
SUN_VU_KUNG
Tvorba plastiky, jako autorského díla, designu či projektu, modely, trojrozměrné realizace. Odborná diskuse nad technickou stránkou tvorby, materiály, postupy, provedení, nástroje atd. Ukázky vlastních prací, případně tipy na zajímavé plastiky a realizace. Skici, návrhy i nehotové projekty.

Plastikou myslím jakýkoliv trojrozměrný výtvarný objekt, sochu, bustu, masku, abstraktní strukturu, cokoliv, co má působit v prostoru, nebo má nějaký účel - dekorativní, funkční atd. Diskuse by měla přinést prostor pro rozvoj vlastních realizací, jako výměna zkušeností z tvorby a pohledů na plastiku z různých úhlů.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
77WHITE --- 16:37:24 9.9.2015
SUN_VU_KUNG: co ale koukám tak polyuretan tam nemají žádný čirý. Uvidíme zítra až se dovolám, v půl páté už asi mají pohodu
SUN_VU_KUNG --- 16:20:35 9.9.2015
77WHITE: Dělal jsem jen s polyuretanem od Axsonu a pracuje se s ním super - dvě složky o tekutosti mléka, smícháš, promícháš tyčkou a máš cca 5 minut na to to nalít... zateče to všude a skvěle, žádné bublinky, žádné velké teplo. Polyuretan je houževnatý, takže se hůř brousí a leští, není tak tvrdý. Ale zase líp absorbuje škrábance a otlaky. Než se zeškrábe, tak něco vydrží. A lepší, než to barvit, je to pak, až to bude hodně poškrábané, přelít další malou vrstvičkou, ta ty škrábance zalije a zneviditelní.

Určitě si to ale předem testni na nějakém vzorku, já jsem takovouhle aplikaci nikdy nedělal, tak nemůžu ručit za to, že to bude fungovat na 100%. Ale polyuretanem se natírají třeba plechové střechy jako pryskyřicí, takže pnutí zvládne velké...
77WHITE --- 13:54:21 9.9.2015
SUN_VU_KUNG: Nemas nejaky konkretni produkt co bys doporucil? Pokud je poskrabani tak velky deal tak tu pryskyrici furt muzu zabarvit aby to tak nebilo do oci, treba do temne zluta/ slaby transparentnosti
SUN_VU_KUNG --- 13:26:50 9.9.2015
77WHITE: Polyester určitě ne, ten je křehký a štípavý, sice tvrdý, ale něco ti na to spadne a naštípe se jak sklo... navíc produkuje hodně tepla a objemově se může taky smrštit, v takové ploše. Polyester je nejlepší na laminování.
Podle mě by byl nejlepší čirý polyurethan, ten je houževnatý, takže nepraská, nevadí mu, že to dřevo bude pracovat, dost vydrží. Při síťování neprodukuje tolik tepla. Taky krásně zatéká.

Další volba by byl ještě čirý epoxid, ten bude tvrdší, než polyurethan, ale může sem tam taky asi prasknout.
Počítej s tím, že všechny pryskyřice se dost rychle poškrábou, takže za chvíli ta čirost ztratí na efektu.
77WHITE --- 13:16:43 9.9.2015
Mohli byste mi prosím poradit ohledně pryskyřic? Mám v plánu zalít starou dřevěnou desku stolu tenkou vrstvou pryskyřice, slečně vadí hrubej povrch co trhá svetříky ale nemám srdce na to ho zbrousit, kupoval jsem ho jen kvůli té textuře. Potřebuji pryskyřici čirou, uv stabilní a aby dokázala snést aspoň trochu namáhání v rámci stolování/ opírání, maximální tloušťka vrstvy bude max 8-10mm. Stůl je starej a tuhej, prohyb by měl být v rámci maximálně pár milimetrů.
Moje otázky jsou, co vydrží být dostatečně tuhý i v takhle tenký vrstvě? Generuje pryskyřice takový teplo co by mohlo spálit to dřevo? Jak hodně se pryskyřice smršťujou?
Co jsem se koukal tak zatím nejlíp zní polyesterová pryskyřice, vybral jsem i produkt Polylite 32032, jen v technickym listu doporučujou odlévat objemově malý věci, odkazujou se ale na různě velký kvádry, v mojem případě to bude jen tenká šlupka tak pevně doufám že při vytvrdnutí se ta věc nesmršťuje natolik že by povrch popraskal?
Prémiová otázka by byla kolem pigmentace, bylo mi doporučeno azobarvivo aby výsledek byl transparentní, nemáte zkušenosti s množstvím?
SUN_VU_KUNG --- 22:04:29 2.3.2015
SOPTTIIK: Epoxid je hrozně citlivý na poměry, stačí dát trochu méně tvrdidla a už to nikdy neztuhne. Takže pokud je slabší stářím, tak to bude podobné. Nevím, co to je za epoxid, ale obvykle tekutá tvrdidla ztrácí kvalitu už po několika měsících a hodně tomu pomáhá světlo, takže pokud si to neměl někde v temnu... Je možné, že za čas to víc ztuhne a už to nebude jako guma, ale rozhodně to nebude pevný epoxidový odlitek...
SOPTTIIK --- 21:53:26 2.3.2015
SUN_VU_KUNG: stary je to stejne to by mozna mohlo s tim souviset, ale ze se to pred tim nestalo nikdy mi je divny... zvlastni je ze to vubec nelepi ale chova se to jako kdybych to odlil z gumy..
SUN_VU_KUNG --- 20:37:08 2.3.2015
SOPTTIIK: A máš čerstvé tvrdidlo? Protože u epoxidu dost rychle stárne a tak i když uděláš dobrý poměr, tak vlastně nedojde k plnému zesíťování a ten polymer není tak kvalitní. Někdy pomůže to trochu zahřát, ale to nebude asi tenhle případ.
SOPTTIIK --- 18:47:41 2.3.2015
ZAHADA... poprvy po letech se mi ted nekolikrat stalo ze odlitek s epoxidove pryskirice vytuh ,ale zustal jakoby gumovej... puvodne jsem to prikladal tomu ,ze jsem se snazil prysku obarvit akrylovou barvou. Ale stalo se mi to i bez ni a na pomer jsem si dal fakt bacha... mate nekdo zkusenost?
MEJLA77 --- 21:35:38 9.11.2014
SUN_VU_KUNG: každopádně moc děkuji za rady :)