Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Plastika - trojrozměrná tvorba z různých materiálů, různými postupy, diskuse, praxe, vlastní práce, rady a tipy
SUN_VU_KUNG
Tvorba plastiky, jako autorského díla, designu či projektu, modely, trojrozměrné realizace. Odborná diskuse nad technickou stránkou tvorby, materiály, postupy, provedení, nástroje atd. Ukázky vlastních prací, případně tipy na zajímavé plastiky a realizace. Skici, návrhy i nehotové projekty.

Plastikou myslím jakýkoliv trojrozměrný výtvarný objekt, sochu, bustu, masku, abstraktní strukturu, cokoliv, co má působit v prostoru, nebo má nějaký účel - dekorativní, funkční atd. Diskuse by měla přinést prostor pro rozvoj vlastních realizací, jako výměna zkušeností z tvorby a pohledů na plastiku z různých úhlů.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SUN_VU_KUNG --- 22:04:29 2.3.2015
SOPTTIIK: Epoxid je hrozně citlivý na poměry, stačí dát trochu méně tvrdidla a už to nikdy neztuhne. Takže pokud je slabší stářím, tak to bude podobné. Nevím, co to je za epoxid, ale obvykle tekutá tvrdidla ztrácí kvalitu už po několika měsících a hodně tomu pomáhá světlo, takže pokud si to neměl někde v temnu... Je možné, že za čas to víc ztuhne a už to nebude jako guma, ale rozhodně to nebude pevný epoxidový odlitek...
SOPTTIIK --- 21:53:26 2.3.2015
SUN_VU_KUNG: stary je to stejne to by mozna mohlo s tim souviset, ale ze se to pred tim nestalo nikdy mi je divny... zvlastni je ze to vubec nelepi ale chova se to jako kdybych to odlil z gumy..
SUN_VU_KUNG --- 20:37:08 2.3.2015
SOPTTIIK: A máš čerstvé tvrdidlo? Protože u epoxidu dost rychle stárne a tak i když uděláš dobrý poměr, tak vlastně nedojde k plnému zesíťování a ten polymer není tak kvalitní. Někdy pomůže to trochu zahřát, ale to nebude asi tenhle případ.
SOPTTIIK --- 18:47:41 2.3.2015
ZAHADA... poprvy po letech se mi ted nekolikrat stalo ze odlitek s epoxidove pryskirice vytuh ,ale zustal jakoby gumovej... puvodne jsem to prikladal tomu ,ze jsem se snazil prysku obarvit akrylovou barvou. Ale stalo se mi to i bez ni a na pomer jsem si dal fakt bacha... mate nekdo zkusenost?
MEJLA77 --- 21:35:38 9.11.2014
SUN_VU_KUNG: každopádně moc děkuji za rady :)
MEJLA77 --- 21:30:49 9.11.2014
SUN_VU_KUNG: proti tomu je opět ozubené kolo, ale ocelové... tak zvažuji mezi tím F50 mass-casting nebo F1 - jen u té F50 moc nerozumím tomu, že je zařazen mezi PU bez plniva a v popisu je napsáno, že je s plnivem...
SUN_VU_KUNG --- 21:23:11 9.11.2014
MEJLA77: jo, teď už to chápu, čili ty potřebuješ, aby se to při větším zatížení zlomilo, to nevím, jestli PU dokáže, je dost pevný :) Ale možná kdyby se nějaká část, která bude tou pojistkou, udělala subtilnější, tak by se mohla při větším tlaku ohnout nebo ulomit...

PU jsou nejčastěji dvě složky, které se smíchají dohromady. Licí mají konzistenci vody-mléka, tuhnou do několika minut, nevyvíjejí tolik tepla, jako epoxid nebo PE. Já používám licí PU Axson, myslím, že to je ta F16 (akorát je bílý)
http://www.axson.cz/produkty/modely-a-formy/odlevaci-polyuretany
MEJLA77 --- 21:13:20 9.11.2014
SUN_VU_KUNG: No ten polyuretan by mohl být řešením... kde toho můžu koupit nějkou pixli nebo kyblík? Máte nějaké doporučení? Jinak zkusím prohledat net...
To kolo je na sekací nůž, který seká papírové sáčky a pokud je jich pod nožem více, mělo by se ulomit kolo - je to jakási pojistka - asi podobně jako u toho lisu...
SUN_VU_KUNG --- 21:00:06 9.11.2014
MEJLA77: U epoxidu bych si tou odolností proti rázům moc jistý nebyl, ale možná jsou nějaké druhy, které to splňují. Správně vytvrzený epo je totiž sice tvrdý a pevný, ale i křehký. Ne teda tak, jako polyester, ten je určitě křehčí. Čili bych hledal mezi materiály, které se označují jako houževnaté - nejde je snadno zlomit, spíš se tak nějak ohnou a "užvejkají". Příkladem je třeba polystyren (nemyslím ten pěněný) - jako se používá na modelářské výlisky - ten se taky nezlomí snadno. Ale nemyslím, že by to byl vhodný materiál. Z mé zkušenosti bych asi nejvíc doporučil Polyuretan, jednak můž být houževnatý, netříští se, přitom je velmi pevný a dá se snadno odlévat i do velmi složitých forem, málokdy dělá bublinky. V průmyslu se z něj dělají třeba profily hlav tvarovacích lisů pro automobilové díly, takže ta odolnost, aby lis "vybouchnul" třeba dveře auta, musí být dostatečná a polyuretan ji splňuje. Další výhodou je, že se s ním dá dělat i doma, nesmrdí, není nějak zvlášť jedovatý atd. Nevýhodou může být že se ne úplně dobře brousí, protože ta houževnatost je spojená s určitou měkkostí - ale ne mechanickou, prostě některé pryskyřice se brousí a leští líp, než PU.
MEJLA77 --- 20:21:59 9.11.2014
hledám materiál, který by byl přijatelné ceny ve větším množství a byl pevný aalespoň částečně odolný proti rázům, dal by se vylít/natlačit do formy, úplně ideální by bylo, kdyby se při velkém rázu zlomil - chci vyrobit ozubené kolo, které je původně z pertinaxu (je pevný, odolává rázům a při velkém namáhání se láme - ulomený zub jde znovu vlepit) a plánuji si vytisknout na 3d tiskárně jen ten vnější tvar a doporučeným materiálem vyplnit... uvažoval jsem nad nějakým epoxidem (možná to zkombinovat s textilním plněním?), ale nemám moc představu o cenách/obchodech, kolo má rozměry zhruba 128x124x28 mm. Děkuji moc za rady :)