Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Plastika - trojrozměrná tvorba z různých materiálů, různými postupy, diskuse, praxe, vlastní práce, rady a tipy
SUN_VU_KUNG
Tvorba plastiky, jako autorského díla, designu či projektu, modely, trojrozměrné realizace. Odborná diskuse nad technickou stránkou tvorby, materiály, postupy, provedení, nástroje atd. Ukázky vlastních prací, případně tipy na zajímavé plastiky a realizace. Skici, návrhy i nehotové projekty.

Plastikou myslím jakýkoliv trojrozměrný výtvarný objekt, sochu, bustu, masku, abstraktní strukturu, cokoliv, co má působit v prostoru, nebo má nějaký účel - dekorativní, funkční atd. Diskuse by měla přinést prostor pro rozvoj vlastních realizací, jako výměna zkušeností z tvorby a pohledů na plastiku z různých úhlů.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SUN_VU_KUNG --- 22:15:06 28.2.2013
TAILA: Ne, ta stéká stejně jako epoxid. Jedině opět použít její gelcoat. Navíc oproti epoxidu je zdraví nebezpečná a bez masky by se s ní nemělo dělat.
TAILA --- 21:50:37 28.2.2013
Ještě se pozeptam... polyesterová pryskyřice by asi taky nebyla vhodná, že?
TAILA --- 20:21:39 25.2.2013
SUN_VU_KUNG: zkusím tu kombinaci. Zas chci aby mi to chvíli vydrželo. Ještě jednou moc děkuju =)
SUN_VU_KUNG --- 19:31:24 25.2.2013
TAILA: plná pryskyřicová by byla chyba, zvlášť pokud používáš epoxid - ten při síťování vyvíjí tak vysoké teplo, že by se odlitek zničil, nemluvě o zbytečné spotřebě pryskyřice.

Na nošení by podle mě stačila skořepina jen z gelcoatu, bez armatury. Prostě natřeš jednu vrstvu gelcoatu, necháš ztvrdnout, natřeš druhou atd... asi by stačily v pohodě tři až čtyři normální vrstvy. Epoxid je poměrně houževnatý, narozdíl od polyesteru, takže i při pádu by to mohlo vydržet.
TAILA --- 19:16:31 25.2.2013
SUN_VU_KUNG: právě že nosit... na stěnu by mi teoreticky stačila i jen sádra nebo jen plná pryskyřicová
SUN_VU_KUNG --- 16:31:53 25.2.2013
Tady jsem ti rychle ještě vytáhl pár fotek, jak to vypadá... pocházejí z výroby jedné mé plastiky, která je v podstatě maskou... dávám je na net poprvé ;) Taky je otázka, jestli potřebuješ, aby se masky daly nosit, nebo jestli jde jen o dekorace...

[https://dl.dropbox.com/u/58845790/m_wip_01.jpg]
- takhle vypadá polyesterový gelcoat natřený ve formě. Je dobře vidět, že má tenkou vrstvu a perfektně drží, aniž by stékal. Po vytvrdnutí by se dala udělat i další vrstva a tak by vznikla skořepina bez armatury, relativně pevná, ale křehká. U polyesteru je akorát problém, že styren v monomeru ovlivňuje i tu první vrstvu gelcoatu, tak to vícevrstvení není až tak ideální.

[https://dl.dropbox.com/u/58845790/m_wip_02.jpg]
- tohle je už ta druhá vrstva s obyčejným polyesterem, ale už se skelnou rohoží. Ten polyester pak stéká minimálně, protože zateče do té rohože.

[https://dl.dropbox.com/u/58845790/m_wip_03.jpg]
- hotový kus z formy. Je dobře vidět, jak ten gelcoat vytvořiil tu svrchní bílou vrstvu a jak dobře to vypadá - v podstatě když je kvalitní forma, tak už nemusíš na gelcoat nijak sahat, brousit atd...
TAILA --- 16:21:19 25.2.2013
SUN_VU_KUNG: Díky moc. Věděla jsem, že mi tvé zkušenosti pomůžou =)
SUN_VU_KUNG --- 16:17:35 25.2.2013
TAILA: takhle - ta licí ti prostě vždycky steče dolů. Je udělaná na lití, tj. na maximální tekutost a zatékání, aby přesně kopírovala tvar formy. Prostě se do formy lije. Představ si cínového vojáčka a formu na něj, do ní by se v nejlepším případě lil právě polyurethan - je to vynikající licí pryskyřice, to nejlepší, s čím jsem kdy dělal. Ale ty potřebuješ pokrýt plochy, protože asi těžko budeš mít formu na masku se středovým jádrem, aby se tam dala pryskyřice nalít. Proto se masky nejčastěji dělají po vrstvách, v nátěrech pryskyřice. A licí ti jako nátěr steče, jen gelcoat zůstane natřený na stěnách. Proto se nejdřív udělá vrstva gelcoatu, pak se namíchá klasická pryskyřice a přikládá se armatura a provlhčuje se tou pryskyřicí. A armatura ti udrží i licí pryskyřici, resp. měla by (např. skelná rohož). Takže tak vznikne další vrstva, spojená s gelcoatem a už máš vlastně skořepinu.

Pokud chceš dál dělat s epoxidem, tak:
- koupit epoxidový gelcoat, bude hustší, nestékavý
- koupit epoxidovou pryskyřici, normálně na lití, nebo laminování
- nejdřív vytřít formou gelcoatem, klidně i dvě vrstvy
- pak přiložit skelnou rohož (blíž k pohledové vrstvě se dává vždy ta nejjemnější) a provlhčit ji licí/laminovací pryskyřicí, ta už nebude tolik stékat
- opakovat krok s rohoží tak dlouho, dokud tloušťka skořepiny nedosáhne potřebné síly. U masek to je většinou záležitost max. dvou vrstev, i jedna obvykle stačí.
- nakonec vše znovu zatřít pryskyřicí, pokud míš dost gelcoatu, můžeš i vnitřní stranu masky natřít gelcoatem, aby byly obě strany stejné (jen je nutné počítat s hrboly pocházejícími z armování předtím.
TAILA --- 16:03:44 25.2.2013
SUN_VU_KUNG: Takže... abych to dobře pochopila... pokud budu mít gelcoat, mam použít laminovací pryskyřici, nebo můžu i licí? asi lepší ta laminovací, že?
SUN_VU_KUNG --- 15:49:33 25.2.2013
Takhle - armování je tam hlavně díky tomu, že spojuje vrstvy, vyztužuje a zároveň snižuje množství dražší pryskyřice... Proto se vlastně žádná pryskyřice armovat nemusí, ale pro způsob, na co to chceš je to víc než žádoucí, protože maska není pak tak křehká. To, co posíláš je metoda vrstvení, lze tak pracovat i s tekutými pryskyřicemi, ale přijde mi to padlé na hlavu, zvlášť když existují gelcoaty. Používají polyuretan, což je hlavně licí pryskyřice, ne laminovací - jeho přednosti jsou jinde, než v laminaci. Gelcoat tvoří svrchní vrstvu masky, čili tu první, kterou člověk do formy položí - pohledovou. Je tixotropní a nestékavý, většinou díky přídavku křemičitého pudru, oxidu titaničitého atd... díky tomu drží tam, kam ho natřeš a přitom skvěle přilne k formě. Až za gelcoatem následuje obyčejná pryskyřice, a pak armatura, opět provlhčená pryskyřicí a nakonec pryskyřice jako závěr proti pronikání vlhkosti do armatury. Tímhle způsobem se pracuje podle mě lépe, než to kroužení a polévání, co tam předvádí. Stačí štětec a důsledné zatření gelcoatu po celé vnitřní ploše formy. Jeho přilnutí je dokonalé, kopíruje z formy i lehounké škrábance. Gelcoaty mohou být probarvené (jak jsem už psal, např. Oxid titaničitý), ale i čiré. Dělají se jak pro polyester (s tím pracuji já), tak i pro epoxid. Takže být tebou bych se poohlédnul po epoxidovém gelcoatu, kterým vytřeš vnitřek formy, a nesteče ti to dolů, protože to drží tam, kam to natřeš. Myslím, že Gelcoat pro polyuretan je také, ale u nás bude asi velmi těžko sehnatelný, jestli vůbec. Samotný polyuretan se spojuje sám se sebou, takže jej lze používat ve vrstvách, ale je to podle mě k zbláznění tam pořád lít další a další kelímky a pořád tím kroužit.