Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Umíte si pomoci s první pomocí?
AJMINA
jsem druhým rokem na vyšší škole - zdravotnickém záchranářovi - a ráda bych udělala osvětu co se první pomoci týká, protože mě to baví a zároveň naplňuje a v neposlední řadě je to téme velice ožehavé... A samozřejmě mě zajímají i Vaše postřehy, názory a zkušenosti. Snad se uchytneme:) tak 155 DOKTOR JE TU HNED! :D
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
HYPOKAMPUS --- 23:15:12 16.2.2009
GOBERS: jo taky jsem na to myslel :-) zdá se mi to jako super pomůcka - nápad :-)
GOBERS --- 12:58:04 14.2.2009
HYPOKAMPUS: CPRku si s tím představit nedokážu, ale když budu mít někoho spadlého z výšky s podezřením na zranění krční páteře, což vylučuje záklon hlavy, tak je to určitě příjemnější než se mordovat s trojitým manévrem.
JINX --- 20:13:44 11.2.2009
KEMAL: To ze je nepovinne na vysokych skolach je imho pochopitelne ale treba ja na te sve skole takovy predmet jeste nikde nenasel (chtel jsem si neco podobneho zapsat) ale vim ze na nekterych jinych se tohle normalne vyucuje. Proste o to vetsina lidi asi nema zajem.
KEMAL --- 13:35:28 29.1.2009
KEMAL: ale byl jsem třeba na jednom takovém "crash-kurzu" taky tady přes nyx, který na nějakém technařském auditku zorganizovala tuším idSAKRA. S nějakým jejím kamarádem, který jezdí s kardiofibrilátorem u pohotovnostní záchranky (či jak se to jmenuje) dělali tříhodinový kurs, jak zabránit smrti pacienta do doby, než přijede záchranka. Vůbec na to ani nebyl prostor, dělalo se to někde ve stromovce, a jelikož ten den šíleně pršelo tak se všichni účastníci a značně poničený ambuman mačkali uvnitř těsného viaduktu, ale tam přišlo tak 40 lidí. Ale je fakt, že lidi z té "DIY-scény" či jak se to pojmenovává, mají asi obecně větší zájem se vzdělávat ve své "obecné prospěšnosti".

Co fakt nechápu je, jak to, že taková výuka není povinná aspoň na vysokých školách třeba místo blbýho tělocviku kam se chodí stejně jenom plavat či čutat fotbal :/
KEMAL --- 13:30:50 29.1.2009
AJMINA: no jak koho. ono, ten zdrsem podle mně třeba není vůbec propagovanej. já jsem se o tom dozvěděl jenom proto, že jsem si všimnul tohohle auditka a někdo (možná dokonce ty sama) sem o tom napsal

tam ti ostatní účastníci šli tak z 50% kvůli obsahu kursu (první pomoc) a z 50% kvůli formě (zážitková výuka). Vesměs samé učitelky, vychovatelky z děcáků a vedoucí dětských kroužků/skautů. Jako osoba stojící totálně mimo jakákoli povolání zaměřená na mládež jsem tam byl jediný
AJMINA --- 12:45:32 29.1.2009
KEMAL: hmm... aha:( takže to je zase moje naivní představa, že to lidi zajímá...
KEMAL --- 11:36:57 29.1.2009
AJMINA: jinak, ohledně zájmu lidí .... já byl jediný, kdo ten kurs nepotřeboval v rámci nějakého karierního postupu
KEMAL --- 11:36:16 29.1.2009
AJMINA: jako v tomhle s tebou po tom kursu dost souhlasím. Umět poskytnout první pomoc poté, co se člověk zamyslí, je hezké, ale v reálné situaci je potřeba to umět i bez myšlení. Protože pokud zrovna někdo, kdo není vyslovený profík nedělá v armádě nebo na jatkách, tak každý, jakmile se dostane do situace kde jsou kolem louže krve a řev hysterických zraněných (a ne nutně to - třeba i zhroutící-se blízký příbuzný po zásahu el.proudem), zpanikaří a vypne mozek. Nějaká inteligence a selský rozum jsou mu na nic, musí spoléhat na automatizované postupy. A jedině takovým cvičením si ty postupy zažije pod kůži. Jiný způsob podle mne neexistuje.
AJMINA --- 17:54:44 28.1.2009
KEMAL: tohle je děsně fajn a je super, že se tomu někdo věnuje, je ochotný předat zkušenosti a znalosti ostatním, ale mnohem fajnovější je, že o to lidi mají zájem a chodí na takové kurzy.
Já sama za sebe můžu řict, že na cvičeních, kde máme podobné simulované nehody (od dopravních a vlakových nehod, přes povodně a zavalení v dole až po havárii teroristů s radioaktivními látkami) se toho člověk naučí nejvíc a hlavně se mu to tak nějak vryje pod kůži bych řekla. Vyzkouší si kam pacientovi sáhnout, jak tam sáhnout, co dělat naopak co nedělat a pak v reálu už se třeba tolik neostýchá, vybaví si to bylo takhle a takhle... To je důležité a halvně to je věe, která má smysl. Člověk může znát teorii, ale rozhodující je vždycky to, co udělá (častěji spíš to, co neudělá...) a na těhle akcích se to dá nacvičit a třeba se i zbavit ostychu, který lidi mají, protože když si něco vyzkouším, tak se potom nebojím to použít když je potřeba, alespoň já to tak mám.
KEMAL --- 17:08:53 28.1.2009
AJMINA: učili hlavně jak zavolat sanitku a zachránit život než přijede (takový to "je bdělý? reaguje na oslovení? reaguje na bolestivý podnět?" apod. - zajištění místa, letmá prohlídka pacienta, stabilizovaná poloha, kardiopulmonální resuscitace). A jak se přitom neohrozit samotnýho.

Jako, učili tam úplně všechno to nejdůležitější a nejběžnější, ale hlavní důraz byl a nejvíc se opakovalo to o čem píšu.

A jako nácvik u simulované dopravní nehody s herci simulujícími zranění a hysterické záchvaty, spolu s věrnou na podobeninou krve, patřil snad k nejsilnějším zážitkům v mém životě.

Podle mně by na to měl jít úplně každý. Nebo alespoň každý, kdo trvá na tom, že mu náleží volební právo :)))