Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Umíte si pomoci s první pomocí?
AJMINA
jsem druhým rokem na vyšší škole - zdravotnickém záchranářovi - a ráda bych udělala osvětu co se první pomoci týká, protože mě to baví a zároveň naplňuje a v neposlední řadě je to téme velice ožehavé... A samozřejmě mě zajímají i Vaše postřehy, názory a zkušenosti. Snad se uchytneme:) tak 155 DOKTOR JE TU HNED! :D
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KEMAL --- 11:36:57 29.1.2009
AJMINA: jinak, ohledně zájmu lidí .... já byl jediný, kdo ten kurs nepotřeboval v rámci nějakého karierního postupu
KEMAL --- 11:36:16 29.1.2009
AJMINA: jako v tomhle s tebou po tom kursu dost souhlasím. Umět poskytnout první pomoc poté, co se člověk zamyslí, je hezké, ale v reálné situaci je potřeba to umět i bez myšlení. Protože pokud zrovna někdo, kdo není vyslovený profík nedělá v armádě nebo na jatkách, tak každý, jakmile se dostane do situace kde jsou kolem louže krve a řev hysterických zraněných (a ne nutně to - třeba i zhroutící-se blízký příbuzný po zásahu el.proudem), zpanikaří a vypne mozek. Nějaká inteligence a selský rozum jsou mu na nic, musí spoléhat na automatizované postupy. A jedině takovým cvičením si ty postupy zažije pod kůži. Jiný způsob podle mne neexistuje.
AJMINA --- 17:54:44 28.1.2009
KEMAL: tohle je děsně fajn a je super, že se tomu někdo věnuje, je ochotný předat zkušenosti a znalosti ostatním, ale mnohem fajnovější je, že o to lidi mají zájem a chodí na takové kurzy.
Já sama za sebe můžu řict, že na cvičeních, kde máme podobné simulované nehody (od dopravních a vlakových nehod, přes povodně a zavalení v dole až po havárii teroristů s radioaktivními látkami) se toho člověk naučí nejvíc a hlavně se mu to tak nějak vryje pod kůži bych řekla. Vyzkouší si kam pacientovi sáhnout, jak tam sáhnout, co dělat naopak co nedělat a pak v reálu už se třeba tolik neostýchá, vybaví si to bylo takhle a takhle... To je důležité a halvně to je věe, která má smysl. Člověk může znát teorii, ale rozhodující je vždycky to, co udělá (častěji spíš to, co neudělá...) a na těhle akcích se to dá nacvičit a třeba se i zbavit ostychu, který lidi mají, protože když si něco vyzkouším, tak se potom nebojím to použít když je potřeba, alespoň já to tak mám.
KEMAL --- 17:08:53 28.1.2009
AJMINA: učili hlavně jak zavolat sanitku a zachránit život než přijede (takový to "je bdělý? reaguje na oslovení? reaguje na bolestivý podnět?" apod. - zajištění místa, letmá prohlídka pacienta, stabilizovaná poloha, kardiopulmonální resuscitace). A jak se přitom neohrozit samotnýho.

Jako, učili tam úplně všechno to nejdůležitější a nejběžnější, ale hlavní důraz byl a nejvíc se opakovalo to o čem píšu.

A jako nácvik u simulované dopravní nehody s herci simulujícími zranění a hysterické záchvaty, spolu s věrnou na podobeninou krve, patřil snad k nejsilnějším zážitkům v mém životě.

Podle mně by na to měl jít úplně každý. Nebo alespoň každý, kdo trvá na tom, že mu náleží volební právo :)))
HYPOKAMPUS --- 19:31:37 27.1.2009
ZISKEY: takhle pomůcka je jen k zabránění zapadání jazyku. Animace je anatomicky zcela správná, kořen jazyka je silnými vazy připoután k dolní čelisti a tak jak je to animované zapadá do oblasti tzv. oropharyngu. Když si prohlédneš ten obrázek tak si všimneš, že právě kořen ucpává vchod do dýchacích cest.
Také si nedovedu představit dýchání z úst do úst s touto pomůckou, ale každopádně záklon hlavy většinou zapadající jazyk vyřeší .....
Jen se nebát a zasáhnout
ZISKEY --- 17:21:46 27.1.2009

zajímavé :)

ale prijde mi ze animaci se zapadnutím jazyka mají znacne zcestnou, nebot kdyz si natolik bezvládný, že ti ochabují svaly ochabne ti i kořen jazyka, který sahá až do krku a skřípne ti dýchací trubici k páteři. (nebo snad ne ? ja nikdy nikoho nepitval tak nevim)

a pak si nedokážu představit jak dýchat do někoho s tímhle v puse

HYPOKAMPUS --- 19:11:21 26.1.2009
Zajímavá vychytávka pro první pomoc při neprůchodnosti dýchacích cest z důvodu zapadnutí jazyku :-)
http://www.tonguesucker.com/

myslím, že zvládne použít jakýkoliv laik!
AJMINA --- 12:29:35 26.1.2009
KEMAL: tak povídej jaké to bylo...? co vás všechno učili?
KEMAL --- 19:27:15 25.1.2009
tak mám za sebou ten ZdrSem :)
dotyčné/mu co to sem napsal ještě jednou díky za tip!
AJMINA --- 17:28:51 31.12.2008
preji uspesny novy rok pokud mozno bez urazu! At zdravicko slouzi:D