Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
CROSSING BORDERS - dvojjazyčné partnerství, aneb jak spolu mluvíte?
PROMETHEA
Máte partnera cizince? jakým jazykem spolu mluvíte? jaký to má vliv na komunikaci, neporozumění...jakým jazykem se hádáte, a vůbec....jaký to je, když někomu musíte půl hodiny vysvětlovat, kdo to byl Rákosníček?! ...jak se žije s člověkem s jiným kulturním zázemím a co všechno se od něj/ní můžete naučit... Volná diskuze na téma DVOJJAZYČNÉ a VÍCEJAZYČNÉ partnerství, jaké jsou výhody a úskalí, jakým jazykem budou mluvit vaše děti...?! ...ať už v takovémhle partnerství žijete, anebo jste jenom zvědaví, jak to vypadá u těch, kteří takhle žijí, a chcete se na něco zeptat....welcome, willkommen, vítejte, privjet, bienvenidos, benvenuti....!!§
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
VAMPY --- 20:19:18 16.10.2020
LUCIE_CH: Mate deti, nebo ne? Pokud jo, je lepsi zadat ve vztahu k detem a ne k vasemu partnerstvi
ANDREJKA --- 14:56:20 7.10.2020
LUCIE_CH: my psali rodina, na pockani to neni, pas u sebe nikdy nemeli, nasrana jsem jeste ted, byla to hrozna anabaze :)
LUCIE_CH --- 11:25:00 7.10.2020
Dobry den,
Rada bych pozadala o radu. Partner je Brit a rad by si pozadal o potvrzeni o prechodnem pobytu v CR. Do CR jsme prijeli v srpnu 2020 a stale tu jsme. Partner v CR nepracuje, nepodnika ani nestuduje, pracuje online, na plny uvazek pro Britskou firmu. Je drzitelem Evropskeho prukazu zdravotniho pojisteni. ‘Doklad o zajisteni ubytovani na uzemi CR’ ma zajisteny (adresa v Praze). Prosim, mate nekdo zkusenosti s procesem podani zadosti?
Mam radu konkretnich otazek. Napr.
1. Do kolonky ‘Ucel pobytu na uzemi CR’ je vhodnejsi uvest ‘rodinny’ nebo ‘ostatni’? Ktery udaj nam da vetsi sanci na uspech (nejsme sezdani)?
2. Jak dlouho trva vyrizeni zadosti? Je to na pockani? Pokud ne, necha si urad partneruv pas po celou dobu vyrizovani zadosti?
3. Kde jinde se zeptat? Jine auditko na Nyxu, FB skupina?
4. Nejake dalsi rady nebo upozorneni? Na co si dat pozor?
Predem moc dekuji za odpoved (zde do fora nebo do posty). Nikdy predtim jsem s cizineckou policii/Ministerstvem vnitra nejednala a nevim, kde zacit.
BAARKA --- 22:50:20 17.8.2020
ANDREJKA: moje dcera mluví jako Šteindler v české sodě..alles gute:) Ted jsem koupila Albi tužku a k tomu knihu logopedicke řady na vyslovování r a ř..když roboti brebendi.(logopedie vůbec nebyl záměr.., spís, že je to zábavná kniha..a je to dobrý,) alb tužku máme čistě jen pro trénování češtiny...
??? --- 19:32:08 30.5.2020
PROMETHEA: jo to mi nějak vypadlo, tomuhle je osm. (Skoro) šestiletej mluví jinak než francouzsky minimálně, ale když na to přijde, myslim, že to je stejný, že v CZ a RU vyslovuje to R, jak se v těch jazycích vyslovuje. Ale žena říká, že (mladší syn) mluví rusky s hrozně silným francouzským přízvukem, ale to je spíš věc intonace než výslovnosti.
PROMETHEA --- 13:42:39 30.5.2020
???: tady je asi dulezite doplnit, jak stare dite je.


ANDREJKA: moje 4-leta teda ceske r/ř/ž neumí vůbec...a teda přijde mi, že čím je starší a mluví líp, tím je jasný, že její první jazyk bude němčina...
??? --- 15:01:15 28.5.2020
ANDREJKA: mně přijde, že prostě opakuje (dítě), co slyší. Synovo R zní podle mě tak, jak má, ve francouzštině i v češtině. Ze zvědavosti jsem ho teď zkoušel na jméně jeho bratra (ve jméně 2x R :-]) a vyslovuje to fakt jinak, když mluví se mnou (česky, vyslovuje jako já), než když mluví s bratrem (francouzsky).
ANDREJKA --- 14:32:17 28.5.2020
jak na tom byly vaše vícejazyčné děti s výslovností r? syn má famózní r ve francouzštině. když mluví německy, do některých slov švihne to francouzské (ač muž má stejné r jako já), v jiných se mu vyhne nebo řekne j. v češtině se o r vůbec nepokouší, ani o to francouzské. :) má na r ještě fůru času, ale přijde mi to zajímavý, podle čeho se rozhoduje.
BAARKA --- 19:57:30 26.11.2019
PROMETHEA: od te doby co je ve skolce tak je to blby s cestinou, ale letos jsme skoro nebyla v CR - myslim, ze je to i tim (narodila se nam pred rokem dvojcata) - ja byla dlouho v nemocnici a od te doby sla nemcina do popredi - ale porad cteme, porad zpivame, porad to nevzdavam:))
PROMETHEA --- 14:47:00 26.11.2019
BAARKA: Alles Gute :D made my day :D
Dceři je teď 3,5r a co se týče češtiny, tak už se docela zlepšila...umí spoustu písniček, má bohatou slovní zásobu...celé moje příbuzenstvo tedy slyší akcent, já ne :)