Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Organická syntéza
BORAG
Tento klub slouží k procvičování schopnosti navrhovat jednoduché i pokročilé mnohakrokové organické syntézy. Navrhovatel řešené struktury (tj. jedinec, který úspěšně vyřešil předchozí syntézu) by měl volit látku, se kterou již dříve pracoval, aby byl schopný rozsoudit správné řešení, v případě, že se jich objeví více.

Prosím respektujte následující pravidla:
1. Při navrhování syntéz používejte jako reagenty pouze komerčně dostupné látky.
2. Syntéza by neměla mít více než deset kroků.
3. Navržený sled reakcí vkládejte ve formě obrázků! Slovní popis n-stupňové syntézy nebude nejspíš nikdo číst.
4. Doba na vyřešení struktury je předběžně stanovena na JEDEN TÝDEN - pokud se do té doby nepříjde s vhodným řešením, je navrhovatel povinen zveřejnit správné znění. Dalším navrhovatelem se pak stává osoba, která se k tomuto řešení nejvíce přiblížila.
5. Navrhovatel se může své funkce dobrovolně vzdát ve prospěch jiného diskutujícího.
6. Navržena může být i struktura, kterou plánujete připravit a rádi byste postup zkonzultovali, popř. zjistili i jiné úhly pohledu.
7. Jakékoliv příspěvky mimo téma diskuze budou nemilosrdně mazány.

Přeji příjemnou zábavu!
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
CURDLED --- 16:38:11 2.4.2020
Bohuzel tohle je presne lautr stejny problem, ktery jste mel minule, kdyz jste delal ty chloroformaty. Elektronove bohate benzyl estery sulfonove radostne heterolyzujou pres stabilizovany benzylovy kation SN1 mechanismem, neda se tomu nijak zabranit, fragmentuje to samo.

Pouzijte na benzylaci namisto tosylatu cinidlo, znikle adici vaseho benzyloveho alkoholu na Cl3CN, vznikne reaktivni imidatovy ether Cl3C(OR)=NH. Anebo muzete podobny adukt vytvorit z vaseho benzyloveho alkoholu a diisopropylcarbodiimidu (DIC) za katalyzy 1% CuCl pod argonem (medna sul aktivuje karbodiimid k adici alkoholu)
PETER_PAN --- 20:22:53 30.3.2020
ALL: Zdravim vsechny. Mam tu zase dotaz, ale uvedomuji si ze je lepsi ho dat sem nez do auditka [ Chemia ] .

Mam tu problem s jednoduchou mesylaci, tosylaci.

Zkousel jsem ruzne podminky, treba - 20°C pro MsCl, nebo +40°C pro TsCl. Tam uz (TsCl/40°C) trochu RO-Ph-CH2Cl vznika (ale ten mi nepotrebujeme pac chlorid neni reaktivni v dalsich krocich), ale pri nule ci r.t. prakticky jen vychozi latka, obcas stopy produktu. Nejaky napad na co se zamerit pri optimalizaci? Sazmozrejmne kdyz vezmu vsechny komponenty co mam, stejne usporadani experimentu, stejne lahvicky tak s libovolnym benzylovym alkoholem ze skrine mam 100% konverzi na mesylat a 90+% preparativni vytezek. Jen s timhle konkretnim zatracenym alkoholem mam problem. R je elektronove bohaty benzyl aromat. Tzn.: ArCH2-O-Ph-CH2-OH

Prijde mi ze v pripade mesylace bude mechanismus nekde kolem reakce RO-Ph-CH2-OMs s Et3N za vzniku kvarterni ammoniove soli a nasledny rozklad za ucasti chloridoveho aniontu. Nebo tak neco.

Ale Et3N se dava 1.2 - 1.5 ekvivalentu. To by znamenalo ze to reaguje az s Et3N.HCl, protoze je tam 80+% konverze na ten RO-Ph-CH2Cl.


Achjo, tohle mel student na 5 tydenni Internship a tohle byl posledni step ze 6 kroke syntezy co se mu tak hezky darila :-( Vypadam pak jak strasnej reznik co dava studentum jen speky na kterych si vylamou zuby.

[//i.nyx.cz/files/00/00/21/23/2123504_4b1a3f88394d7916c5f9.jpg?name=synthetic+pathway+01b+x.jpg]
K_A_R_K_U_L_K_A --- 11:09:35 23.1.2020
CURDLED: jojo já vím, že to furt spíná a vypíná a ta teplota pravidelně kolísá, ale tohle jsem halt viděla poprvý, že ten spínač prostě selhal skoro fatálně. kolega k tomu připojil takovou krabičku, co to má regulovat, tak snad to bude ok
CURDLED --- 4:22:35 23.1.2020
no posrat se to muze, stary hnizda za socialismu mely jako termoregulaci obycejny bimetalovy spinac jako zehlicka, a bylo slyset slaby cvaknuti kdyz se to zapojilo/rozpojilo. Samozrejme porucha kterou popisujete muze vzniknout snadno - kdyz je tam unavenej kontak ve spinaci. Ostatne topna hnizda jsou stavena jen na hrubou termoregulaci, na jemnejsi / kontrolovatelnejsi ohrivani byly olejove lazne anebo v pripade reaktoru, duty topny plast s obehem ohrivaci kapaliny. Navrhuju aspon sehnat dodatecny termoregulator se sondou do reakcni smesi ktery vypne topeni z hnizda
K_A_R_K_U_L_K_A --- 18:49:44 22.1.2020
kdyby to byl můj kýbl, tak bych asi dala pod to hnízdo zvedák. ale znáte to na akadě, nemáme všecko na co si vzpomenem
K_A_R_K_U_L_K_A --- 18:47:55 22.1.2020
může starší topný hnízdo najednou udělat nějaký velký teplotní ráz? že i když celej den udržuje stabilně 100 °C a najednou z ničeho nic, aniž by kdo šahal na to kolečko regulace, tak vyletí teplota k 120 °C a stále rychle stoupá? já jsem jen nevěřícně čuměla na ten desetilitrovej reaktor s chlorbenzenem... začlo to bublat, syčet a drát se ven skrz tu míchací tyč od KPGéčka a já si říkala, že už jen zbývá vyrvat to ze zásuvky a zdrhnout :( naštěstí se to uklidnilo, všude smrad, ale jako uf
CURDLED --- 0:32:17 22.1.2020
BORAG: asi to byla opravdu explose, vyvalil se rudy plamen, reakcni nadoba byla prazdna, septum mi vyrazilo z ruky strikacku a ustrelilo nastavec na Schlenk line (nastesti manifold vydrzel). Reakcni nadoba vydrzela, protoze to byla tlakova nadoba, uzavrena septem. Jeste bych dodal, ze jsem se chystal po pridani difluorpyrdinu to nadobu pevne uzavrit a ohrivat na silikonove lazni na 70C, jako jsem to provedl v predchozim experimentu... Nastesti k tomu uz nedoslo - pockalo to jen par vterin, akorat jsem pridal ten difluoropyridin a hned to na me zas vyskocilo zpatky
BORAG --- 20:52:19 20.1.2020
CURDLED: takže to byla reálná exploze? Tak nějak bych čekal exotermní reakci, nějaké vybublání, ale tohle bych také nečekal.

Vzpomínám si, jak jsem před mnoha lety podle jedné procedury v JOC (jo, byl to jeden z těch postupů, kdy si člověk říká, že to je buď tak šílené, až to je geniální, nebo to je tak šílené, že je to prostě úplně blbě). Jednalo se o lithiaci alifatického polycyklického uhlovodíku pomocí tBuLi v THF při -78 °C následované zavedením plynného kyslíku. Po zpracování měl být získán jinak nedostupný terciární alkohol. Stejnou lithiaci jsem dělal nespočetněkrát, ale zavedení koncentrovaného kyslíku do roztoku organolithia v organickém rozpouštědle - to je prostě jedna z těch věcí, co by normálně uvažující člověk jen tak nedělal. No nebudu to protahovat, pískat v uších mi přestalo už po 20ti hodinách, což beru jako poměrně slušný úspěch, když si představím tu prdu a výšleh rudého plamene ihned poté, co jsem do směsi zavedl kapiláru s kyslíkem.

Btw, septum, které bylo na Schlenkovce, jsem našel ještě tentýž den a dlouho jsem si jej schovával jako suvenýr, protože tou explozí ho to převlíklo "naruby" - přes ten vpich po kapiláře (rukou se mi to nikdy nepovedlo).
CURDLED --- 20:19:30 13.1.2020
nevim, jestli je to dobra historka: Pred tydnem jsem lithioval obycejny thiophen na 2-thienyl lithium (BuLi, 0-20C za chlazeni) v dosti koncentrovane reakcni smesi, pak jsem k tomu pridaval 2,6-difluoropyridin. Uz jsem to delal v minulosti, ale tentokrat jsem zapomnel pridat ether, a jaxezda lithiace neprobehla v jeho absenci. Ozvala se pekna rana, koukam, prsty jeste mam ale osmahly, banka prazdna nebot vzechno slo do luftu a vyhorelo. Bylo to jen 10mL 2.5M BuLi, ale nervy jsem mel poradne pocuchany. Utrpel jsem mirnou uhonu na reputaci v laborce, prsty se mi zahoji. Mohlo to byt mnohem horsi. Nepodcenovat exothermy, butyllithium a sklerozu
BORAG --- 7:34:36 23.7.2019
CURDLED: díky za info. Včera jsem to zkoušel při 0 °C a zdá se, že to probíhalo o poznání lépe. Dále jsem výrazně zkrátil reakční dobu. Dneska to vyčistím, abych zjistil výtěžek.