Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Organická syntéza
BORAG
Tento klub slouží k procvičování schopnosti navrhovat jednoduché i pokročilé mnohakrokové organické syntézy. Navrhovatel řešené struktury (tj. jedinec, který úspěšně vyřešil předchozí syntézu) by měl volit látku, se kterou již dříve pracoval, aby byl schopný rozsoudit správné řešení, v případě, že se jich objeví více.

Prosím respektujte následující pravidla:
1. Při navrhování syntéz používejte jako reagenty pouze komerčně dostupné látky.
2. Syntéza by neměla mít více než deset kroků.
3. Navržený sled reakcí vkládejte ve formě obrázků! Slovní popis n-stupňové syntézy nebude nejspíš nikdo číst.
4. Doba na vyřešení struktury je předběžně stanovena na JEDEN TÝDEN - pokud se do té doby nepříjde s vhodným řešením, je navrhovatel povinen zveřejnit správné znění. Dalším navrhovatelem se pak stává osoba, která se k tomuto řešení nejvíce přiblížila.
5. Navrhovatel se může své funkce dobrovolně vzdát ve prospěch jiného diskutujícího.
6. Navržena může být i struktura, kterou plánujete připravit a rádi byste postup zkonzultovali, popř. zjistili i jiné úhly pohledu.
7. Jakékoliv příspěvky mimo téma diskuze budou nemilosrdně mazány.

Přeji příjemnou zábavu!
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
PETER_PAN --- 15:12:06 17.6.2019
BTW

Kdyz uz jsme okrajove nakousli ty silylace, dost se mi libi tenhle clanek.

https://pubs.acs.org/doi/pdf/10.1021/jo5016568

The Lewis Base-Catalyzed Silylation of AlcoholsA Mechanistic Analysis
Pascal Patschinski, Cong Zhang, and Hendrik Zipse*
Department of Chemistry, Ludwig-Maximilians-Universitat, 81377 München, Germany
J. Org. Chem. 2014, 79, 8348−8357
BORAG --- 10:00:28 17.6.2019
PETER_PAN: Mám v plánu na to jít z esteru, který budu redukovat až na alkohol. Ano, TBDPS bude asi dobrá volba, zvažuji ještě, že to trochu zjednoduším a udělám z toho methyl ether, protože stejně o pár kroků dál z toho bude benzyl bromid...
PETER_PAN --- 9:44:32 17.6.2019
BORAG: TBDPS je pravdepodobne nejlepsi volba. Jen brainstorm - pripadne bych zvazil jeste misto protekce alkoholu (je-li to mozne v ramci logiky pathway) ochranit aldehyd N,N-Dimethylhydrazonem. Je o chlup odolnejsi proti kyselemu prostredi nez TBDPS.
BORAG --- 10:40:41 16.6.2019
Nějaký tip na dobrou chránící skupinu pro benzylakoholy? Následující kroky budou zahrnovat reagenty jako RLi za RT či mírně kyselé prostředí a teploty nad 100 °C. THP padá už při zahřátí nad 90 °C, zvažuji MOM nebo TBDPS. Má někdo lepšího kandidáta?
CURDLED --- 3:48:13 10.5.2019
asi bych odstranil DMF. Riziko posrani vetsiho mnozstvi pokrocileho materialu, dymava dusicna co znenadala vylitne do ksichtu. A otazka reprodukovatelnosti procedury
PETER_PAN --- 15:28:20 7.5.2019
ALL: Zdar. Mel bych nejake ty dotazy. Treba nekdo vi z rukavu. Dopredu dik za reakce ...

1) Tentokrat ohledne nitrace. Pamatuju si ze DMF z koncentrovanou HNO3 vede k nejake vybusne latce.

Ja ted delam upscale nejake nitrace co bez se 100% konverzi z fleku na flek. Dela se to pri 0°C->r.t. v DCM tak ze se tam prileje 70% dusicne a ona se z te faze dostava do DCM, nanitruje to a OK. V ramci upscale mam ted cca 10g stofu pred nitraci v cca 400mL DCM a je tam trochu (jednotky gr) DMF z predchozi reakce. IMHO to zadny problem neni, v tehle koncentracich, teplotach a aktivovanemu stofu pro nitraci. Hmm?

2) Kdyz jsem delal tuhle reakci v mensim a bez stop DMF, tak se uvolnoval trochu Oxid dusičitý. Ja to pak neutralizoval uhlicitanem a vyfoukal dusikem. Zadne stopy kovu, medi nebo neco takoveho tam z predchoziho stepu neni (nemelo by byt). Je to bezne? Ja jsem moc nitraci nedelal a kdyz uz tak treba dymavou dusicnou kde jaksi je NO2 defaultne :-) Tusim ze zdrojem by mohlo byt neco jako "denitrace" toho produktu. Pozoruju i castecnou deformylaci vedlejsiho aldehydu, coz je popsano na podobnych systemech. Vim jak to obejit (dymavou HNO3 v sulfolanu, teplota a kratky cas), ale nechci to aplikovat na tenhle synteticky problem.
CURDLED --- 18:15:54 5.5.2019
BORAG: takovehle veci jsem zpracovaval v malem mnozstvi pridavkem TMS-CN. Med a paladium se zakomplexovala a pustila se produktu. Samozrejme lze pouzit roztok NaCN, ve vetsim meritku je to asi bezpecnejsi. Na odkomplexovani medi je rovnez velmi dobry roztok thiosiranu sodneho (nesmi se okyselit, jinak se vylouci sira, a nesmi se ohrivat jinak se rozpustny komplex medi rozlozi na hnedocernu nerozpustnou brecku Cu2S)
MRTY --- 14:25:50 24.4.2019
BORAG: me se pri pucovani tetraalkyamoniovejch soli (i pyridiniovejch) nejvic osvedcilo pouziti silnyho katexu. samozrejme zalezi co vsechno je ve smesi. ale pokud produkt jedina kladne nabita molekula, melo by to jit. nejdriv postupne odmyvas bordel vodou, pak treba cpavkovou vodou od vzrustajici koncentraci a nakonec eluujes produkt treba hydrogenuhlicitanem amonnym. toho se da zbavit na odparce. tohle asi vsechno za predpokladu, ze je to aspon trochu rozpustny ve vode.

pro sledovani nabitejch stofu doporucuju TLC soustavu MeOH-HOAc-1% solution of NH4OAc in H2O 10:0,1:9. ve vsem jinym mi to delalo smouhy. v tomhle krasny osty spoty.

https://www.beilstein-journals.org/bjoc/articles/1860-5397-10-142
PETER_PAN --- 12:24:39 24.4.2019
BORAG: Co se medi tyce

1] Pred par mesici jsem radil kolegovi, nechci to prepisovat:

As I mentioned on group meeting, we had also problem with copper in the reaction mixture after click procedure. Our problem was about chelation a copper ion by our compound. See the attachment, there is our paper (from 2011). For remove a copper - we used Na2S (Na2S.xH2O) and air (to oxidize Cu+ to Cu2+). We used it in DMF, but the reaction will most likely work also in water. The process was really effective.

Na2S + Cu2+ → CuS (black insoluble precipitate) and Na+
The CuS is insoluble also in water!


2] Pro jine aplikace jsem radil tohle vychytavani medi: https://www.silicycle.com/products/metal-scavengers/r69230b

-- -- --

Jeste k tvemu problemu. Kdyz ne prepTLC, pak nejaka forma silikagelove filtrace. Mala kolonka kam to naneses v DMSO/DMF, promyvat nejakym pouzitelnym eluentem, heterogenni Pd by melo zustat na startu. Cu pak resit jak jsem psal 1] ci 2] podle toho co je myslitelne.