Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Organická syntéza
BORAG
Tento klub slouží k procvičování schopnosti navrhovat jednoduché i pokročilé mnohakrokové organické syntézy. Navrhovatel řešené struktury (tj. jedinec, který úspěšně vyřešil předchozí syntézu) by měl volit látku, se kterou již dříve pracoval, aby byl schopný rozsoudit správné řešení, v případě, že se jich objeví více.

Prosím respektujte následující pravidla:
1. Při navrhování syntéz používejte jako reagenty pouze komerčně dostupné látky.
2. Syntéza by neměla mít více než deset kroků.
3. Navržený sled reakcí vkládejte ve formě obrázků! Slovní popis n-stupňové syntézy nebude nejspíš nikdo číst.
4. Doba na vyřešení struktury je předběžně stanovena na JEDEN TÝDEN - pokud se do té doby nepříjde s vhodným řešením, je navrhovatel povinen zveřejnit správné znění. Dalším navrhovatelem se pak stává osoba, která se k tomuto řešení nejvíce přiblížila.
5. Navrhovatel se může své funkce dobrovolně vzdát ve prospěch jiného diskutujícího.
6. Navržena může být i struktura, kterou plánujete připravit a rádi byste postup zkonzultovali, popř. zjistili i jiné úhly pohledu.
7. Jakékoliv příspěvky mimo téma diskuze budou nemilosrdně mazány.

Přeji příjemnou zábavu!
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
BORAG --- 10:12:38 13.3.2015
CURDLED: povídej mi o tom... Nejvíc mě na tom ovšem zaráží fakt, že v opačném módu ta reakce běží, tzn. 5-bromisatin + Ar-B(OR)2 dává příslušný produkt (alespoň v literatuře je několik zmínek). Proto mě vůbec nenapadlo, že borylace bude dělat problém (když reakční podmínky jsou skoro stejné). Z těch mých substituovaných benzylbromidů se mi boronové kyseliny dělat nechce, protože tohle většinou nefunguje moc dobře a čištění bude procházka rozkvetlým Očistcem. Každopádně zkusím ještě tu stannylaci a uvidím.
CURDLED --- 9:20:43 13.3.2015
isatiny jsou svine barevny a reaktivni, maji kysely NH, nesnaseji bazicke prostredi, atd. Asi by bylo lepsi vzit 5-indole-boronic acid, provest coupling, a pak ten indol nabromovat na dibromooxindol - ten se da zhydrolyzovat na isatin
BORAG --- 8:07:14 13.3.2015
CURDLED: dík! Dělám to úplně stejně - již jsem zkoušel dvě různá rozpouštědla (DMF - bezvodý od Oldy, dioxan - ten jsem destiloval z roztaveného sodíku), teploty (80 vs 110 °C) i reakční doby (5 - 24 hod), ale ani ťuk. Chyba bude tedy na straně substrátu, kterým je 5-bromoisatin. Tak jak ten isatin do reakce nasadím, tak ho i zpětně izoluji. Jediný rozdíl vidím v tom, že místo PdCl2(dppf).CH2Cl2 jsem použil obyčejný PdCl2(dppf), ale to by nemělo mít žádný vliv. Jednotlivé výchozí látky jsou poměrně levné, takže to většinou zkouším v gramových množstvích (tím odpadají problémy s případným nepřesným navážením). Coupling reakcí jsem dělal desítky, možná již i stovky, takže jsem si říkal, že rukama to asi nebude.
Dost mi to komplikuje situaci, protože jsem potřeboval tento aktivovaný isatin couplovat se substituovaným benzylbromidem, ale takhle jsem se zasekl na jednom místě. Přemýšlím, že ten isatin ještě zkusím reagovat s hexamethyldistannanem v přítomnosti Pd(PPh3)4 a pak to spojit pomocí Stilleho.
CURDLED --- 1:34:01 13.3.2015
mam. ArBr, bis-pinacolatodiboronate 1.2 equiv, DMSO jako solvent, AcOK jako baze 3 equiv. (mokry DMSO a mirne navlhly octan draselny funguje lip - rychleji. DMSO by nemel moc smrdet po shnilem zeli, coz je znak pritomnosti dimethylsulfidu), smichat, nakonec prisypat PdCl2(Dppf).CH2Cl2 3-5 mol%, zaspuntovat septem, probublat dlouhou jehlou skrz septum (staci jeden argonovy balonek) za soucasneho bzuceni na ultrazvukove lazni tak asi 10 minut - ale opakovana evakuace/zaplynovani funguje taky velmi dobre. Pak michat na 90-100C olejove lazni tak asi 3-5 hodin pod Ar nebo N2, az zmizi vychozi arylbromid material na TLC nebo na HPLC.
Zpracuje se to naredenim vetsim mnozstvim vody a vytrepani do etheru. (Pokud se produkt blbe rozpousti v etheru, coz se vetsinou nestava, lze vytrepavat taky ethylacetatem, ale extrakt bude vic zahnojeny tim DMSO, a taky octovkou). Vznikly pinakolatoboronat ma velmi hezky flek na TLC, ale na HPLC se objevi jako dva rozlezle piky navzajem spojene ocasem, protoze v beznem HPLC systemu voda+MeCN+0.1%TFA se ten pinakolatoboronat uz castecne hydrolyzuje na kolone na boronovou, takze jsou videt dva piky
BORAG --- 18:35:46 12.3.2015
má tady někdo osobní zkušenosti s borylacemi arylhalogenidů pomocí "bis(pinacolate)diboron"? Kdyžtak pošta, díky!
CURDLED --- 18:16:11 30.1.2015
MRTY: hydroxamic acid asi fungovat nebude, protoze tert-Bu estery se moc tim hydroxylaminem nezhydroxamujou anybrz jsou malo reaktivni. S afganistanem draselnym je to podobny problem.

Udelal bych si plynovou komoru s jodem: smichat krystaky I2 s nadbytkem obycejneho silikagelu, nechat tu smesku chvili ulezet, pak na tu vrstvy hnedeho silicagelu polozit TLC v uzavrene zavarovacce (sklem nahoru, silikagel na TLC ma byt zahrabany do hnedeho silikagelu nacucaneho jodem). Obcas vyjmout a pozorovat fleky.
MRTY --- 17:15:37 30.1.2015
K_A_R_K_U_L_K_A: zkouselas 0.4% KMnO4 + 5% NaOH v H2O? po tom sahnu kdyz se mi nechce nic hledat a shanet. funguje to na obrovskou skalu stoffu. ususit-smocit-zihnout heatgunem.

nebo?

Hydroxylamine / iron (III) chloride
For detection of amides, lactones, carboxylic acid esters and anhydrides
Solution 1) Mix 1 vol part of 7g hydroxylammonium chloride in 100ml methanol w 1 vol part of a solution of 7.2 g potassium hydroxide in 100ml methanol. Filter from precipitated potassium chloride.
Solution 2) 2% solution of iron (III) chloride in 1% aqueous hydrochloride acid
Spray air dried plate first with solution 1, then with solution 2
K_A_R_K_U_L_K_A --- 13:34:09 30.1.2015
nevíte prosím někdo, čím mám vyvinout TLC desku, abych viděla di-terc-butyl ester kyseliny adipové?
modrák nefunguje
WILDENBURY_SQ --- 8:10:34 27.11.2014
K_A_R_K_U_L_K_A: Úplná klasika :)

... Ale mě se to teď netýká, ja pracuju v semi-mikropreparativním měřítku.

[//i.nyx.cz/files/00/00/12/90/1290764_9702a93fe554bcf3a405.jpg?name=semimikro.jpg]
K_A_R_K_U_L_K_A --- 22:25:39 26.11.2014
jen tak pro zasmání dnešní produkt - klobouk ve dvoulitrovce tvrdej jak kámen :)

[//i.nyx.cz/files/00/00/12/90/1290614_dc6efdb2afddd288dd12.jpg?name=subst_piperazin.jpg]