Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Organická syntéza
BORAG
Tento klub slouží k procvičování schopnosti navrhovat jednoduché i pokročilé mnohakrokové organické syntézy. Navrhovatel řešené struktury (tj. jedinec, který úspěšně vyřešil předchozí syntézu) by měl volit látku, se kterou již dříve pracoval, aby byl schopný rozsoudit správné řešení, v případě, že se jich objeví více.

Prosím respektujte následující pravidla:
1. Při navrhování syntéz používejte jako reagenty pouze komerčně dostupné látky.
2. Syntéza by neměla mít více než deset kroků.
3. Navržený sled reakcí vkládejte ve formě obrázků! Slovní popis n-stupňové syntézy nebude nejspíš nikdo číst.
4. Doba na vyřešení struktury je předběžně stanovena na JEDEN TÝDEN - pokud se do té doby nepříjde s vhodným řešením, je navrhovatel povinen zveřejnit správné znění. Dalším navrhovatelem se pak stává osoba, která se k tomuto řešení nejvíce přiblížila.
5. Navrhovatel se může své funkce dobrovolně vzdát ve prospěch jiného diskutujícího.
6. Navržena může být i struktura, kterou plánujete připravit a rádi byste postup zkonzultovali, popř. zjistili i jiné úhly pohledu.
7. Jakékoliv příspěvky mimo téma diskuze budou nemilosrdně mazány.

Přeji příjemnou zábavu!
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
CURDLED --- 1:26:42 10.3.2014
Mg hoblinky taky lze aktivovat misto jodu pridavkem maleho mnozstvi HgCl2 nebo Hg(OAc)2, tak asi na spicku spachtle staci. Hg(II) se zredukuje na kovovou rtut (v podobe horcikoveho amalgamu) takze s toxicitou to neni az tak zle, poku tu rtutnatou sul nerozsypete po stole a po svych prstech. (Za starych casu si chirurgove pred operaci maceli ruce do zredeneho roztoku HgCl2 pred operaci, jako desinfekce, takze s tou toxicitou maleho mnozstvi inorganicke rtutnate soli to neni az zas tak hrozne). V pripade aktivaci rtutnatous soli se ta reakce casto rozjede az moc rychle, takze doporucuji zacinat s chlazenim na vodni lazni).

Dalsi vyborna aktivace horcikovych hoblinek (na Grignarda) je michani hoblinek nasucho, pod argonovou atmosferou pres noc, s pridavkem nekolika kapek Br2 nebo 1,2-dibromoethanu. Oni jsou Mg hoblinky dost krehke a nadrti se tim michanim, a nove odhaleny povrch Mg se hned schova vrstvickou MgBr2, ktera se pak po pridani rozpostedla odmyje.
CHEMIK --- 15:07:08 7.3.2014
BORAG: Ano, jednou sjme takhle znicili asi 4 stare liebigy :)
BORAG --- 14:59:50 7.3.2014
CHEMIK: no jo, to občas člověk nestihl nastavovat chladiče (které pak samozřejmě nešly rozebrat, protože hořečnaté soli je kompletně slepily). Jinak jsem pak ještě předsušoval azeotropickou destilací s benzenem.
ZCR --- 13:47:48 7.3.2014
CHEMIK: připomnělo, jak mi kdysi parádně vyběhlo (až na strop digestoře) nějaké sušení s přetavenou boritou - a teď si zaboha nevzpomenu, co to bylo, ale mám dojem, že octová s acetanhydridem...
ASCORB --- 13:43:32 7.3.2014
CHEMIK: Tak bouřlivý to neni. Mám to tam zatim dvě hodiny, hořčík aktivovaný a methanol jsem předsušil síranem hořečnatým, nic lepšího jsem v laborce nenašel...
CHEMIK --- 13:34:27 7.3.2014
ASCORB: Nam kdyz to nabehlo, tak to nekdy strikalo chladicem (var + vyvijejici se vodik)
LIBRIUM --- 13:10:56 7.3.2014
ASCORB: za predpokladu ze splnis tie podmienky (predsuseny metanol, predaktivovany horcik) to prebehne hladko za par hodin, necely pracovny den maximalne. ak je ten metanol vlhky, tak to mozes varit dni a aj tak sa komplet nedosusi (kvoli tvorbe hydroxidu horecnateho).
ASCORB --- 11:56:27 7.3.2014
Jak dlouho má ta reakce cca trvat? Mám tam tak 7 g hoblin...
ASCORB --- 9:45:47 7.3.2014
LIBRIUM: Děkuju...
??? --- 8:39:09 7.3.2014
XSYS: Ne, to je zas na Grignarda spis, takhle ho rozbiham (podobne, jak rika Librium, jen s kapkou bromu, pak substrat a ne uplne suchy ether, ultrazvuk a predrikavani specialnich zaklinadel), kdyz jsem linej rigorózně susit ether :))