Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Organická syntéza
BORAG
Tento klub slouží k procvičování schopnosti navrhovat jednoduché i pokročilé mnohakrokové organické syntézy. Navrhovatel řešené struktury (tj. jedinec, který úspěšně vyřešil předchozí syntézu) by měl volit látku, se kterou již dříve pracoval, aby byl schopný rozsoudit správné řešení, v případě, že se jich objeví více.

Prosím respektujte následující pravidla:
1. Při navrhování syntéz používejte jako reagenty pouze komerčně dostupné látky.
2. Syntéza by neměla mít více než deset kroků.
3. Navržený sled reakcí vkládejte ve formě obrázků! Slovní popis n-stupňové syntézy nebude nejspíš nikdo číst.
4. Doba na vyřešení struktury je předběžně stanovena na JEDEN TÝDEN - pokud se do té doby nepříjde s vhodným řešením, je navrhovatel povinen zveřejnit správné znění. Dalším navrhovatelem se pak stává osoba, která se k tomuto řešení nejvíce přiblížila.
5. Navrhovatel se může své funkce dobrovolně vzdát ve prospěch jiného diskutujícího.
6. Navržena může být i struktura, kterou plánujete připravit a rádi byste postup zkonzultovali, popř. zjistili i jiné úhly pohledu.
7. Jakékoliv příspěvky mimo téma diskuze budou nemilosrdně mazány.

Přeji příjemnou zábavu!
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
CURDLED --- 23:08:08 25.9.2013
Pred casem delal s Nemcem-biologem, co naprosto vypadal jak Wernher von Braun zamlada, na fotkach v Penemunde. Mluvil s nadhernym hrdelnim prisfukem, jmenoval se Schroeder a testoval nase slouceniny v bunecnych kulturach. Jednou prisel cely zarmouceny a oznamil, ze nasledujici dva tydny se testovat nebude protoze mu vychcipaly bunky. Kolega chemik, ze Svycar - ktery umel bezchybne napodobit jeho vyslovnost - na to reagoval slovy: "Have YOU KILL THEM ALL, Doktor Schroeder?"
LIBRIUM --- 22:08:34 25.9.2013
???: Schrader v skutocnosti uprimne chcel zabezpecit autarkiu Nemecka od dovozov pyretra a potreby pouzivat perzistentne jedy typu arzenicnanov apod. on ako dieta zazil hladomory na konci 1. sv. vojny a pocas kriz medzi vojnami, tam este umierali ludia v Nemecku na nedostatok potravin lebo sa sezonalne premnozili skodce, detto epidemie tyfu apod.

cize cielom jeho vyskumu bolo fakt sytetizovat lacne, vysoko ucinne a selektivne, neprzistentne insekticidy s pokial mozno nizsou tox pre cloveka.
Tabun a Sarin boli v tych seriach nahodne objavy, nakolko robili v Leverkusene poctivy screening toxicity kazdeho syntetizovaneho derivatu
a ked bolo jasne ze co Sarin je tak Schrader aj odmietol dalej na tom pracovat; prvzal to za neho Kuhn, ktory bol zaryty nacek a udaac (nositel Nobelovej ceny za cehmiu vitaminov) a cielene nasyntetizoval Soman.
Schrader neskor, koncom vojny/zac. 50. rokov objavil aj nezavisle cele tie V-rady latok, ale ked zistil preliminarne, aky level toxicity vykazuju u teplokrvnych zivocichov, tak dokumentaciu k tomu zlikvidoval a drzal hubu, nechal to znovuojavit tie teamy u ICI a okolo Tammelina...
??? --- 21:07:40 25.9.2013
Jojo, znasilneni moralnich zasad slusneho chemika. Pesticidy, insekticidy, whatever-cidy budiz, solidni vyzkum OPL no prosim, energeticke materialy se muzou hodit... Tam je nejaky potencial aplikace "pro dobro lidstva", ale CW jsou kretenismem od zacatku do konce.

Problemem je, ze hranice mezi "uzitecnou aplikaci" a "antropocidem" byva docela tenka, at uz "omylem" ci "umyslne". Viz karbofuran, cyklon B, 2,3,7,8-TCDD, thalidomid a tyhle legracky. A casto si nejaky kreten vsimne, ze se s nejakou chemikalii nemusi hubit jen krysy. :(
LIBRIUM --- 20:51:04 25.9.2013
???: ja sa tomu venujem aby som vedel co tych neborakov caka. mozno raz antidota...

ale hej, CW by som zakazal komplet a zacal by som u Policie, ktora by nemala moct pouzivat drazdive BOL.
??? --- 20:45:30 25.9.2013
LIBRIUM: Tyvole nestraš. Jakožto velký chemický liberál bych všechny tyhle demence zakázal, každého to jen otravuje. Letální neletální... Novičoky a jine nerve agents, "sudé" fluorokarboxyláty, BZ a deriváty, incapacitating arylcykloalkylaminy... Proc se proboha temto srackam nekdo venuje, nepocitaje dobraky, co vyvijeji antidota.
LIBRIUM --- 20:36:37 25.9.2013
ano.

inak vseobecne linearne alifaticke omega-monofluorkarboxylove kyseliny resp. ich metabolicke prekurzory s parnym poctom uhlikov...

smerom cez C2-C4-C6-C8 toxicita ako pT50 rastie neurekom, aj niektore omega-monofluormastne kyseliny su zuzo...

dokonca mam silny dojem, ze otvorene publikovane udaje o ich toxicite boli "omylom" skreslene, ako ze posunieme tuto radsej pri hodnote LD50 desatinnu ciarku trochu viac doprava, nech si to preboha nevsimne nejaky komunista...
CHEMIK --- 20:30:57 25.9.2013
LIBRIUM: Aha, takze jeste hezky cili na tkane, kde se spotrebovava hodne energie.
LIBRIUM --- 20:27:52 25.9.2013
CHEMIK: bingo.

it slips a fluoroacetate source into your β-oxidation.

plus este ma dodatocnu vlastnu centralnu toxicitu a o dost vyssiu afinitu k CNS a myokardu napriklad
ako vlastny monofluoracetat.
CHEMIK --- 19:09:49 25.9.2013
LIBRIUM: Jak to pusobi? Jako fluoracetat, ale se zpozdenim nez se odboura na fluoracetylCoA nebo uplne jinak?
??? --- 14:37:24 25.9.2013
HASSASSIN: To je Libriuv cerny chemicky humor, casem pochopis... :)