Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Organická syntéza
BORAG
Tento klub slouží k procvičování schopnosti navrhovat jednoduché i pokročilé mnohakrokové organické syntézy. Navrhovatel řešené struktury (tj. jedinec, který úspěšně vyřešil předchozí syntézu) by měl volit látku, se kterou již dříve pracoval, aby byl schopný rozsoudit správné řešení, v případě, že se jich objeví více.

Prosím respektujte následující pravidla:
1. Při navrhování syntéz používejte jako reagenty pouze komerčně dostupné látky.
2. Syntéza by neměla mít více než deset kroků.
3. Navržený sled reakcí vkládejte ve formě obrázků! Slovní popis n-stupňové syntézy nebude nejspíš nikdo číst.
4. Doba na vyřešení struktury je předběžně stanovena na JEDEN TÝDEN - pokud se do té doby nepříjde s vhodným řešením, je navrhovatel povinen zveřejnit správné znění. Dalším navrhovatelem se pak stává osoba, která se k tomuto řešení nejvíce přiblížila.
5. Navrhovatel se může své funkce dobrovolně vzdát ve prospěch jiného diskutujícího.
6. Navržena může být i struktura, kterou plánujete připravit a rádi byste postup zkonzultovali, popř. zjistili i jiné úhly pohledu.
7. Jakékoliv příspěvky mimo téma diskuze budou nemilosrdně mazány.

Přeji příjemnou zábavu!
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
BOJ --- 18:29:37 10.6.2013
BOJ: Asi ty pejpry máš, ale pro sichr... Alespoň jsem se něco přiučil :D...


BOJ --- 18:11:19 10.6.2013
BORAG: někde jsem našel: Moderate to good yields of trapped products can be obtained either by using very short lithiation times (pyridazine and pyrazine) or by in situ trapping, where the electrophile is added before the metallating agent.. pošlu odkaz.. nebo článek
BOJ --- 18:00:50 10.6.2013
BORAG: Ok.. super.. Rád pomůžu... tady jsem ještě narazil na LiHMDS v kombinaci s 3-chlor-6-methyl a esterem....


BORAG --- 17:49:59 10.6.2013
BOJ: díky, večer to pročtu. Do chemie pyridazinu jsem zabředl před pár týdny v rámci jednoho menšího projektu a bohužel jsou to takové podivně se chovající heterocykly a moc mi ani nebude vadit, když z toho projektu zase rychle vybruslím. Skoro tři týdny jsem zabil neúspěšnou syntézou 3,6-bisTMS-pyridazinu (lithiace jak výchozího, tak 3,6-dijodovaného derivátu nefunguje, cyklizace 1,4-"silylketonu" také ne), většinou to ihned zčerná, dobře se to rozpouští skoro ve všem, ale na TLC je problém to rozhýbat...
BOJ --- 12:26:38 10.6.2013
BORAG: Ještě jsem se k tomu dnes na chvilku vrátil... Mohlo by pomoct..

CURDLED --- 12:06:59 8.6.2013
jeste jsem si vzpomnel: TMS-acetylen-EWG je pruser v pripade K2CO3 + methanol protoze muze dojit k conjugated addition methoxidu. To jsem takhe jednou od-chranoval methyl ester 2-furankarboxylove kyseliny s TMS-acetylenem v poloze 5 a nestacil jsem se divit kdyz jsem pak vyizoloval trans+cis smesku methoxyvinyloveho analogu. V tomto pripade pak bylo nutno ochladit na 0C a peclive sledovat. Normalni acetyleny vsak problem s konjugovanou adici nukleofilu vsak nemaji
CURDLED --- 11:58:36 8.6.2013
TMS pada z acetylenu hladce pri pH=10-11 v protickem prostredi. Doporucuji vyzkouset suspenzi K2CO3 v methanolu - zadne patlani s extrakci jako v pripade TBAF, a zadne pucovani na kolone (vedlejsi produkt je TMS-OMe a K2CO3 se po naredeni toluenem perfektne odfiltruje a po odpareni toluenu je produkt navic pekne vysuseny a pripraven na dalsi krok)
WILDENBURY_SQ --- 10:17:52 8.6.2013
BORAG: Jj, taky jsem mel vzdy barevne reakcni smesi, ale i zadelane produkty... Postupy jsem pouzival +/- stejne, rozpustit v tehyfu a pridat TBAF. Potaš v MeOH jsem si oblibil mnohem vice, reakcni smes bezbarva a vytezky okolo 80%, štofy ciste i po surove izolaci.

TBAF pouzivam jen na stabilnejsi silyly, TBDMS, TiPS apod...

Nevim, jestli to muze byt ovlivneno tim, ze TBAF extremne taha vodu (uz komercni je minimalne trihydrat) a vpodstate nejde vysusit...
BORAG --- 10:09:57 8.6.2013
CURDLED: v podstatě jedině TBAF. Látku rozpustím v THF, přidám TBAF (směs většinou okamžitě získá žlutočervenou barvu - v závislosti na koncentraci). Další zpracování pak závisí na tom, jak moc mám času, takže (i) buď přímo do směsi přidám silikagel, vše odpařím a zfiltruju přes kolonu, nebo (ii) zředím etherem, promyju vodou, organiku vysuším a opět zfiltruji přes silikagel. Nikdy jsem s tím neměl sebemenší problém (i v případě jiných silylů, jako TBDMS, TIPS, TPS, nHex3Si-). A to i v případech, kdy byly připevněny nejen na acetyleny, ale i na nenabite karborany. Jediný problém byl s TIPS-CB11H11(-), kdy jsem to musel zahřívat s CsF v sulfolanu při 200 °C.

Když o tom tam přemýšlím, tak při odstraňování TMS v přítomnosti R-COOMe se jen musí použít nižší teplota, protože jinak TBAF hydrolyzuje ester.
WILDENBURY_SQ --- 9:58:10 8.6.2013
CURDLED: Jj, TBAF nebrat, z neznamych duvodu ukrutne nizke vytezky (a nereprodukovatelne, jednou 60%, pak 30%)... Neporovnatelne nizsi, nez metodikou, kterou uvadis.

Obcas je jednodussi cesta ta spravna. :)