Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Organická syntéza
BORAG
Tento klub slouží k procvičování schopnosti navrhovat jednoduché i pokročilé mnohakrokové organické syntézy. Navrhovatel řešené struktury (tj. jedinec, který úspěšně vyřešil předchozí syntézu) by měl volit látku, se kterou již dříve pracoval, aby byl schopný rozsoudit správné řešení, v případě, že se jich objeví více.

Prosím respektujte následující pravidla:
1. Při navrhování syntéz používejte jako reagenty pouze komerčně dostupné látky.
2. Syntéza by neměla mít více než deset kroků.
3. Navržený sled reakcí vkládejte ve formě obrázků! Slovní popis n-stupňové syntézy nebude nejspíš nikdo číst.
4. Doba na vyřešení struktury je předběžně stanovena na JEDEN TÝDEN - pokud se do té doby nepříjde s vhodným řešením, je navrhovatel povinen zveřejnit správné znění. Dalším navrhovatelem se pak stává osoba, která se k tomuto řešení nejvíce přiblížila.
5. Navrhovatel se může své funkce dobrovolně vzdát ve prospěch jiného diskutujícího.
6. Navržena může být i struktura, kterou plánujete připravit a rádi byste postup zkonzultovali, popř. zjistili i jiné úhly pohledu.
7. Jakékoliv příspěvky mimo téma diskuze budou nemilosrdně mazány.

Přeji příjemnou zábavu!
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
CURDLED --- 2:28:55 30.3.2013
tady je jeden Australsky kandidat na sebezastreleni. Roste na pasekach v tropicke dzungli a jeho siroke lupeny se k utirani primo nabizeji: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Stinging_tree.JPG

Vice podrobnosti zde: http://idlewords.com/2013/02/the_daintree_rain_forest.htm
BORAG --- 0:05:43 29.3.2013
CHEMIK: ona bohatě stačí trocha kapsaicinu (ideálně z chilli papriček) aplikovaná na toaletní papír. Ale všechno zapřu! ;-)
ZCR --- 23:08:48 28.3.2013
CHEMIK: pokud by to bylo v Americe, býval by měl na výběr minimálně mezi poison oak, poison ivy a poison sumac - urushiol je fajn záležitost... zlatý kopřivy.
??? --- 23:00:00 28.3.2013
CHEMIK: Bez toho zastreleni to znam jako historku ze skautskych taboru, kdy nejaka slecna pouzila za slunneho dne po vykonani toalety v lese list bolševníku... Pak samozrejme neprijemna navsteva taboroveho zdravotnika etc... :))
CHEMIK --- 22:47:55 28.3.2013
Jste mi pripomneli tu historku s britskym vojakem v Australii, ktery potreboval na zachod, slezl s kone a patricna mista ocistil do mistni flory. Bohuzel, a uz si nepamatuju, co to bylo za kytku, mela tak strasne zpuchyrujici ucinky, ze po nekolika hodinach se bolesti zastrelil.
LIBRIUM --- 20:19:25 28.3.2013
???: kapsaicin je sice subjektivne zloba, ale si zober ako bolestne tieto poznatky museli ziskat pionieri ako Despretz, Guthrie, Niemann alebo Meyer...
??? --- 20:10:09 28.3.2013
Tak to je jasne, ze spravny chemik si myje ruce primarne PRED tim, nez jde na zachod :)

A ostatni lidi vlastne moc nechapu, nevim, jak ostatni, ale ja si po rukou zasadne nemočím, takze pokud pak nejdu jist nebo delat jinou vysoce estetickou cinnost, nevidim duvod myt PO. To uz totiz byva zpravidla pozde, mel bych tu jednu pikantni historku, jak jsem si drtil holou rukou habaňeros do gulase a pak sel na toaletu, ale to uz je mimo ramec klubu.
CURDLED --- 19:25:21 28.3.2013
hlavne si dobre umyjte ruce pred tim nez jdete na zachod nebo se dotknete sveho obliceje - tyhle benzylbromidy jsou opravdu neprijemne... Jinak gratuluji.
??? --- 1:04:21 28.3.2013
Librium, Curdled: tak si predstavte, ze jsem nakonec rozchodil symetrickou dibromaci (nejakeho je vcelku jedno jakeho) ditolylnaftalenu. 2.1 eq NBS (jen mirne zluty, cerstvy), suchy dibenzoylperoxid (presrazeny z methanolu, promyty etherem, vakuum), tetrachlormethan, mirne podminky (mirna teplota, halogen 150W posvitit).

Kdyz jsem to delal predtim, prehuloval jsem to a uz jsem rozkousal NMR spektra a hmotaky. Vznikaly vedle produktu tribromo- a tetrabromo- derivaty.

Ze to bezi symetricky na kazdy methyl jeden brom pekne, to prikladam asi sterickym duvodum. Nebylo pozorovano, ze by se aktivoval methyl jednim bromem a ta halogenace pak jela dal na tom samem methylu...
ASCORB --- 23:38:48 27.3.2013
LIBRIUM: Děkuju.