Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Organická syntéza
BORAG
Tento klub slouží k procvičování schopnosti navrhovat jednoduché i pokročilé mnohakrokové organické syntézy. Navrhovatel řešené struktury (tj. jedinec, který úspěšně vyřešil předchozí syntézu) by měl volit látku, se kterou již dříve pracoval, aby byl schopný rozsoudit správné řešení, v případě, že se jich objeví více.

Prosím respektujte následující pravidla:
1. Při navrhování syntéz používejte jako reagenty pouze komerčně dostupné látky.
2. Syntéza by neměla mít více než deset kroků.
3. Navržený sled reakcí vkládejte ve formě obrázků! Slovní popis n-stupňové syntézy nebude nejspíš nikdo číst.
4. Doba na vyřešení struktury je předběžně stanovena na JEDEN TÝDEN - pokud se do té doby nepříjde s vhodným řešením, je navrhovatel povinen zveřejnit správné znění. Dalším navrhovatelem se pak stává osoba, která se k tomuto řešení nejvíce přiblížila.
5. Navrhovatel se může své funkce dobrovolně vzdát ve prospěch jiného diskutujícího.
6. Navržena může být i struktura, kterou plánujete připravit a rádi byste postup zkonzultovali, popř. zjistili i jiné úhly pohledu.
7. Jakékoliv příspěvky mimo téma diskuze budou nemilosrdně mazány.

Přeji příjemnou zábavu!
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
LIBRIUM --- 18:59:09 16.9.2009
???: cyklopropylamin dostat.
od Fluka stoji 98.0+ %, 50 mL napriklad 3,400.- CZK. to je necelych 100 euro, stvrt litra za 16,100 CZK.
skus si zistit ci nejaky cesky dodavatel nema v ponuke este cenovo vyhodnejsi cyPr-Nh2.
samotny cyPr2NH,
bromcyklopropan by sa dal pripravit s dobrym vytazkom diazotacnym odburanim/substituciou (prebytok HBr, katalyticky ~ 5 - 10 mol% Cu2Br2, pridavat roztok dusitanu pomaly pri T pod 0°C, z polarne-kysleho prostredia sa cyPrBr vyluci), optimalizaciu si pozri v literature/publikaciach. cast cyPrNH2 si takto mozes previest na cyklopropylbromid s imo slusnym vytazkom, vyjde to urcite lacnejsie nez kupovat to,
samotny dicyklopropylamin potom vhodnou metodikou substitucne (zase, optimalizovane, aby si mal dobry vytazok a minimum vedlajsich produktov).
stabilita latky nebude uzasna, su tam jednak tie napnute cyklopropany, sekundarny amin, bude to citlive na vzduch/svetlo, oxidacne cinidla, stopy kovov, ...
ulozit to v hnedom skle pod argonom do mrazaku, spotrebovat pokial mozno co najskor.
??? --- 10:27:06 16.9.2009
dotaz:

jak byste pripravili dicyklopropylamín? Je to "normalni" stabilni latka? .. event. pokud jste ji videli nekde prodavat .. ? jinak pls pripravu jinak nez pres komercni cyklopropylbromid, 5ml asi 70 eur. A ja bych dicyklopropylaminu potreboval spis treba 50 ml do zasoby na reakce..

bud neumim hledat na Crossfire nebo z jinych duvodu jsem tam nic kloudneho nenasel.. a nebo to treba neni uplna sranda, jak to na prvni pohled vypada. Nejaky trik?
??? --- 10:21:17 16.9.2009
- pokud uz chcete reseni, reknete, ..
BORAG --- 14:55:39 4.9.2009
hmm, s acylacema jsem se nesetkal, ale je pravda, že jsem je taky nikdy nehledal
LIBRIUM --- 13:56:28 4.9.2009
BORAG: stretol si sa uz s takou acylaciou nitriloveho dusiku, na hociakom substrate?
BORAG --- 13:37:43 4.9.2009
LIBRIUM: jo, tak to potom ano.
Tou acylací jsem myslel něco na způsob Ritterovy reakce. Je tam aktivovaný chlorid kyseliny a zároveň elektronově bohatý dusík nitrilu. Dokázal bych si představit, že dojde k jeho acylaci a po následném vodném zpracování by z toho mohl být RCONHCOR. Ale jen teoretizuji, vlastnoručně jsem nedělal.
LIBRIUM --- 0:44:32 4.9.2009
BORAG: tu acylaciu dusiku popri F-Csovi prosim rozved, nejak si stojim na kabli asi...
tu nukleofilnu substituciu 4-chlorbutanoylbenzenoveho derivatu s tym piperidinom, teoreticky su tam konkurencne centra, avsak dost podobna reakcia (4-metylpiperidin + 4-fluor-1-(4-chlorbutanoyl)benzen mi uz bezala s vytazkom okolo 80%, aj ked pravda tam nebol napr. terc. alkohol (tu je ten ale dost stericky kryty, hm?).
BORAG --- 21:45:52 3.9.2009
LIBRIUM: tohle vypadá docela schůdně. Měl bych spíš dva dotazy - nebude trochu problém s F-C acylací v přítomnosti nitrilu? (narážím na acylaci dusíku). Trochu větší problém možná bude v následujícím kroku - alkyljodid, báze, volný amin (nejprve sekundární, pak terciární), hydroxyl, karbonyl - tady bych se obával vedlejších reakcí.
Pokud se tu ukáže BOJ, tak bych se zeptal na stabilitu té látky v kyselém prostředí - nebude to snadno dehydratovat?
LIBRIUM --- 22:36:05 2.9.2009
len sucha metodika, nic nove. nejake chyby nahlasit.

[http://img140.imageshack.us/img140/3997/antihistaminikum.png]
??? --- 16:18:49 1.9.2009
BORAG: Dobry, dost kroku je podobnych originalnimu postupu, neco je jinak, ale to myslim nevadi.

Ten prvni krok, to je "dvojita" reduktívní aminace .. ? To by me mozna nenapadlo, dobry :)

Ten druhy krok, to je Claisen? Jakoze deprotonujes alfa-uhlik vedle esteru na tom piperidinu a vznikly karbanion se aduje na karbonyl toho difenylketonu? Snad to tak je, podle me by tam tim padem zbyl ten ester ale.. -COOEt. Coz by asi nejak snadno dekarboxylovalo nebo tak. Nebo jsem si tenhle krok spatne vylozil :)

Treti krok, Swern proc ne, me se zda, ze by zbytku molekuly nevadil, mozna pripadnemu chemikovi by vadil oxalylchlorid a Me2S, ale to uz je jina.. :) Ja moc nemam zkusenosti s temihle "mild" oxidacemi alkoholu na karbonyl, Swerna jsem nikdy nedelal, jen s PCC nebo PDC a jednou s Dess-Martinovym cinidlem a moc dobre mi to nejak nebezelo, co si pamatuju.

A co se mi fakt libi.. Ze temer cele Tve schema bezi ve špíru, az na toho Swerna.. :o)