Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Organická syntéza
BORAG
Tento klub slouží k procvičování schopnosti navrhovat jednoduché i pokročilé mnohakrokové organické syntézy. Navrhovatel řešené struktury (tj. jedinec, který úspěšně vyřešil předchozí syntézu) by měl volit látku, se kterou již dříve pracoval, aby byl schopný rozsoudit správné řešení, v případě, že se jich objeví více.

Prosím respektujte následující pravidla:
1. Při navrhování syntéz používejte jako reagenty pouze komerčně dostupné látky.
2. Syntéza by neměla mít více než deset kroků.
3. Navržený sled reakcí vkládejte ve formě obrázků! Slovní popis n-stupňové syntézy nebude nejspíš nikdo číst.
4. Doba na vyřešení struktury je předběžně stanovena na JEDEN TÝDEN - pokud se do té doby nepříjde s vhodným řešením, je navrhovatel povinen zveřejnit správné znění. Dalším navrhovatelem se pak stává osoba, která se k tomuto řešení nejvíce přiblížila.
5. Navrhovatel se může své funkce dobrovolně vzdát ve prospěch jiného diskutujícího.
6. Navržena může být i struktura, kterou plánujete připravit a rádi byste postup zkonzultovali, popř. zjistili i jiné úhly pohledu.
7. Jakékoliv příspěvky mimo téma diskuze budou nemilosrdně mazány.

Přeji příjemnou zábavu!
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
BORAG --- 23:13:47 12.3.2009
jak vysoko jste šli s teplotou? Někdy to chce dost přihřát (DMF, 140 °C atp..). Bohužel pak nastávají problémy s bočnímí reakcemi. Btw, a co se stalo s acetyleny? Taky beze změny? Izolovali jste to zpět? Ono se taky klidně mohlo stát, že se to stopami kyslíku oxidatině spojilo na but-1,3-diyn. Ten oxidativní coupling běží často snáz než klasický Sonogashiro. Netuším jak pečlivě pracuješ.
WILDENBURY_SQ --- 22:31:36 12.3.2009
Triflat vubec nereaguje s zadnym katalystem, po probehnuti pseudoreakce je ve vzorku puvodni mnozstvi netknuteho triflatu.. Tzn. v alkynech asi problem neni, tipujeme.
BORAG --- 22:12:31 12.3.2009
a co je s tím couplingem špatně? Vůbec neběží? Odredukovává se triflát/nonaflát/whatever? Běží to jen na jedné straně a pak to vypadne ze směsi?
WILDENBURY_SQ --- 15:59:29 12.3.2009
uz to mam :)

PPh3, Br2, acetonitrile, add Br2 with cooling on ice until orange, then evaporate

tak ted vychytat tu reakci.

WILDENBURY_SQ --- 14:54:57 12.3.2009
Jinak dnes jsem tu reakci nasadil v pyrrolidinu s TMS-acetylenem a Pd(PPh3)4, mozna jeste zkusim kazde rozpoustedlo podobneho typu, co najdu v lednici, hexamethylenimin, piperidin, N-methylpiperidin, dokonce i DMF, diiPropylamin... V literature se vsechny tyhle sekundarni aminy apod.. pouzivaji, ale nevim...
WILDENBURY_SQ --- 14:52:26 12.3.2009
LIBRIUM: To me zajima, povidej! .. Pokud tam dostaneme brom misto hydroxylu, mame vyhrano.

Nemel bys prosim navod (kterej si sice najdu, ale pokud ho mas po ruce..) na pripravu PH3PBr2?

A pak podminky te reakce -OH --> -Br ??????

Dik moc.
LIBRIUM --- 9:15:20 12.3.2009
WILDENBURY_SQ: este by bola moznost previest ten fenol na bromaren. robi sa to P,P-dibromtrifenylfosfanom (Ph3PBr2, predpripraveny z Ph3P a bromu za chladu), ale ci by to slo lepsie, nez triflatom, tazko povedat...
WILDENBURY_SQ --- 7:46:13 11.3.2009
BORAG: Ale jiste, to je kovnecni postup.. Ja zapomnel uvest, ze z nejakych duvodu to nejde.. Ted budem varit Pd catalysty z (t-Bu)3P, ktere jsou pry pro tyto reakce neucinnejsi.

Mebynol jsme nezkouseli teda, jen TMS-acetyleny..

Schvalne jsem hodil fenolicky derivat na zacatku, jestli treba neni nejaka mne utajena reakce, ktera by nepouzivala klasicky -TfO ...

OVERSEER: Oh, diky za tip! Ja ten Stoff varil uplnou nahodou a hledal pro nej vyuziti, tak helicen rikas, čoveče ty jsi hlava!
BORAG --- 22:37:35 10.3.2009
převeď ten alkohol na triflát, pak k tomu dej nějaký Pd katalyzátor, amin (TEA, iPr2NH) a TMS-acetylen nebo mebynol. Pak z toho sestřel PG (TBAF v prvním případě, báze v druhém), máš volnej acetylen a ten už nalepíš skoro na vše...
WILDENBURY_SQ --- 21:15:21 10.3.2009
Prosimvas mam neprekonatelny problem...

[http://wsq.rajce.idnes.cz/organicka_synthesa_nyx/images/akutni.JPG]

- Jakoze to zkousim doopravdy varit, takze by to chtelo rozumny pocet kroku, aby se to vyplatilo delat "najednou" (=mit pripojene na naftalenu rovnou oba dva fenoly a ne to nejak postupne obchazet)..

- nejake realne reagenty prosim, klidne zverstva, ale a) sehnatelna za "realne" ceny b) pripravitelna v "realne" laboratori..

Tak ted se ukazte, japončíci! Diky moc :)