Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Skinheadská subkultura -historie, móda, životní styl, hudba, film, literatura -žádná extrémní politika ani jiné extrémy
MISANTROOP
[http://www.fuk.co.uk/images/skins/big/2v.jpg]
Foto by Gavin Watson
Na nástěnce najdete info k historii a vývoji subkultury
AKTUÁLNÍ ANKETA NA NÁSTĚNCE - HLASUJTE
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MIKATCHOU --- 21:46:19 6.7.2012
MISANTROOP: to je možná tvůj názor insidera, ale je to dost netolerantní a povrchní názor - to je jako když dneska pravičáci říkaj, že je k ničemu filosofie a sociální věda, protože nač znát sami sebe, když nám stačej prachy a umět vydělávat. Okamžik, kdy se lidé přestanou zabývat do hloubky sami sebou, neboť objektivně zřejmou realitu (byť v případě subkultur může být zřejmá jen členům samotným) považují za nezpochybnitelnou, tak je někde problém.

Mě kupř. připadá velmi vtipné v rámci výzkumu pozorovat různé typy krize identity, kterou si lidi snaží skrze subkulturu kompenzovat, a srovnávat je naopak s těmi, kteří v tom mají jasno a jejich vhled do věcí, společnosti, i sama sebe a své subkultury má hloubku. Podle mě je třeba jasně napsat, a zdokumentovat NEJEN v zinech co to vlastně ty subkultury jsou, jakou mají roli ve společnosti, čeho jsou zrcadlem, a z čeho se od nich poučit, a nebo naopak. Je to přecejen pořád součást společnosti, nejsou z ní vyděleni jinak než mentálně. To že ostatním lidem upíráš právo se o subkulturách dozvědět víc, nebo když nechceš, aby tvou subkulturu někdo odborně rozebíral, se vlastně stavíš buď do pozice jakéhosi "nadčlověka", který jediný "má tajný klíč k nepřenositelnému poznání", ale tím se v podstatě stavíš do role jakéhosi nezpochybnitelného boha, a nebo jsi prostě jen setsakramentsky povrchní a kloužeš jen po povrchu. Další možnost je taky ta, že si svou subkulturu de facto personifikuješ, a tudíž máš pocit, jako kdyby ti nějací trapní outsideři nahlíželi přímo do tvý vlastní řiti, což je ti pochopitelně nepříjemný. Ale neni nutné personifikovat, prostě máš jen strach, že se dozvíš nějakou nepříjemnou pravdu i o sobě, nebo o stavu vlastní subkultury, něco, co nechceš slyšet, protože myslíš, že všechno už je dané a že všechno už víš, nebo že o něčem prostě není třeba mluvit... Ale když o něčem nechceme mluvit, něco tím zároveň skrýváme. Většinou buď strach, nenávist, vnitřní krizi, nebo si prostě nějakou lež, která může být zakořeněná někde hluboko v nitru a třeba o tom ani nevíš, jen tušíš...

Taky nesmíš srovnávat diplomky, kde je stokrát omleté dokola o tom, kteří skins jsou SHARP a kteří NAZI, a že se zrodili z Jamajky a bla bla bla... se studiema, který se na nějaký férový úrovni zabývaj trochu hlubšíma otázkama a jejich celospolečenským přesahem.

LAUZER: to tě zklamu že zrovna o kapelách ta naše kniha moc neni. Je to spíš o tom jaké mají členi subkultur hodnoty, postoj k životu, k ostatním subkulturám, ke konzumu, komerci, sami sobě... atd.
LAUZER --- 23:31:30 5.7.2012
MISANTROOP: ja sem se k punku dostal protoze sem bydlel jako malej v regulovanym najmu na Narodce kde furt zevlovali pankaci (dneska uz tam pankacu moc nevidis)... ale stejne sem vzdycky shanel ruzny clanky o subkulturach, protoze pokud nedostavas nejaky poradny kapesny tak neobehnes v tomhle veku koncerty vsech stylu nebo se nekterejch bojis... takhle si prectes aspon trochu co se libi jaky skupine lidi...
MISANTROOP --- 10:38:34 5.7.2012
Subkultury patří do ulic a klubů, bohužel z každý si vytáhne mainstream co se mu hodí na MTV a o pár let později se rozebírají na akademické půdě.
Do hospody a ven se má vyrážet aby jsi se vrátil s novou deskou, nějakou slečnou nebo jizvou od půlitru na hlavě, ne s materiálem na knížku. Čtenáři těhlech knih jsou stejně buď lidi co se o to zajímaj dlouhodobě nebo z kriminálky. Můj názor na podobný počiny.
LAUZER --- 18:35:18 3.7.2012
je to myslim Lajka
FORTRESS --- 8:43:07 3.7.2012
To si vybrala dobrý a aktuální téma no. Neni to ta ze štěňat proti rasismu? ;)
MIKATCHOU --- 22:04:48 1.7.2012
GEKONZPRAHY: Petra Stejskalová
MIKATCHOU --- 22:04:36 1.7.2012
ještě bych chtěla dodat, že si momentální situace na knižnim trhu vydání podobné knihy přímo vyžadovala, protože z toho co o subkulturách za poslední dva roky bylo vydáno jsou akorát tak KMENY, což je v podstatě obrázkový nicneříkající bestiář sponzorovaný Budvarem, no a nebo Subkultury Mládeže od Smolíka, který je z oddělení bezpečnostních studií a tu knížu vydal v podstatě jako příručku pro fízly a úřady aby věděli s kým mají tu čest když jednaj s lidma z různých subkultur. V podstatě takový atlas subkultur pro fízláky...
GEKONZPRAHY --- 22:03:25 1.7.2012
MIKATCHOU: Haha... neni to Steffi?:)
MIKATCHOU --- 21:59:34 1.7.2012
MISANTROOP: ta slečna co napsala kapitolu o skinheadech doktorát nedělá a je sama SHARPka. Navíc se nezabývá takovým tím klasickým plkáním jako ti ostatní, ale řeší tam konkrétně hlavně tendence apolitických skinheadů inklinovat k neonacistům.

kromě toho nutno dodat, že ta práce není ani doktorská, ani magisterská práce, je to editovaná a recenzovaná kniha o problematice, která se jinak moc nedostane mezi běžné lidi, protože málokdo si dojde někam do univerzitní knihovny přečíst něčí diplomku. Kromě toho ta kniha dává do kritického světla právě i to množství diplomek a bakalářek co tu o subkulturách vznikají. Naprostá většina diplomek a bakalářek se v teoretické části nekriticky opírá o subkulturní teorie které byly vytvořeny v 70. letech v Británii, nebo před skoro 100 lety v USA. Ta kniha se snaží poukázat na to v čem se kontext Česka a postsocialismu liší od kontextu tradičních západních kaptalistických společností v dobách dávno minulých. Z tohodle hlediska mi to příde dost zajímavý, protože tím se tu dosud nikdo nezabýval - v čem jsou naše subkultury jiné než ty na západě. Třeba já ve své kapitole o punku řeším dost zásadní kontext socialismu a postsocialismu, u nás je punk právě tímhle politickým přechodem v podstatě rozštěpenej na dvě naprosto odlišné subkultury. No ale dost kecání, zkrátka, nikdo z nás si na tý knížce titul neudělal, makali jsme na ní 4 roky a dostali jsme za to zaplaceno v přepočtu asi tak 10 halířů na hodinu práce... takže tak.
HERAK --- 12:04:01 28.6.2012
MIKATCHOU: knihA PRÁVĚ PŘIJELA DO KNIŽNÍ DISTRIBUCE KOSMAS, ASI TAK ZA HODINU BUDE V PRODEJI NA KOSMAS.CZ