Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Reforma zdravotnictví. Sběrna dokumentů a názorů.
MECHTILD
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SHAGA --- 15:25:44 23.5.2008
Zapomněl jsem dodat, že

- nedostupnost péče - současný stav - vede ke korupci (a o té nebudeme v současném českém zdravotnictví pochybovat).
- dnešní situace dělá z doktorů pány a z pacientů žaludky a žlučníky

reforma vedoucí ke komercializaci bude mít několik příjemných důsledků:

- lidé si přestanou myslet, že je něco "zadarmo"
- z pacientů se stanou více klienti
- pojišťovny budou více vymáhat práva pacientů a efektivitu péče
SHAGA --- 15:23:07 23.5.2008
Chtěl jsem odpovídat na jednotlivý věci, ale ezumu to tak nějak v bodech celkově.

- Zisk není sprosté slovo, zisk motivuje. Neziskové bylo naše hospodářství 40 let a děkuju, nechci.
- Péče postavená na veřejných sítích, neziskových atd. atp. vede k utrácení, plýtvání a nedostupnosti péče (mohl bych vyprávět příběh svého bratra, který málem skončil - a historie ukázala že by tak skončil naprosto zbytečně - na vozejku)
- Ono propírané omezení volby lékaře platí jen pro levný pojistný plán, nikoliv pro jiné plány. Více pojistných plánů je Good Thing (TM).
- Zisk při povinnosti odvodů je pochopitelně špatný, což ovšem nemluví proti zisku, ale proti povinnosti odvodů. Jenže tu zrušit nelze, protože nakonec i ti, co by neplatili žádné pojištění, by byli léčeni z různých sociálních a humanitárních důvodů. Povinnost odvodů tak zůstává jako pojistka proti černým pasažérům solidární společnosti.
- Velikost odvodů by měla být smluvní věcí pojišťovny a pojištěnce, nikoliv státní direktivy. Stejně tak rozsah, pravidla, místa čerpání atd. hrazené péče z toho kterého pojistného plánu.

stát by měl regulovat:

- Vznik monopolů. Od toho koneckonců máme antimonopolní úřad.
- Diskriminaci pojištěnců na základě věku, pohlaví, rasové příslušnosti, anamnézy a dalších jevů dle kterých lze diskriminovat.
MECHTILD --- 12:51:45 23.5.2008
K tomu ještě repost reportu id BARD ze zasedání akademického senátu UK, kde rektor informuje o plánech s fakultními nemocnicemi: "Novy model prevodu univerzitnich nemocnic podle Julinka: Prechod na akciovky bez jekyhkoli omezeni prevoditelnosti a nasledne tyto akciovky prevest na akciovky univerzitni. V cervnu predlozit matros vlade pomoci exekutivniho kroko, v lete by se na tom pracovalo a na podzim by se to provedlo, aniz by byl hotov zakon o univerzitnich nemocnicich. A pac to budou normalni akciovky, nebude nad nimi mit uni zadnou moc minimalne tri mesice a pokud se behem nich nedhodnou s uni, pak maji smulu."
MECHTILD --- 20:29:41 13.5.2008
SHAGA: jasný... a koukám, že píšu "neocnici a lékárnu", ale myslim samozřejmě hlavně nemocnici a pojišťovnu.
SHAGA --- 14:49:06 13.5.2008
jsem mimo cr na skoleni, odpoved o vikendu
MECHTILD --- 21:40:59 12.5.2008
SHAGA: Až na to, že nejde o standardní zisk na základě nabídky a poptávky (a myslim, že u věci jako zdravotnictví ani nikdy jít nemůže), nýbrž o zisk z povinných odvodů. Proč mlčí antimonopolní úřad, nevím, asi je zaměstnán Kaplickým, ale tendenci k nepříznivý monopolizaci vidím už v tom, že nemocnici a lékárnu může vlastnit týž subjekt. To ti přijde v pořádku? A zrovna o tomhle píše tak leda Holub na aktuálně. Ostatní se omezujou na vágní formulace o potřebě, resp. drastičnosti reformy, ale o jejích konkrétních konturách a dopadech toho k vidění moc neni. Pak není divu, že se ujímaj takový přitroublý metafory, jako je ta bahamská. Tam vydim jistou hysteričnost v rétorice, ale ne v meritu věci.
SHAGA --- 13:12:45 12.5.2008
MECHTILD: Co se týče spojování, od toho je antimonopolní úřad. Co se týče zisku, nevidím na něm nic amorálního, pokud bude motivovat všechny účastněné k lepším výkonům a já budu v pozici zákazníka a ne doprošujícího se nic nemohoucího prosebníka. Malý ohlas? Ten nevidím, naopak, kde byl ohlas když se spojoval ČEZ a distributoři? Kdo zakládal na nyxu kluby?

Ono se těžko argumentuje někomu, kdo používá obraty typu "legálně vyvezou na Bahamy zisk".
MECHTILD --- 11:40:03 12.5.2008
SHAGA: Já bych radši argumenty. Proč se zákonem neoddělí nemocnice, pojišťovny a lékárny, podobně jako je dobrým zvykem oddělovat moc výkonnou, soudní a zákonodárnou? Co je hysterického na nesouhlasu s tím, že zákonem stanovené odvody mají jít na čísi soukromé podnikání? Co je hysterického na obavě z místních monopolů, které už začínají pomalu vznikat? A co způsobuje tak malý mediální ohlas tak zásadního zásahu do tak zásadní oblasti?
SHAGA --- 11:21:41 12.5.2008
Hysterie, hysterie, hysterie.