Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Reforma zdravotnictví. Sběrna dokumentů a názorů.
MECHTILD
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MECHTILD --- 12:51:45 23.5.2008
K tomu ještě repost reportu id BARD ze zasedání akademického senátu UK, kde rektor informuje o plánech s fakultními nemocnicemi: "Novy model prevodu univerzitnich nemocnic podle Julinka: Prechod na akciovky bez jekyhkoli omezeni prevoditelnosti a nasledne tyto akciovky prevest na akciovky univerzitni. V cervnu predlozit matros vlade pomoci exekutivniho kroko, v lete by se na tom pracovalo a na podzim by se to provedlo, aniz by byl hotov zakon o univerzitnich nemocnicich. A pac to budou normalni akciovky, nebude nad nimi mit uni zadnou moc minimalne tri mesice a pokud se behem nich nedhodnou s uni, pak maji smulu."
MECHTILD --- 20:29:41 13.5.2008
SHAGA: jasný... a koukám, že píšu "neocnici a lékárnu", ale myslim samozřejmě hlavně nemocnici a pojišťovnu.
SHAGA --- 14:49:06 13.5.2008
jsem mimo cr na skoleni, odpoved o vikendu
MECHTILD --- 21:40:59 12.5.2008
SHAGA: Až na to, že nejde o standardní zisk na základě nabídky a poptávky (a myslim, že u věci jako zdravotnictví ani nikdy jít nemůže), nýbrž o zisk z povinných odvodů. Proč mlčí antimonopolní úřad, nevím, asi je zaměstnán Kaplickým, ale tendenci k nepříznivý monopolizaci vidím už v tom, že nemocnici a lékárnu může vlastnit týž subjekt. To ti přijde v pořádku? A zrovna o tomhle píše tak leda Holub na aktuálně. Ostatní se omezujou na vágní formulace o potřebě, resp. drastičnosti reformy, ale o jejích konkrétních konturách a dopadech toho k vidění moc neni. Pak není divu, že se ujímaj takový přitroublý metafory, jako je ta bahamská. Tam vydim jistou hysteričnost v rétorice, ale ne v meritu věci.
SHAGA --- 13:12:45 12.5.2008
MECHTILD: Co se týče spojování, od toho je antimonopolní úřad. Co se týče zisku, nevidím na něm nic amorálního, pokud bude motivovat všechny účastněné k lepším výkonům a já budu v pozici zákazníka a ne doprošujícího se nic nemohoucího prosebníka. Malý ohlas? Ten nevidím, naopak, kde byl ohlas když se spojoval ČEZ a distributoři? Kdo zakládal na nyxu kluby?

Ono se těžko argumentuje někomu, kdo používá obraty typu "legálně vyvezou na Bahamy zisk".
MECHTILD --- 11:40:03 12.5.2008
SHAGA: Já bych radši argumenty. Proč se zákonem neoddělí nemocnice, pojišťovny a lékárny, podobně jako je dobrým zvykem oddělovat moc výkonnou, soudní a zákonodárnou? Co je hysterického na nesouhlasu s tím, že zákonem stanovené odvody mají jít na čísi soukromé podnikání? Co je hysterického na obavě z místních monopolů, které už začínají pomalu vznikat? A co způsobuje tak malý mediální ohlas tak zásadního zásahu do tak zásadní oblasti?
SHAGA --- 11:21:41 12.5.2008
Hysterie, hysterie, hysterie.
MECHTILD --- 11:02:11 12.5.2008
Z podobného soudku: http://umlaufoviny.com/www/res_publica/reportaze/zdravotnictvi/

"Nyní se vytvoří uzavřené řetězce typu společnosti Agel a.s. Pan Tomáš Chrenek už vlastní nemocnice, lékárny a nyní chce vlastnit i zdravotní pojišťovny. Tím se vytvoří uzavřený systém a vytáhne se špunt z vany. Nemocnice pochopitelně utratí všechno, co dostanou ze soukromých pojišťoven. Obojí zařízení budou akciovky, proto legálně vyvezou na Bahamy zisk, obohacený o koupi léků ve vlastních lékárnách. A všechno bude moci vlastnit jeden soukromník. Například v USA tento systém funguje tak dobře, že léčení zde stojí dvakrát tolik než všude jinde."

(Ke kritickému rozboru ovšem kompetentní nejsem. Jenže to je právě to, co mě na tom děsí - že to vypadá, jako by se pilně pracovalo na tom, aby hlavně k žádným rozborům moc nedocházelo.)
BIO23 --- 9:56:05 10.5.2008
http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=604572
Leden 2009: Připravte se na řízenou péči
http://www.zvedavec.org/komentare/2008/05/2552-jak-ovladnout-220-miliard-kc-v-ceskem-zdravotnictvi.htm?PHPSESSID=ad6408a5f9723b90317e5d90f3bee6dd

bojím se,že zvedavec se velice blíží pravdě...jestli je tady někdo,kdo by to mohl trochu kriticky rozebrat,velmi rád bych se nechal poučit,atd...