Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
BUDDHISMUS
_B2SPIRIT_
" Zazen je velka cesta, velka stezka. Je to zniceni nazoru, existence a neexistence, zivota, smrti, je to zniceni viry ve vecnost, v zanik. Je to nedualita. To, cemu nas uci zazen, je prava povaha vsech veci. Zazen odtina vsechny nase pochyby. Musime cvicit s velkou radosti. Toto cviceni je hluboke a tajemne, nikdo ho nemuze zmerit. Svetlo zazenu je jako jas slunce. Toto cviceni je nekonecne. "

- Mistr Debailly


"Zazen je nejhlubší odpověď na všechny otázky, které si člověk může položit.“


- Rev. Debailly

Zazen (dhyana) - buddhisticka meditace-koncentrace


Brno


Dódžó Myo ji

po: 18:30; čt: 18:30

Plzeň
15. července otevíráme nové dojo v Plzni na adrese Němejcova 6.
Denní praxe bude probíhat pod vedením zenového mistra Seï Yu Debailly.

Zazeny budou probíhat každý všední den ráno od 6:30 do 7:30 a večer od 18:00 do 19:00.
Zen dojo Plzeň

po, út, čt: 19:00-20:00, ranní praxe po domluvě

Praha


Zen dojo při Česko-Japonské společnosti

út: 6:15 - 8:00, 19:15 - 21:00; čt: 6:15 - 8:00


Daruma

čt: 18:45 - 21:30Zen-buddhismus v České republice


Škola sótó ( Taisen Deshimaru přenesl praxi zenu v 60.letech do Evropy)

Zazen v česko-japonské společnosti na Můstku

http://www.zazen.cz/

Sangha mistra Kaisena - dojo Praha, Brno, Ostrava

http://www.sotozen.cz/

Sangha mistra Debaillyho

http://www.zen-asociace.cz

Zen Dojo v Plzni

http://www.zendojoplzen.cz/
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
OGMIOS --- 7:11:43 16.5.2013
TOOM: ale zase kdyz mas hodne burtu se sebou tak v klidu ;)
TOOM --- 6:55:09 16.5.2013
Ulpívat v tomto životě na tomto světě bez práce na probuzení je jako těšit se z pobytu v hořícím domě. Už nevím kterého lamu parafrázuji. Je to fuk naokonec :)
LU_EXE --- 9:24:31 23.4.2013
v navaznosti na tohle:
Chcete si udržet bystrou mysl a paměť? Zapomeňte na léky | Týden.cz
http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/chcete-si-udrzet-bystrou-mysl-a-pamet-zapomente-na-leky_267398.html
me napadlo, jak je to s meditaci a s mozkem/demenci, pripadne jinyma chorobama, necetl jste o tom nekdo neco ?
BNT --- 21:14:21 17.4.2013
a tak je to tu (na diskusních serverech míněno) skoro vždycky... jeden o voze, druhej o koze, nebo né? :)
OGMIOS --- 20:39:42 17.4.2013
DIDGENAUT: takze ani nikdo jinej to v budhisticky tradici nepopisoval?
DIDGENAUT --- 15:57:56 17.4.2013
OGMIOS: přečti si všechny ty příspěvky ještě jednou, ptáš se pořád dokola na to, co již bylo řečeno. Buddhovi nešlo o nic jiného než o ukončení "utrpení". Svou cestu učil k "ukončení" utrpení. K otázkám, které nevedly k ukončení "utrpení" se nevyjadřoval.
OGMIOS --- 15:03:48 17.4.2013
DIDGENAUT: no v tom pripade mi ted Buddha vychazi jako typek z prodejni akce..koukej koupit jinak uvidis. a samzorejme ze se snazim pochopit kam to lezu driv nez tam vlezu. kdyz prijdes k utesu a pod tebou bude voda a ty neuvidis pod hladinu..skocis tam rovnou a nebo nejdriv pujdes zjistit co tam je?
jinak ja si myslim ze svet opravdu je dokonalej v tom jak funguje. to ze tu je utrpeni je soucast stejne jako to ze tu je blaho. a ono v basolutnim kontextu opravdu maji i mista svoji karmu dke se muze stat neco spatnyho. ono to neni jen karma z minulosti ale hlavne z pritomnosti. podle toho jak se vari voda. nekdy holt lidi daj prilis energie do urcitych udalosti ktere vedou k takovejm prusvihum jako tebou zminovany Bhopal ci valky ci neco jineho. vse je ale vysledkem lidskeho snazeni. zvlast v dnesni dobe kdy lidi zaplavili tento svet. to ze proti tomu nic nezmuses je mozne. nekdo na to nemusi mit silu. vzdy mas ale moznost se neucastnit.
DIDGENAUT --- 14:43:34 17.4.2013
4OGMIOS: Mno, svět je tedy pro tebe dokonalý a krásný místo, ok. Správný názor z hlediska "buddhismu" to zrovna není (protože nevede k probuzení), ale ok, nechme to tedy být. Zkus se na to ale podívat z pohledu těch ostatních lidí/bytostí - myslíš, že jsou všichni takhle "šťastní" a netrpí? Řekl bych že ne. Můžeš se jim tedy pokusit pomoci třeba tak, v tvé terminologii, že jim pomůžeš s odstraněním těch "tíživých konceptů, které jim tvoří zbytečnou zátěž, při cestě do kopce". Způsobů, jak jim pomoci je určitě více. Je určitě jednodušší to svést na nějakou "karmu", že si za to můžou sami nebo a že je to jejich cesta, ale ani to ti v podstatě nebrání se jim snažit pomoci. Osobně ale tenhle výklad karmy odmítám. Příčinu toho, že se staly události jako zmíněná katastrofa v Bhopálu, nevidím v důsledku nějakých jejich chyb v minulých životech, za které musí pykat, ale spíš v tom, že se někdo vysral na bezpečnostní opatření kvůli, protože by to stálo prachy navíc. Když bychom důsledně vzali v potaz onen imho nešťastný výklad "karmy", tak by lidi v podstatě neměli ani svobodnou vůli - ten kdo tohle skutečně zavinil to musel udělat, aby splatil jejich karmu. A jestli něco takového učil Buddha je také velice sporné - viz. například dvě úrovně pravdy v buddhismu - absolutní a relativní. Buddha klidně někomu "lhal" (neřekl absolutní pravdu o povaze věcí) proto, aby mu pomohl. Je to označováno upája páramitá - dokonalost zvolených prostředků. Čili to, že Buddha používal při výkladu pojmy jako bohové, hladoví duchové, pekelné bytosti ještě neznamená, že uznával jejich pravdivost či existenci na absolutní úrovni, ale spíš si asi uvědomoval, že tyhle koncepty jsou natolik zakořeněné v tom, jak tehdejší lidé nazírali na svět, že kdy je popřel, tak ho moc lidí poslouchat nebude nebo ho nepochopí a budou se o nich spíše dohadovat, než aby ho nechali jim pomoci.
Svět je peklo? Ne, svět pro mne není peklo, ale ani nebe. Abych parafrázoval "buddhistický" způsob uvažování o já, nelze svět hodnotit jako celek, ale pouze některé jeho aspekty. Některé jsou dobré, některé jsou špatné, ale ne, že by byl svět celý dobrý nebo celý špatný. V mysli stejně neuchopuješ svět jako celek ve všech jeho možnostech, ale pouze pár svých zkušeností, ze kterých si lepíš dohromady představu světa. Ale nikdy nedokážeš rozumem uchopit všechny najednou, abys mohl posoudit svět jako celek, který se navíc ještě každou chvílí proměňuje a to co bys uchopil, by tak byla jen jeho stopa, nikoli svět samotný - asi podobně jako kvůli zpoždění vyvolaném rychlostí světla nevidíš foton samotný, ale jen jeho stopu. Buddhovi se nemělo dostat pochopení světa rozumovým uvažováním, ale pomocí meditačních technik - konkrétně ve čtvrtém konkrétním vnoru - čili kdybys přišel s těmito dotazy za Buddhou, asi by ti asi místo konkrétní odpovědi poradil meditovat. Možná by použil i známé přirovnání k tomu, kdy je muž zasažen šípem, ale odmítá si ho nechat vyndat, dokud se nezjistí, kdo ho střelil, kdo to přesně byl apod. Když to bude řešit, tak umře, k tomu, aby se šíp vyndal, to vědět nepotřebuje. Takhle měl tuším odpovědět na otázku právě po tom, jaké je povahy Buddha po svém probuzení. O tom se jakkoli v pozitivním smyslu odmítal vyjadřovat - právě z tohoto důvodu - na ukončení utrpení to vědět nepotřebujeme.
OGMIOS --- 13:44:52 17.4.2013
JUNIPETRUS: tim jsem chtel rict ze tento vesmir neudrzuji pri zivote pouze ja. ja pouze rozpoznavam dokonalost sveta a toho jak to tu funguje. to uz vic lpim na bramburkach ale :D
JUNIPETRUS --- 13:30:29 17.4.2013
OGMIOS: zrejme nejak nevnimas o cem pisu.