Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
DREVOSTAVBY
DIOJAN
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MART1NKA --- 18:38:55 13.1.2021
Ahoj, hľadáme tip na freelancera/firmu, ktorá by ná na Strakonicku pomohla s chatou/dravostavbou okolo 40m2. Projekt máme od architektov. Máte nejaké tipy? Ďakujeme.
CUKI --- 15:09:14 6.1.2021
GECKO: Právě, já tam mám vždy pod tím OSB, tady bude muset být dokonce parotěska. Nějak bych se netroufnul tam dát jen ty palubky a ze spodní strany něco hodně propustnýho. Přeci jenom i když nejsem zastáncem nějaké přehnané honby za co nejnižší hodnotou v BD testu, tak mi tam nemusí foukat meluzína :-)
GECKO --- 14:32:39 6.1.2021
CUKI: AD 4) tady je nejdůležitější, co je dál pod tím a to není na obrázku vidět. Pokdu to je na patkách a zespodu je nějaká dřevovláknitá deska, tak to zas taková tragédie není, voda se časem dostane až dolů a postupně to vyschne. Ale pokud tam je OSB a na ni nedej bože ještě nějaká folie, tak to je pravda v háji, ztama ta voda nikdy sama neodejde...
CUKI --- 13:52:22 6.1.2021
77WHITE: Tak dřevostavby se právě potřebě té hydroizolace umí elegantně vyhnout, "ucpaný zmrzlý potrhaný svody" ti maximálně postříkají fasádu, která je na takové podmínky připravená. Přes pojistnou hydroizolační vrstvu se stejně nemá jak dostat.

Plošné ošetřování dřeva chemií, je zrovna něco čemu se pokud možno vyhýbám.

1) než to dřevo použiješ, většina té chemie oprší a dostane se do půdy
2) většinou se pouze stříká a nenamáčí a nijak hluboko se ta chemie nedostane, tedy nevadí broučkům
3) pokud to stavby neprší a nevlhne, chemie není vůbec potřeba
4) největší problém je v místech kde to nikdo vůbec neřeší a to jsou podlahy. Např. tady: https://lh4.googleusercontent.com/...BDD2wMyZIB9z_m9ybWxWlT-_7Wzooyo3QtONRc_SjM3GsdqUe3HxmUr_q=w1280
Pokud zvrhneš na takové podlaze kýbl z vodou, tak si užiješ. To je zrovna věc proč palubkový podlahy z měkýho dřeva nedělám i když se mi hodně líbí. A nemám žádné řešení jak to vyřešit k mé spokojenosti :-(
77WHITE --- 13:22:49 6.1.2021
77WHITE: jediná relevantní diskuze je o chemickém ošetření/ neošetření, kde je to volba každýho. I moderní dřevostavby mohou bejt napadený, stačí nějaký lokální poruŠení hydroizolace, ucpaný zmrzlý potrhaný svody a máš na průser zaděláno. Za mě je risk moc velkej na to abych doporučil vypouštět chemii.
77WHITE --- 13:19:58 6.1.2021
TENZO:Nedémonizoval bych něco, co je průmyslovým standardem. Chová se tak, že s ním nejsou problémy a používá se na 99% dřevostaveb. Jinak by se nepoužívalo. Dřevo je sušeno na provozní vlhkost, ne na nějaký teoretický nízký teploty.

Drobných tvarových změn dřeva v interiéru se nikdy nevyhneš. I když dřevo zavřeš lakem, furt bude vlhkost procházet mikroprasklinama ve spojích.

GECKO --- 12:43:45 6.1.2021
TENZO: to by asi chtělo ozdrojovat... ale IMHO rozdíl bude minimální a následně se vlhkost bude stejně měnit v závislosti na okolním prostředí a ty změny budou významnější, než rozdíl výchozích stavů.
TENZO --- 12:15:11 6.1.2021
GECKO: U prumyslove suseneho dreva je mensi zustatkova vlhkost nez u dreva suseneho na vzduchu. Tudiz se chova trochu jinak v interierech. Navic zalezi zda je osetreno prirodne (drevo dycha) nebo chemicky (zalepene pory) Chystam se stavet chatu bez jedineho hrebiku zjistil jsem ze to nebude tak lehke jak se zda. A jakej vliv ma i to, odkud drevo je.
GECKO --- 11:58:48 6.1.2021
TENZO: To asi trochu rozveď... zejména s ohledem na topení a používání kamen. Přírodně sušené vysušené řezivo má tendenci se zkroutit a ve větších průřezech popraskat. Pokud se čerstvé zabuduje do konstrukce, tak kroucení se velmi omezí (konstrukce to nepustí), praskání nikoliv. Průmyslově se obvykle suší menší profily které se následně ohoblují a větší profily se z toho lepí. Tím se omezí praskání a protože k tvarové úpravě dojde až po vysušení a slepení, tak i kroucení už obvykle nenastává. Průmyslově vysušit větší průřezy není v podstatě možné (resp. časová náročnost a tedy ekonomika je příliš nepříznivá).

Ale když už to je jednou vysušené, tak není celkem důvod, aby se to chovalo různě.
TENZO --- 10:54:30 6.1.2021
GECKO: Nejde o horeni:) ale o to, jak se chova na stavbe:)