Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
CLAIRESS --- 15:06:43 6.12.2010
To je bezva,ze tato strana funguje...
XUS --- 14:02:34 6.12.2010
prvni kulturologicka knizka ktera ma smysl;-)
Pravé české míchačky | UKáčko.cz - Portál studentů UK
http://www.ukacko.cz/praveceskemichacky

kdo by chtel venovani - viz posta
MRMLVHNOJU --- 20:13:18 27.11.2010
Centrum pro studium populární kultury (CSPK) hledá spolupracovníky z řad žurnalistů, umělců (zejména fotografů a filmařů), aktivistů, studentů a dalších adeptů společenských věd pro realizaci projektu „Regionální identita v obrazech populární kultury – příklad Moravy a Saska“.

V současné Evropě je regionální identita chápána jako jeden z prioritních mechanismů identifikace. Oproti národním nebo etnickým identitám často zatíženým minulostí nabízí tato dosud málo reflektovaná a v národním kontextu často nepříliš atraktivní rovina identifikace zcela nové významy. Regionalistické proudy často čerpají svůj potenciál z pocitu křivd ze strany centra a ve středovýchodní Evropě bývají spojovány s konzervativním křídlem politického spektra, která definuje regionální identitu za pomoci primordiálních faktorů (společného původu, dialektu a dalších „objektivních“ znaků). Obdobně patří slovní spojení „Evropa regionů“ i do ideologického arzenálu tzv. „Nové pravice“ (Alain de Benoist, Umberto Bossi nebo Jörg Haider). Regionální identita tak může být svými kritiky chápána jako předstupeň vysoce exkluzivní etnické identity.

Projekt se zaměří na mapování, analýzu a srovnání současného stavu moravské a saské regionální identity tak, jak je manifestována v populární kultuře.

K výzkumu regionalistické kulturní praxe budou využity rozmanité produkty populární kultury. Pro inspiraci nabízíme několik konkrétních témat vhodných k výzkumu manifestace regionální identity ve veřejném prostoru. Uvítáme jejich další doplnění:
- Architektonická a urbanistická analýza,
- blogy, internetová fóra, Facebook,
- fotbal (Dynamo Dresden, FC Brno apod.) a další sporty,
- lokální produkty, význam specifické gastronomie (regionální jídla, piva, vína, kořalky atd.)
- nálepky, vlajky, znaky a další symboly,
- regiony v muzejích a vědeckých institucích (archeologie, etnografie, historie, lingvistika, kartografie, biologie),
- rozhovory (lokální a regionální politici, akademici, celebrity a náhodní informanti),
- psané dialekty (vývěsní štíty, literatura, texty na webu),
- saský tvůrce divokého Západu „Karel May“,
- videoklipy, populární a lidová hudba,
- východoněmecký fenomén „Ostalgie“ s významy dotýkajícími se Saska,
- využívání názvů regionů v reklamě a názvech firem.

Harmonogram aktivit:
16.-20.4.2011, workshop v Sasku,
21.-24.4.2011, workshop na Moravě,
27.-29.5.2011, prezentace výsledků výzkumu, Brno a Moravská Třebová.

Díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti můžeme účastníkům nabídnout ubytování a stravování v místě workshopů i závěrečné prezentace. Účastníci vytvoří česko-německé tandemy zkoumající podobná témata v obou zemích. Výstupem projektu bude PDF publikace a online výstava.

Hlaste se s krátkým výzkumným projektem a životopisem do 20.12.2010 na adrese cspk@centrum.cz. Uvítáme pokud máte konkrétní představu o Vašem partnerovi do výzkumného tandemu, není to však podmínkou.

cspk_regio.pdf (82586 B)
CHRISTEENA --- 12:34:42 16.11.2010
YACHTBEAR: Díky moc :) nakonec sem si zaplatila přípravný kurzy, mělo by to být obecně na FF a je tam přesně to co říkáš :) tak uvidíme...
YACHTBEAR --- 12:31:17 16.11.2010
CHRISTEENA: Ahoj, když budeš trochu pátrat, měla by jsi najít přes google i nějaké další testy z minulých let... Doporučuji si je pak vytisknout, popřemýšlet a zkusit odvodit otázky, které by tam mohly být... Je dobré si udělat přehled o základech kinematografie, architektury, antropologie, hudby a takových obecných kulturních věcech (Co je českého v Unesco apod...). Jinak souhlasím, že je potřeba vědět vlastně všechno, ale při troše přípravy se ten test dá zvládnout ;)
CHRISTEENA --- 21:29:25 12.11.2010
HOEZO: ouk,díks :)
HOEZO --- 20:23:55 12.11.2010
CHRISTEENA: hele myslim, ze nejlepsi bude, kdyz si das tady v diskuzi vyhledat slovo "přijímačky" apod. Tohle se tady resi celkem pravidelne. Na konkretni veci ti kazdej rad odpovi, ale ty potrebujes vedet vlastne vsechno ;)
CHRISTEENA --- 18:19:26 12.11.2010
Zdravím, budu se letos hlásit mimo jiné i na kulturologii a tak se chci zeptat na příjmačky (snad to není OT). Z jakých materiálů jste se připravovali(jestli vůbec :)) - na internetu sem totiž našla jen jednu verzi příjmacího testu a pár otázek mě hodně zaskočilo a vůbec sem netušila.
A ještě, co mají rádi v četbě? Z odborný lit. mám doma různý úvody do sociologie, sociální antropologie apod., tak jestli je zrovna tohle vhodný nebo něco jinýho . A co se týká krásné literatury, tak taky trochu tápu - třeba Eco, Musil? Mám toho načteno dost, ale nevím, co z toho tam dát. Díky moc
MIGHT --- 22:24:04 5.11.2010
EVICZKA: myslim, že ministerstvo zahraničí vydávalo takové ročenky, kdy jsou shrnuty vzdy aktualni ceske - nemecke vztahy. Takze hledat po knihovnach...
EVICZKA --- 20:19:06 1.11.2010
ahoj, nejaky tip na stranky ci jiny el. dostupny material, ktery se venuje kulturnim dejinam Nemecka? tak nejak v souhrnu? prip. cesko-nemecke vztahy? moc dulezite.. prosim, jestli vite, poradte. dekuju