Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
QUANTI --- 14:58:02 23.3.2009
LALAITHWEN: nojo, narvou do toho trochu politiky a myslí, že zachrání svět... na druhou stranu, pokud se nevychválí v tiskovce sami, jiní to za ně neudělají :)
LALAITHWEN --- 21:10:46 20.3.2009
ze prej "vého studijního oboru se zaměřením na studium kultury, který bude vyučovat jako první z univerzit ze zemí Visegrádské čtyřky" - neprehanej trosku?
QUANTI --- 13:58:26 19.3.2009
MIGHT: máme budoucnost! :)
BEATMAN --- 13:33:29 19.3.2009
Mám dojem, že ta Olomoucká studia by mě asi bavial a inspirovala mnohem víc než-li naše kulturologie, přidjem i víc otevřená novým médiím atp. :-)
MIGHT --- 13:02:06 19.3.2009
Docela se to rojí, dkyž vezmu v potaz třeba i trochu "vzdálenější" obory hospodářsk áa kulturní studia na ČZu a Arts management na VŠE ...
QUANTI --- 11:44:12 19.3.2009
lehce k oboru, tohle mi přišlo tiskovou zprávou... :)

Olomouc jako první v ČR otevírá obor Kulturální studia

OLOMOUC – Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci akreditovala nový studijní obor zaměřený na studium kultury, který je první svého druhu v celém visegrádském prostoru. Kulturální studia budou otevřena již od akademického roku 2009/2010. Zájemci o nově akreditovaný obor mohou podávat přihlášky do 20. května 2009.

Katedra žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého (FF UP) získala akreditaci Kulturálních studií, nového studijního oboru se zaměřením na studium kultury, který bude vyučovat jako první z univerzit ze zemí Visegrádské čtyřky. Dosud zájemci o tento obor museli studovat na zahraničních univerzitách, kde patří kulturální studia mezi renomované a prestižní obory. „Český program naváže na bohatou zahraniční tradici. Na studijním programu se vedle pracovníků Filozofické fakulty UP podílejí i rakouští a slovenští odborníci,“ uvedl Mgr. Martin Foret, koordinátor studijního programu Kulturální studia z FF UP.

Kulturální studia jako obor vznikla na univerzitě v britském Birminghamu a dnes se v západních zemích běžně vyučují na řadě světových univerzit, především ve Velké Británii a USA, ale i Německu a Rakousku. „Hlavním předmětem zkoumání kulturálních studií je vztah mezi kulturou, mocí a identitou člověka. Zajímají se o to, jak nás kultura ovlivňuje, jak určuje to, co jsme a proti čemu se vymezujeme,“ vysvětluje základní charakteristiky oboru Foret a dodává: „Při takovém pohledu na kulturu pak samozřejmě nelze uplatňovat nějaká hodnotící kritéria – masová mediální kultura, např. televizní seriály, nás samozřejmě ovlivňují víc než třeba balet. Kulturální studia se zajímají o kulturu bez předsudků, tedy i kulturu populární, spotřební, a soustřeďují se na to, co nám říká o naší době a nás samých, jak ovlivňuje to, čím jsme. Kultura proto není automaticky chápána jako synonymum k umění.“

Kulturální studia reflektují nárůst masových médií, kulturních praktik a institucí v našich životech, expanzi kulturního průmyslu, rozšíření nových forem vizuální a digitální komunikace. Reagují na klíčovou úlohu, kterou dnes kultura plní jako prostředek ke stabilizaci národní, etnické a individuální identity v postindustriální společnosti. Zvláštní pozornost je tak věnována otázkám genderu, etnicity, rasismu, nacionalismus a multikulturalismu.

Přihlášky k jednooborovému nebo dvouoborovému navazujícímu magisterskému studiu v prezenční formě mohou zájemci podávat až do 20. května 2009. Podrobnější informace o oboru najdete na webových stránkách www.kulturalni-studia.cz, prezentaci vybraných témat pak na: http://kulturalnistudia.wordpress.com/o-oboru/prezentace/
AJSPEJS --- 0:46:49 19.3.2009
tak nejnovejší info je, že je v pondělí 23.3. v 14:00 sraz s vedoucim katedry kulturologie doc. Matejuem kde to bude to se jeste nevi ale nejspis na sekretariatu normalne ve 3.patře u nastenky tak kdo neco chce poznamenavat a ptat se na informace tak at pekne nelení! budou se menit info co maj profesoři a co mame my (petice) a bude se delat celkovej koncept a pak už budem jen podepisovat skandovat a kdoví co a čekat nebo brečet nebo slavit )
MIGHT --- 18:17:04 17.3.2009
ELIA: jj budte tam, bude tam strejda děkan tak at ukážeme, že nás to zajímá :)
ELIA --- 14:02:03 17.3.2009
Takže vážení, zítra sraz před vchodem do Krystalu ve 14 hodin, půjde se na prohlídku!!!! A pro 4. ročník: Ortová tudíž odpadá!!! Pojďte se podívat, co se na nás chystá..
XUS --- 17:21:31 12.3.2009
v pondeli ma mit nekdo z prvaku schuzku s matejakem. kdo je v ty delegaci?