Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 17:42:48 8.6.2011
???: s tim bazenem bych pochyboval, ale to bysme se museli bavit uz nad konkretnim projektem.. vim o lidech, co maj na baraku kolektry a nestaci jim to ani na vytapeni baraku, natoz vyhrejvat bazen... kdybys ho mel v dome, tak ho budes mit brutalni vlhkost, kdyz mimo dum, tak zas obrovsky ztraty... nebo te to bude stat hafo penez.

v nevetranym dome bych se bal opravdu spis vlhka (potis se, varis, prinasis vhlky obleceni, kytky, koupelna, ...), rekupirace je moznost, ale zas je to technologie a energie navic.. navic pak "nesmis" otvirat okna, dvere, vsechno musi jit ven pres rekupiraci..
ale netusim co si predstavujes pod tou regulaci vlhkosti stavebne.. ??


rostliny olej ROZHODNE neni eko-friendly ;) me by se libila stanice na vyrobu bioplynu z odpadu, ale ta asi nejni vhodna do domacnosti (imho to chce delat ve vetsim, tak treba pro celou vesnici nebo aspon statek)

nepsal jsem septik ale septik PLUS zemni filtr...
??? --- 17:05:35 8.6.2011
???: Jasně, ale i kdyby byla účinnost poloviční, tak to nejspíše bude stačit k tomu, aby to v chladnějších měsících udržovalo teplotu mezi 27 a 23 °C...

Pokud tobudeš mít řešené formou zaskleného bazénu na verandě, tak Ti stačí normální voda a chemii filtraci budeš používat tak jak tak...
Ani kolektory nejsou nijak zvlášť cenově náročné na provoz a údržbu - ale jsou dost nevzhledné.

Vlhkost je regulovatelná stavebně a z biologického hlediska by mi dělal větší starost suchý vzduch, nežli naopak (samozřejmě, v určitých mezích).

Větrání lze řešit rekuperačně, ztráty jsou zanedbatelné...

Tak či onak - největším nákladem se pak stává elektřina. Což se dá řešit - tuším zde, nebo na souvisejících forech zmiňovaným - dieselmotorem na rostliný olej za zelený bonus...

Jak je to se sítěmi nevím, co se kanalizace týče, tak septikem to lze obejít asi jen při "rekonstrukci"... Jinak buď kanalizace, vyvážecí jímka, nebo čistička..
??? --- 16:32:58 8.6.2011
???: ale nesmis zapomenou zapocitat ztraty.. ucinost bych placnul treba 70%, dal pak musis zajistit obeh ty vody/vzduchu... navic v lete zas mas problem, ze se ti ta voda v kolektorech zacne varit a je lepsi tam mit specialni rozotok, coz zas navysuje technologicky a financni narocnost..

k tomu ohrevu vzduchu nesmis zapomenout, ze musis vetrat.. doporuceni je tusim nakejch 50m3/h/clovek, coz je nejen potrebny pro "hygienickou pohodu", ale hlavne kvuli vlhkosti a naslednejm plisnim..
----

jen tak teoreticky, jestli jsou moje domneky zpravny. kdyz chci ofiko postavit dum, resp. nemovitost, nad 16m2, tak musim na stavebnim pozemku. a stavebni pozemek nedostanu bez pripojeni k inzenyrskejm sitim a pristupovy cesty?
kanalizace jde mozna (? - u jiz existujicich urcite, u novostavby nevim) obejit napr. septikem se zemnim filtrem. ?
??? --- 16:32:03 8.6.2011
???: ohledně toho ohřevu vody, máš na mysli, ty nesmysli co vytvářej eletřinu, nebo ty trubky co ohřívaj rovnou vodu??
??? --- 15:04:48 8.6.2011
???:
Jj tak nějak to bude...
Takže pokud si představíš bazén 6m^2, s průměrnou hloubkou 1,5 metru - tzn 9m^3, tak se Ti za cca 9 dní ohřeje o 5°C... (Například z 20°C na 25°C)

Vzduch se uvažuje, že má cca 1000 J/kg při objemu cca 1,3 m^3/kg... Což vychází na až 29 m^3 ohřátých o 1°C denně...
U pasivního domu by to znamenalo pohodu v zimě, ale problémy s chlazením někdy od března do listopadu, v extrémním rozsahu pak mezi květnem a zářím...
(Asi by se to dalo řešit cirkulací vzduchu pod zem, což by ještě zvyšovalo teplotní stabilitu)
Zase na druhou stranu by to ušetřilo dost nákladů za topení...


???: Souhlas... Paneláky jsou nutné zlo, chceme-li si zachovat alespoň nějakou zeleň a zemědělství...
Na druhou stranu, nebylo by od věci důsledněji dohlížet na způsob jejich výstavby - jakkoliv na jednu stranu se mi nelíbí představa zásahu státu do soukromých záležitostí, myslím, že určitou základní kvalitu by garantovat mohl a měl.
Například se ke mně donesla informace o projektu, kdy budovu tvoří železobetonový skelet ve kterém jsou nainstalovány sádrokartonové příčky == mizivá zvuková izolace, k sousedům se lze probourat div ne holou rukou...
Takový skoro papírový dům...
VSOUKOLOHLOR --- 18:57:07 7.6.2011
???: Přesně tak, v ČR žije v panelácích cca 1,5 miliónů obv.
??? --- 18:40:40 7.6.2011
... a jenom este poznamka k tem panelakum a jejich ekologii.. predstavte si, kolik by se toho muselo postavit "navic", kdyby kazdej byt mel bejt samostatna jednotka/dum. kolik by se zabralo pudy? kolik infrastruktury by se muselo natahnou navic? a tepelny ztraty? takhle cca 2/3 povrchu (beru podlahu, strop a dve steny) ma vpodstate nulovy odvod tepla, protoze je za nima zas mistnost se stejnou teplotou.. atd..

???: vejvuku = vejfuku, polilky = popilky
??? --- 18:25:24 7.6.2011
TWORBO: KUATO: jednak izolace NEmuze chladit, maximalne zamezovat pristupu tepla skrz zdi...

problem muze bejt prave u tech domu, ktery maj velky proskleny steny k ziskavani tepla.. v lete se musi asi hodne zatemnovat...
-----
s tou vodou me napadlo, ze by se dala destovka zasakovat do nakyho piskovyho tanku, cimz by se mohla i trochu mineralizovat a procistit, protoze pit v nasich podminkach destovku mi prijde jako kruta prasarna (od NOx-u z vejvuku, pres prachovy castice ze vseho (plasty, tezky kovy, polilky, ....)
---
dal teda nechapu ten princip "odstrihnuti" se od systemu... ano, v patnacti se mi taky libil, ale kde mam vzit milion na pozemek? a na dalsi material? dejmetomu zdi si uplacam, ale co kabely, trubky, dalsi vybaveni, pezemkova dan? ... ;]

FATALLUBA: ehmm... tvuj kamarad je frajer, jen pochybuju, ze by to tvoje cislo moh cerpat nak trvale, pravdepodobne by mel brzo nekolik zalob ve schrance..


???: tak jsem se to pokusil spocitat, doufam, ze to mam dobre... jakej to ma ponecial, asi necham uz na zhodnoceni ostatnich..
voda ma kapacitu 4183 J/kg/, tj, pokud chces ohrat litr vody o 40°C potrebujes cca nakejch 160 000 J, 1 joule je 1 Ws, v zime ze slunce ziskas za den tak 1 kWh/m2 tj. 3600 kWs = 3600 kJ/m2 za den, tj za den z 1m2 jses sochopnej ohrat nakejch 22litru o 40°C ..


BUBLINATOR: ciste orientacne, v cr spadne tak 700mm rocne, z toho se zasakne do PV cca 1/3, tj. 230l/m2/rok = 0,6l/m2/den, denne bys moh na hektaru vycerpat nakejch 6000 l, tj necelou decku sekundovou z hektaru ... asi 7 l/s na kilometr... ale v praxi je to tak mezi 1 a 6 l/s/km2
VSOUKOLOHLOR --- 3:12:27 6.6.2011
Dům jako vystřižený z legendárních Flinstonů láká stovky zvědavců – Novinky.cz
http://www.novinky.cz/bydleni/209547-dum-jako-vystrizeny-z-legendarnich-flinstonu-laka-stovky-zvedavcu.html
VSOUKOLOHLOR --- 22:01:18 5.6.2011
Centrum Veronica Hostětín - Akce pro veřejnost
http://hostetin.veronica.cz/408/planovane_akce/832