Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KUATO --- 10:42:14 31.3.2010
DRUDRIGER2: nehasene vapno se da urcite koupit v kazde prodejne se stavebninama.

jinak bych Te chtel poprosit, abys prestal psat jak mongol, protoze castecne tomu neni rozumet. z tohohle "vim jak se to dela, ale nechtel jsem tady u nas s tim zacinat kim si i to vapno tady sam neudelam celi to myslim i s vyrobou a vypalovanim vapna. nehasene vapno mam tady v okoli sehnat uz se moc nevyrabi(jasne vygooglovat)" nejsem moc chytry :o/.
DRUDRIGER2 --- 10:20:42 31.3.2010
presne tak stim ze to hasene vapno uz vpytli je na prd.jak sem psal omitka nema zadnej problem, psal jsem jen ze vapno ve velkim mnozstvi je skodlive respektive neni moc eko. ohledne haseni vapna navod nepotrebuji,vim jak se to dela, ale nechtel jsem tady u nas s tim zacinat kim si i to vapno tady sam neudelam celi to myslim i s vyrobou a vypalovanim vapna. nehasene vapno mam tady v okoli sehnat uz se moc nevyrabi(jasne vygooglovat).starou omitku taky recykluji dal.
KOKES --- 10:18:08 31.3.2010
LURA: ale zase je odleželej, to by děda měl uznat. A výrobní nešvary, kdy se míchaj různý druhy vápna a při hašení se pracovníci opijou, to už by dneska snad být nemělo. Proč tedy ne kupované?
LURA --- 9:30:49 31.3.2010
KUATO: Vápno je nejlepší nechat odležet do druhého roku, ale chápu, že na to opravdu čas být nemusí. My ho taky používali část už dřív...
Jinak podle našeho dědy ten hydrát, co se prodává, je dobrý tak akorát na posypání zahrádky, ale ne do malty.
B_KOMPLEX --- 9:30:14 31.3.2010
MR_FUNNYSHOES --- 9:27:36 31.3.2010
KITIARA: Jen takové drobné poznámky, vzhledem k vývoji celé diskuze, trošku mimo mísu. Z videa to není moc patrné, ale pán tam vápno nepřidával, takže zůstáváme u betonu. Rozbitými lahvemi jsem myslel ty, které se rozbijí už zabudované ve stavbě. A jedna opravdu hnidopišská na závěr - 100% a recyklace nejde dohromady, ani u skla - dohodněme kompromis: sklo lze znovu využít z 91-99,9% :)
VSOUKOLOHLOR: aspoň to tady trochu ožilo, ne? :)
KUATO --- 9:22:26 31.3.2010
DRUDRIGER2: zednik alternativec, ktery si neumi uhasit vapno?

haseni vapna podomacku v "malym"
---------------------------------------------
potrebujes:
- becku nejlip 200l (muze byt i plastova, pokud v ni ma to vapno dlouho stat, tak je to mozna i lepsi, protoze klasickou plechovou to za par let prozere :o) - vyzkouseno
- pytel nehaseneho vapna
- jednu drevenou desku na michani (delka cca 150cm, sirka cca 10cm)
- ochranne prostredky: bryle, rukavice, bluza/kosile, ktera kryje ruce po cele delce (proste nedelat v tricku s kratkym rukavem), respirator (ne nutny, ale uzitecny, protoze neco vapenneho prachu "se vznasi nad vodami" a neni to prijemne na dychani)

postup prace:
dej do becky 120l vody, dalsi dva kyble je vhodno mit pripravene k ruce, nasyp pytel nehaseneho vapna a rozmichej deskou ve vode, aby se dobre promisilo. pak cekej. behem kratke chvile se zacne voda zahrivat a o chvili pozdeji z ni zacnou stoupat bublinky. kdyz to zacina hucet (var), tak zacit znovu s michanim. v tuhle chvili by uz melo byt znat, ze vapno nabira na objemu, takze michat, pekne objizdet kolem sten - zacina to jit tezko, protoze vapenne masy pribyva. kdyby to moc vrelo, tak se muze prilit dalsi kybl vody (studene). dokonce se mi zda, ze v puvodnim navodu je jen 80l, ale ja to vzdycky delal s vic jak 100l a jevi se mi, ze to neni na skodu. kdyz je masa vapna vysoko (skoro po hladinu) a zacina byt znatelne zeslabovani varu, je prace hotova. vapno je z pocatku ridcejsi, ale kdyz se mu da trochu casu, tak si "sedne" a zhoustne. cely proces trva 15-25min, nevim presne, nikdy jsem nemeril cas. rika se, ze pred pouzitim se ma pockat do druheho dne, ale bylo mi receno, ze se tohle v praxi casto porusuje, protoze "neni cas" :o). sam jsem to pri stavbe zdeneho kurniku taky porusil a nezdalo se, ze by to nejak vadilo. jen se musi hlidat, ze kdyz je to vapno zpocatku ridsi, tak se ho musi dat do malty vic a tim padem setrit vodou. proste hlidat barvu malty.

KITIARA: malta skodliva neni. starou oklepanou maltu jsem presival a pouzival na zlehceni pudy na zahrade a davame ji i kuram do hrnce misto pisku (v podstate je to pisek obohaceny o vapno).
KITIARA --- 6:57:38 31.3.2010
VSOUKOLOHLOR: Nikdy jsme neslyšela o škodlivosti malty na životní prostředí a než abych plácala uplný hlouposti, tak jsem se před tím snažila najít nějaký informace na internetu. Bohužel jsem je nenašla. BUdu tedy velmi ráda, když mě do toho zasvětíš. Včem je tedy malta škodlivá pro životní prostředí? Jinak o kladech hlíny a jiných přírodních stavebních materialech samozřejmě vím, knihu mám doma.
M4DLENKA --- 0:54:12 31.3.2010
mozna jeste par mist na exkurzi po okoli prahy - domy z prirodnich materialu..kontakt na http://biodomy.czgbc.org/
VSOUKOLOHLOR --- 0:41:21 31.3.2010
DRUDRIGER2: Pokud ti to vyznělo jako osobní útok, tak si to bereš zbytečně osobně. Pokud tu však někdo argumentuje stylem, že beton nebyl použit nýbrž malta a ta že soudě podle googlu asi ekologicky škodlivá není, tak už se tu možná můžeme začít bavit i o sádrokartonu, polystyrenu a OSB deskách, a podobných výkvětech a rovnou celé auditko sloučit s některým ze zdejších konvenčních stavařských. Z tvé původní odpovědi nebylo příliš patrné, cos napsal později, proto jsem tě hodil šmahem do jednoho pitle s KITIAROU. Tak se omlouvám. A tebe, KITIARO, odkazuji například na tuto knihu: http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/uvedeni-k-problematice-prirodnich-stavebnich-materialu Určitě se v ní dovíš mnohem víc než o kdovíjak pochybných článcích o domech ze skleněných lahví... P.S.: Plánovač ani inženýr nejsem, a i kdybych byl, určitě se podle jednoho nedá usuzovat na další zdejší čtenáře a přispěvatele.