Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Život v zemědělství - zkušenosti, rady, tipy
RADU
pro ty, kteří život obětovali nebo ho plánují obětovat primárnímu sektoru, chtějí se podělit o dojmy nebo potřebují poradit. Ať už jde o konvenci či alternativní formy zemědělství.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SVA --- 17:08:22 25.3.2012
Tady pozvánka na víkend od jednoho opavského pomologa, který prý ví jak řezat větvičky, datum 6-7. Program je zdarma.

Jaro v plném proudu, nejvyšší čas na to poslat tuto pozvánku. O co jde. Věnuju se teď ošetřování ovocných stromů formou řezu takř. na plný úvazek, je to pěkná smysluplná práce. A nejlepší na tom je, že konečně chápu nejen jak řezat, ale hlavně proč řezat. Že to není jen nějaké chaotické zakracování větviček, ale že to vše samozřejmě vychází z biologické podstaty. Že správně provedeným řezem můžem stromu výrazně prodloužit život.. Že úrody budou větší, pravidelnější, plody sladší...Kdybyste se o téhle problematice chtěli dozvědět více, rád se s vámi podělím, zvu vás všechny do bartošovického sadu u Studénky v Chko Poodří, který jsem si vzal částečně pod patronát.. Je zde kolem stovky starých stromů, cca 20 odrůd, kromě toho i nové výsadby ovšem místního genofondu. Ukážem si výchovný řez mladých stromků, stejně jako ošetření vzrostlých stromů a hlavně si řekneme proč to dělat.. Žádné diskusní meze samozřejmě nejsou, takř. no limits, na své si přijdou i iluzorní snílci, krajina okolo je nádherná, niva řeky Odry je jedna z nejzachovalejších u nás a na jaře to je opravdový skvost. Do sadu chci vyrazit o víkendu za dva týdny, tuším že to je 6. a 7. dubna, těším se na hojnou účast! Viděl bych to na sobotu v sadu, něco lehce uděláme, večer pořádná vatra, v neděli potom volný program, doporučuju ten čas strávit právě v říční nivě, kolik je u nás takových?... Tož dejte vědět...
s jarním pozdravem Ondra- Vlk ovocnář:)
??? --- 8:04:03 22.3.2012
HAJZL, hajzl je to. A všichni kolem něj taky.
MARTIK --- 17:19:26 15.3.2012
prosím vás, rozumíte někdo tomu, jak funguje PGRLF?

Zatím jsem pochopil, že hlavní význam je poskytnout garanci úvěru na zemědělské investice = tedy chci půjčit od banky částku, kterou nemám šanci ničím ručit. Po schválení PGRLFem, který s vybranými bankami spolupracuje, se PGRLF za mně "zaručí" (alespoň částečně). Tenhle princip chápu.

Nechápu ale ty dotace úvěru. Našel jsem např. toto:

"Základní sazba podpory ve formě úrokové dotace činí v současné době u investičních program 4 procenta."

Jak si to mám představit v reálu? Mám třeba úvěr takový, že splácím 10 000 Kč měsíčně, což je za pět let 600 000 Kč. Jakou částkou mně může PGRLF podpořit?

??? --- 13:19:04 14.3.2012
Prodáme čistý burgunský králíčata 9-týdnů a velký světlý stříbrný matka burguňák otec taky 9-týdenní, očkované mormix, na dokrm nebo dochov, 300,-kč za králíče.
ANNA --- 11:49:50 16.2.2012
Ono jde taky o to, že pak obec, pod kterou spadáte, by měla poskytovat služby typu odvoz odpadu a údržbu komunikace (např. v zimě prohrnutí), takže nebývají z podobných nápadů zrovna nadšení.
Nevím, jaké jsou podmínky pro rekreační stavby, ale u staveb k trvalému obývání je požadavků jak nasr....

Tohle je docela problém, moc se nepočítá s tím, že by člověk s omezeným rozpočtem chtěl založit hospodářství, většina stavebních pozemků je malých (a drahých), nebo jde zas o zemědělskou půdu s velmi omezenými možnostmi obývání.
Možnost je hledat větší pozemky, které jsou v územním plánu alespoň částečně schváleny k zástavbě, nebo koupit stávající usedlost s pozemky - ty jsou ale většinou ve špatném stavu + mají velkou plochu (hospodářské budovy) - tzn. náklady na rekonstrukci jsou větší.

Taky záleží, jak chce člověk ty hektary využít, ale pokud tam chce něco pěstovat nebo chovat, tak se k tomu váže nutnost zřídit skladovací prostory apod..
??? --- 11:36:28 16.2.2012
mezi námi sedláky taky se tak radujete z toho jak se zima uklidnila?
ANNA --- 11:30:56 16.2.2012
Problém je, že stavět se dá jen na pozemcích k tomu určených, tj. stavebních.
Bez ohlášky je možné stavět jen něco, zkráceně stavby bez základů do 25 m2.
Jakmile jde o stavbu čehokoliv většího, je třeba to hlásit a k povolení je nutno splnit příslušné podmínky (viz. první věta).
Další možností je zažádat o změnu a převedení pozemku na pozemek stavební, což je ovšem běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem.
??? --- 18:57:32 15.2.2012
???: Nad timhle jsem taky premejslel, pronajmout/koupit levnou (zemedelskou) pudu za pakatel a postavit si tam alternativni barak ze slamy a hliny - elektrina se da solarne, voda mozna ze studny. Platit x mega za echtovni barabiznu, ktera prezije me i moje deti se mi fakt nechce. Pripadne Mobilheim, otazka jak moc se ty plechovy konstrukce nazhavej v lete, jestli to neni nesnesitelny.
??? --- 15:32:00 15.2.2012
???: maringotka byl výkřik do tmy:D neboj. možná jsem hledala blbě, ale nenašla jsem audítko, které by se tímto zaobíralo.ale na tom úřadě se pozeptám , díky
??? --- 14:48:37 15.2.2012
???: rekreační objekt můžeš postavit myslím všude, zajdi na stavební úřad nebo se ptej na auditku kde se toule problematikou zabívají. Váže se s tím mnoho problémů, jako voda elektřina atd, všechno z tvojí kapsy..
Mimochodem tu maringotku myslíš vážně? Tu samozřejmě můžeš postavit všude.