Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Život v zemědělství - zkušenosti, rady, tipy
RADU
pro ty, kteří život obětovali nebo ho plánují obětovat primárnímu sektoru, chtějí se podělit o dojmy nebo potřebují poradit. Ať už jde o konvenci či alternativní formy zemědělství.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KUATO --- 19:28:46 3.11.2011
jeste me napada. ono spousta pudy neni vhodna pro pestovani plodin, ale roste tam trava, kterou muzou sezrat zvirata. moji prarodice vychovali jeste pred par lety kazdy rok par prasat od unora do listopadu na 200+ kilo uplne bezne. krmilo se bramborama, psenici, koprivama, kozim mlikem, spotrebovali spoustu popadaneho ovoce - jabka, hrusky, dneska to hnije na prikopach, nebo to sbiraji cikani do vykupu nebo maximalne lidi na kalvados. driv byly vsechny meze osazene ovocnymi stromy, vsude kolem cest, kazdy mel sveho majitele, ktery se o to staral, ktery je prostrihaval a cesal. kolem reky na regulaci neexistovalo, aby clovek pustil psa na vysrani, hned dostal vynadane od majitele, ze mu depta v trave a "kdo to ma kurva kosit..", dneska na to kazdy kasle. mozna, az prijde opravdu krize, ktera tedka zadna neni, kdyz dve tretiny naroda muzou jezdit na dovolenou do zahranici, tak se obnovi spousta starych veci a razem stoupne efektivita a vyteznost hospodareni :o).
KUATO --- 19:20:57 3.11.2011
ILJA_Z_LESA: za komancu jsme jeste nepochybne potravinove sobestacni byli. dneska nejsme a naprava by byla velmi bolestiva. spousta nejlepsi pudy v rovinach je nenavratne znicena rozsirovanim mestske zastavby, o nemravnych solarech ani nemluvim. doslo k likvidaci velke casti zivocisne vyroby, to co zbylo se stale vic centralizuje, takze nejaky rozvoz hnoje na kdejake pole pada. a jak se rika "neposeres, nepoberes". obhospodarovana puda se vic a vic vycerpava, nejake lezet ladem (nebo pod vojteskou treba) pada, zelene hnojeni jsem nevidel nikde kolem nas uz drahne let - hold ani repka ani kukurice to neumoznujou.

ja nechci rict, ze by jeden nevyzil z 0.3h, ale nechce se mi verit, ze by to slo udelat na malym statku bez centralizace a mechanizace vyroby. jsem rad, ze to nemusim zkouset. zatim teda :o)). treba ale za par let budem muset :o).
ILJA_Z_LESA --- 18:36:13 3.11.2011
MAIKOR: Jak jsem psal, je to na základě statistiky z roku 97, kdy se tebou uváděné věci ještě neděly. To znamená, že ČR má půdní potenciál pro soběstačnost.
MAIKOR --- 18:12:00 3.11.2011
ILJA_Z_LESA: co máš na mysli tou vyrovnanou zemědělskou obchodní bilancí? čr není soběstačná už nějakou dobu, spousta nejkvalitnější půdy první bonity u nás padla na voltaické elektrárny a jídlo dovážíme ze španělska a číny. Chovy hospodářských zvířat se ruší jeden za druhým. Na polích se pěstuje řepka a kukuřice do průmyslu. Tohle má být vyrovnaná bilance?
ILJA_Z_LESA --- 18:11:50 3.11.2011
ANNA: Musím vás upozornit, že jsem zcela bezbranný vůči trollhuntingu. Potenciální trollové se prostě lovit musí, jinak by to dalo ještě víc na frak už tak pokleslé úrovni diskuse v české společnosti. Chtěl bych, abyste měli ucelenou představu o statistice rozloze půdy na uživení jednoho živočicha každého významného druhu v českých podmínkách.
ANNA --- 17:53:53 3.11.2011
ILJA_Z_LESA: Ucelenou představu čeho? Trolování?
ILJA_Z_LESA --- 17:19:43 3.11.2011
???: abyste měli ucelenou představu ? A zajímá mě, k jakým číslům dojdete vy. Jinak nic..
??? --- 17:08:16 3.11.2011
ILJA_Z_LESA: co tím sleduješ?
ILJA_Z_LESA --- 16:42:45 3.11.2011
ANNA: Samozřejmě máš se vším pravdu. Moje otázka ale zůstává : v ČR máme 10M lidí, a další počty jednotlivých druhů hospodářských zvířat. Máme rozlohu 78 000 km2, z toho 60% jsou lesy, zastavená plocha a nevyužívaná plocha. Takže zbývá asi 3M hektarů. Máme (nebo jsme aspoň nedávno měli) vyrovnanou zemědělskou obchodní bilanci. Magii nepoužíváme, takže jak to skloubit ?
??? --- 11:00:51 3.11.2011
ANNA: pokud nemiluješ pampelišy..