Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Život v zemědělství - zkušenosti, rady, tipy
RADU
pro ty, kteří život obětovali nebo ho plánují obětovat primárnímu sektoru, chtějí se podělit o dojmy nebo potřebují poradit. Ať už jde o konvenci či alternativní formy zemědělství.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
ILJA_Z_LESA --- 18:36:13 3.11.2011
MAIKOR: Jak jsem psal, je to na základě statistiky z roku 97, kdy se tebou uváděné věci ještě neděly. To znamená, že ČR má půdní potenciál pro soběstačnost.
MAIKOR --- 18:12:00 3.11.2011
ILJA_Z_LESA: co máš na mysli tou vyrovnanou zemědělskou obchodní bilancí? čr není soběstačná už nějakou dobu, spousta nejkvalitnější půdy první bonity u nás padla na voltaické elektrárny a jídlo dovážíme ze španělska a číny. Chovy hospodářských zvířat se ruší jeden za druhým. Na polích se pěstuje řepka a kukuřice do průmyslu. Tohle má být vyrovnaná bilance?
ILJA_Z_LESA --- 18:11:50 3.11.2011
ANNA: Musím vás upozornit, že jsem zcela bezbranný vůči trollhuntingu. Potenciální trollové se prostě lovit musí, jinak by to dalo ještě víc na frak už tak pokleslé úrovni diskuse v české společnosti. Chtěl bych, abyste měli ucelenou představu o statistice rozloze půdy na uživení jednoho živočicha každého významného druhu v českých podmínkách.
ANNA --- 17:53:53 3.11.2011
ILJA_Z_LESA: Ucelenou představu čeho? Trolování?
ILJA_Z_LESA --- 17:19:43 3.11.2011
???: abyste měli ucelenou představu ? A zajímá mě, k jakým číslům dojdete vy. Jinak nic..
??? --- 17:08:16 3.11.2011
ILJA_Z_LESA: co tím sleduješ?
ILJA_Z_LESA --- 16:42:45 3.11.2011
ANNA: Samozřejmě máš se vším pravdu. Moje otázka ale zůstává : v ČR máme 10M lidí, a další počty jednotlivých druhů hospodářských zvířat. Máme rozlohu 78 000 km2, z toho 60% jsou lesy, zastavená plocha a nevyužívaná plocha. Takže zbývá asi 3M hektarů. Máme (nebo jsme aspoň nedávno měli) vyrovnanou zemědělskou obchodní bilanci. Magii nepoužíváme, takže jak to skloubit ?
??? --- 11:00:51 3.11.2011
ANNA: pokud nemiluješ pampelišy..
ANNA --- 10:31:07 3.11.2011
ANNA: Navíc, jak by to samozásobitelství mělo vypadat? Zemědělskou techniku si člověk sám nevyrobí, v případě oprav taktéž, pro zvířata je nutno počítat s veterinářem a léky (nejde jen o akutní stavy, ale např. odčervení), výpomoc s věcmi, které člověk neumí, atd..
Prostě není to jen o tom naflákat něco na louku, chvíli počkat a pak si jen užívat výsledků.
ANNA --- 10:15:36 3.11.2011
ILJA_Z_LESA: Navíc s tou čistou matikou musíš počítat s více věcmi, než je statistika (ideálního?) výnosu na určité ploše. Nejde jen spočítat si, kolik ti vyroste trávy na louce, pokud chceš pást zvířata, budou pastvinu taky zatěžovat. Na malém prostoru bys nejspíš skončil na hlíně, nehledě na nemožnost idey samozásobitelství. Půda taky není perpetuum mobile vždy v ideální podobě pro pěstování čehokoliv, etc., etc..
Zemědělci přežívají díky dotacím, navíc je to náročná práce.
Ona ta idea útěku z města zní hezky, ale dost pochybuju, že by pak v reálu většina zájemců měla to odhodlání vydržet u zemědělství, natož pokud by mělo jít o samozásobitelství. Děsila bych se už jenom majetkoprávních vztahů. Kdo ti bude dělat na cizím? Co když část lidí bude chtít prodat svůj díl, zatímco ti samozřejmě bude chybět jejich pracovní síla? Atd., atp.. Něco jiného je pak pořídit si barák s nějakým pozemkem, kde sice nebudeš soběstačný, ale v nejhorším ti zarostou záhony plevelem. Sice to zní hnusně neidealisticky, ale je lepší si to nejdřív x-krát spočítat, než skončit sedřenej na mizině.