Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Život v zemědělství - zkušenosti, rady, tipy
RADU
pro ty, kteří život obětovali nebo ho plánují obětovat primárnímu sektoru, chtějí se podělit o dojmy nebo potřebují poradit. Ať už jde o konvenci či alternativní formy zemědělství.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
ILJA_Z_LESA --- 16:42:45 3.11.2011
ANNA: Samozřejmě máš se vším pravdu. Moje otázka ale zůstává : v ČR máme 10M lidí, a další počty jednotlivých druhů hospodářských zvířat. Máme rozlohu 78 000 km2, z toho 60% jsou lesy, zastavená plocha a nevyužívaná plocha. Takže zbývá asi 3M hektarů. Máme (nebo jsme aspoň nedávno měli) vyrovnanou zemědělskou obchodní bilanci. Magii nepoužíváme, takže jak to skloubit ?
??? --- 11:00:51 3.11.2011
ANNA: pokud nemiluješ pampelišy..
ANNA --- 10:31:07 3.11.2011
ANNA: Navíc, jak by to samozásobitelství mělo vypadat? Zemědělskou techniku si člověk sám nevyrobí, v případě oprav taktéž, pro zvířata je nutno počítat s veterinářem a léky (nejde jen o akutní stavy, ale např. odčervení), výpomoc s věcmi, které člověk neumí, atd..
Prostě není to jen o tom naflákat něco na louku, chvíli počkat a pak si jen užívat výsledků.
ANNA --- 10:15:36 3.11.2011
ILJA_Z_LESA: Navíc s tou čistou matikou musíš počítat s více věcmi, než je statistika (ideálního?) výnosu na určité ploše. Nejde jen spočítat si, kolik ti vyroste trávy na louce, pokud chceš pást zvířata, budou pastvinu taky zatěžovat. Na malém prostoru bys nejspíš skončil na hlíně, nehledě na nemožnost idey samozásobitelství. Půda taky není perpetuum mobile vždy v ideální podobě pro pěstování čehokoliv, etc., etc..
Zemědělci přežívají díky dotacím, navíc je to náročná práce.
Ona ta idea útěku z města zní hezky, ale dost pochybuju, že by pak v reálu většina zájemců měla to odhodlání vydržet u zemědělství, natož pokud by mělo jít o samozásobitelství. Děsila bych se už jenom majetkoprávních vztahů. Kdo ti bude dělat na cizím? Co když část lidí bude chtít prodat svůj díl, zatímco ti samozřejmě bude chybět jejich pracovní síla? Atd., atp.. Něco jiného je pak pořídit si barák s nějakým pozemkem, kde sice nebudeš soběstačný, ale v nejhorším ti zarostou záhony plevelem. Sice to zní hnusně neidealisticky, ale je lepší si to nejdřív x-krát spočítat, než skončit sedřenej na mizině.
KUATO --- 7:09:38 3.11.2011
ILJA_Z_LESA: jsou mista (v cr), kde se z 1 ha neuzivi ani jeden clovek, ale kupodivu, ovce nebo jina zvirena tam jsou schopny nejak vyzit a jeste je z nich (sekundarne) uzitek.
ANNA --- 1:58:08 3.11.2011
ILJA_Z_LESA: http://www.zootechnika.cz/clanky/zaklady-chovatelstvi/zaklady-vyzivy-hz/pastva-prezvykavcu/pastva-zvirat---vypocet-zatizeni-pastviny.html

Když to pro orientační výpočet zaokrouhlíme na spotřebu 10 kg píce na zvíře a den, dělá to ročně přes 3,5 tuny. Nevím, kde bys chtěl vzít na 0,3 ha - plocha pro pěstování plodin pro lidi 3,5 tuny píce ročně. Navíc z jedné ovce nebo kravky moc užitku nebude.


Popravdě mi uniká smysl tvé touhy počítat zábor půdy zlým dobytkem, nepředpokládám, že by se zítra všichni vrhli na veganskou askezi. Pořiď si půdu a experimentuj, já ti jen říkám, že tvoje představa, že z 0,3 ha uživíš člověka i poměrné množství hospodářských zvířat je s největší pravděpodobností blbost.
ILJA_Z_LESA --- 23:52:05 2.11.2011
ANNA: jen čistá matika. Víte někdo, kolik máme v republice kusů takového dobytka, který potřebuje 1Ha ? Protože potom o to méně připadne v ČR hektarů na člověka, pak se z 1Ha může uživit i 30? lidí.
ANNA --- 17:39:17 2.11.2011
ILJA_Z_LESA: 0,3 Ha pro člověka a ještě hospodářská zvířata? To nevím, nevím, leda by šlo o slepice. U dobytka to snad jde k 1 Ha/1 kus.
ILJA_Z_LESA --- 4:00:38 2.11.2011
no jo, tradice nám utekla pod kytky. Trocha matiky : polí je v ČR asi 40% rozlohy, takže asi 3M hektarů. V r. 97 měla ČR vyrovnanou zemědělskou obchodní bilanci (novější data by byla možná zkreslená řepkou a kukuřicí). Z toho mi vychází, že na uživení jednoho člověka 0,3 Ha musí stačit, a ještě z toho může krmit poměrné množství hospodářských zvířat. No nic.. ale vždy mě zajímaly hektarové zemědělské výnosy z jednotlivých plodin a v různých meteorologických podmínkách. Nebo kolik stromů roste v hektaru lesa. Třeba do pravidel nějaké tahové strategie, nebo kdybych to sám zkoušel, tak jaké výsledky bych měl považovat za uspokojivé..
KUATO --- 14:45:15 1.11.2011
ILJA_Z_LESA: zivit se zemedelstvim? to se radsi pujdu rovnou povesit. stejne by k tomu doslo drive ci pozdeji, akorat takhle nepromrham veskere rodinne jmeni. ne vazne - neni to zadna prdel, ani kdybys zdedil dostatek pozemku a nejakou vybavu do zacatku. a mel te to kdo naucit. dotacni politika v eu je jeden z nejvetsich certovych vynalezu. castecne samozasobitelstvi je jen slaby cajicek proti "ziveni se tim" a je jiste realizovatelne. staci sehnat nejaky barak/byvaly statek s dostatecne velkym pozemkem.