Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Pravoslaví, ορθόδοξη Εκκλησία
KOMATSU
Vše o pravoslaví, o schizmatu mezi východní a západní církví - důvody, rozdíly, podobnosti mezi nimi.

[http://komatsu.bloguje.cz/img/oo.jpg]

"Existuje jedna věc, která je mnohem důležitější než všechny možné knihy a myšlenky, totiž nalézt pravoslavného starce, před nímž můžete položit všechny své myšlenky, od něhož můžete slyšet ne váš vlastní názor, nýbrž soud svatých Otců."

Ivan Kirijevský
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
IQFREE --- 14:36:08 31.3.2010
CHOMI: ty se nepočítáš, protože jsi inventář ;-)
CHOMI --- 14:24:03 31.3.2010
IQFREE: Já to zvažuju....:o)
IQFREE --- 14:10:14 31.3.2010
Přijde se někdo podívat do Resslovky v pátek? A co Velikonoce? Přijde někdo před půlnocí?
GOBERS --- 20:59:14 24.3.2010
POLICKA: Amharština je moderní. Stará etiopština je ge'ez.
POLICKA --- 18:45:47 24.3.2010
sem myslela že se tomu spíš řiká amharština
GOBERS --- 18:35:06 24.3.2010
CHOMI: já ethiopsky neumim

Se nauč. Je to legrace. ;)))
AACHEN --- 14:38:37 24.3.2010
POLICKA: Na druhou stranu (odběhnu od Jamajky do USA), co jsem měl možnost se teoreticky seznámit se situací pravoslaví v USA, "potíž" je někdy v tom, že mnoho bývalých protestantů/evangelikálů/apod., kteří vstupují do pravoslavných církví si přinášejí své "protestantské" pojetí víry (s důrazy na problematický doslovný výklad Písma, ideologizaci původního křesťanství - vždyť co jiného byla reformace než pokus o návrat k "původnímu" křesťanství - že to pak často končí v něčem co je na hony vzdáleno této původnosti - pokud existuje - je pak v nánosech sporů a staletí zapomenuto, apod.). V určité chvíli života jim pravoslaví sedne do toho jak víru chtějí mít. Objeví se nespokojenost - opět mění církev. Vzácností nejsou pravoslavné církevní obce, kde jsou všichni konvertiti - včetně kněží. Celé farnosti pak žijí často tak jak víru pochopili z knih v idealizované podobě, atd. Chybí tam uzemňující korekce věřících od kolébky. Za centrální zvěst pravoslaví se pak někdy může lidem jevit např. plnovous a přísné postní předpisy (a právě toto je přitahuje) a ne Kristovo vzkříšení.
CHOMI --- 12:33:11 24.3.2010
POLICKA: V základě je ten rozdíl skutečně jen v některých nejasných formulacích, vzniklých při překladu do řečtiny. Tedy prý, já ethiopsky neumim:o) Jinak se snad v poslední době obě církve shodly, že věří v totéž.
POLICKA --- 11:49:34 24.3.2010
AACHEN: fakt hezkej pribeh je to.. ale tak sam tam uvadi, ze doufa, ze se snad etiopska cirkev prida k ortodoxnim.. tak Bob Marley se taky pred smrti nechal u nich pokrtit a urcite je to stokrat blizsi pravoslavi nez ty reformovane cirkve, ke kterym se hlasi vetsina jamajskych obyvatel. ale stejne mi prijde ze ten rozdil mezi nima neni tak velkej, tj. mezi etiopskou a pravoslavnou cirkvi, aby napr. zabranil spase jejich privrzencu, kdyz tady nekdo nedavno rikal, ze rozdil je jen v par slovech a to je jeste dany vlastnostma jazyka.. jestli teda moc nezjednodusuju
AACHEN --- 10:28:56 24.3.2010
POLICKA: Jj ten Michael Wilson je v současnosti diákonem v Kansasu. Zdá se, že pravoslaví v USA přitahuje nejrůznější typy:-)

Jinak to vypadá, že nijak moc neřeší, že Sellassie byl členem "monofyzitské" církve. Každopádně se mi líbí, že Etiopská církev na Jamajce působí, přestože předci Jamajčanů pocházeli z jiných míst Afriky (pokud se nepletu). Přijde mi to tak nějak vhodnější, že se můžou identifikovat s původní africkou církví a to neméně starobylou než např. Řím.