Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Demokracie
KLIP

Zde se diskutuje demokracie a vše s ní spojené

Co je demokracie? Které státy jsou nejdemokratičtější. Žijeme v demokracii?
Je demokracie zatím ta nejlepší forma vlády, kterou známe? To zatím nám napovídá, že demokracie má i stinné stránky. Jaké?

Můžeme začít třeba heslem na wikipedii: Demokracie. Neutralita článku je zpochybněna. Co takhle ten článek opravit? Co je v článku pochybné?

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KEDRIGERN --- 14:54:22 29.12.2010
WIPER: Například velkorysým referendem. Posílení moci parlamentu zmínil již Xchaos a v Bruselu fungují alespoň nějaké funkce demokratického systému (např. poslanci hlasují dle dlouhobých názorů, komunikují, zajímají se o témata)... EU je neporovnatelně lepší než třeba náš vlastní píseček (kde strana vyhrávající se sloganem "přímá demokracie" potopí 3x zákon o referendu).
XCHAOS --- 1:13:11 28.12.2010
WIPER: no ano, ale taky se kvůli tomu změnily poměry hlasů v Evropském Parlamentu. ten navíc teprve až díky LS získal jakés-takés kompetence.

faktem je, že v běžném demokratickém státě funguje dělba moci - ale když už pak v nějaké dílčí složce (třeba parlament) funguje demokratický princip hlasování, tak tam málokdo mívá "právo veta"

nevím, nejsem na tohle expert: ale určitě jsou např. v jednotlivých zemích jejich Ústavní soudy pořád nadřazeny evropským institucím - kdyby tyto nutily dílčí země např. přijmout legislativu odporující jejich ústávám, apod. ty země jsou pořád suverénní - a i když na první střed národního Ústavního soudu s nějakým celoevropským rozhodnutím se asi teprve čeká, tak ve skutečnosti si myslím, že došlo spíše ke zkvalitnění dělby moci, než k její nové koncentraci.
WIPER --- 11:55:25 27.12.2010
XCHAOS: zvysuje cim? Mel jsme za to, ze LS rusi nutnost konsezu jednotlich statu, tzn ze mel kazdy stat pravo veta, ale jen prosta vetsina statu staci ke schvaleni (a to tusim ani ne dvojtou vetsinu jako ve Svycarsku - vetsina kantonu a zaroven vetsina obcanu),.
XCHAOS --- 19:07:31 26.12.2010
WIPER: ale ona Lisabonská smlouva demokracii proti dosavadnímu stavu teoreticky spíš lehce posiluje, než oslabuje.. posiluje se vliv voleného Evropského parlamentu, ale ne nade všechny meze...
WIPER --- 16:25:28 26.12.2010
XCHAOS: On ten system hodnoceni "demokracie" v teto tabulce je dost pofiredni, kdyz Svycarsko zikalo jen 9.09.

Zrejmne se do "influence of foreign powers on government" v pripade evropskych zemi si asi namlouvaji ze EU funguje stale na konsezu statu a nereflektuji do hodnoceni Lisabonskou smlouvu... A co delaji staty s konstitucni monarchi na zebricku vedene jako "plna demokracie"? Precijenom je to produkt soukrome US. spolecnosti Economist Intelligence Unit. Z jejich hlediska kdyz je stat politickym "vazalem" USA, tak to neni nikterak negativni jev ktery by snizoval hodnoceni.


XCHAOS --- 13:43:09 26.12.2010
WIPER: no mě spíš zaujalo, kdo všechno papouškoval, že jsme na 16. místě - aniž by si dal tu práci najít odkaz na úplný seznam a zveřejnit ten odkaz.

dnešní "elektronické verze kamenných médií" jsou fakt katastrofa...
WIPER --- 10:31:03 25.12.2010
XCHAOS: skoda ze tam je 9-10 spojene jen do jedne barvy. Kdyby tam byla 10ka samostatne, tak by tam nejspis byl jen jeden stat.
XCHAOS --- 21:27:48 21.12.2010
TSCHIKO: plný seznam zde:
Democracy Index - Wikipedia, the free encyclopedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Democracy_Index
(iHned se pochopitelně neobtěžují zahrnout do článku jakýkoliv odkaz... jak typické, pro nejen česká "online-kamenná" média...)
TSCHIKO --- 18:41:05 21.12.2010
Česko je úplná demokracie. Jediná z postkomunistické Evropy | HN.IHNED.CZ - svět
http://hn.ihned.cz/c1-48853370-cesko-je-uplna-demokracie-jedina-z-postkomunisticke-evropy
XCHAOS --- 11:44:32 30.11.2010
Burmese journalists barred from UN press conference | Asian Correspondent
http://asiancorrespondent.com/uzinlinn/no-space-to-practice-freedom-of-expression-in-burma