Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Demokracie
KLIP

Zde se diskutuje demokracie a vše s ní spojené

Co je demokracie? Které státy jsou nejdemokratičtější. Žijeme v demokracii?
Je demokracie zatím ta nejlepší forma vlády, kterou známe? To zatím nám napovídá, že demokracie má i stinné stránky. Jaké?

Můžeme začít třeba heslem na wikipedii: Demokracie. Neutralita článku je zpochybněna. Co takhle ten článek opravit? Co je v článku pochybné?

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 23:43:35 30.9.2010
Ministr Drobil zakázal, aby vyhrál film Auto*Mat - Deník Referendum
http://www.denikreferendum.cz/clanek/6314-ministr-drobil-zakazal-aby-vyhral-film-auto-mat

jestli je to pravda, tak je to čůrák.
TSCHIKO --- 18:34:54 30.9.2010
Denikpolitika.cz Blog: Jak maximálně využít svůj volební hlas?
http://blog.denikpolitika.cz/2010/09/jak-maximalne-vyuzit-svuj-volebni-hlas.html
POMOTRON --- 22:06:03 12.9.2010
XCHAOS: Mám pocit, že každý hovoříme o něčem úplně jiném, ale je to naprosto fuk, protože by to stejně nikam nevedlo. Nevím už ani, proč jsem si ten původní komentář neodpustil.
XCHAOS --- 18:10:39 12.9.2010
POMOTRON: celé je to jen zmatení pojmů - rovnost _práv_ ještě neznamená rovnost úplně ve všem. těch nerovností tam popravdě zůstává víc než dost - i po přiznání rovnosti v základních právech.

o "důstojnosti" nebudu diskutovat, protože to je podle mě dost subjektivní a relativní veličina, a co jednomu v jedné době přijde jako důstojné, to někomu dalšímu a nebo v jiné době může připadat jako směšné. takže ať si klidně někdo mluví o "rozdílu v důstojnosti" - protože pro mě je to stejně dost absurdní kategorie - ale rozdíl v právech je už poměrně dobře měřitelný. práva sice nemají charakter přírodních zákonů - ale je to jejich nejbližší aproximace, o kterou se společnost snaží, svými mechanismy. a jsou měřitelná.

ve skutečnosti, takhle postavený ten rozpor vypadá dost nabitý emocemi - jenže daleko častěji nepůjde o bezdomovce vs. o "chirurga" (dost vyjímečný příklad celoživotně vzdělávaného a sebezdokonalovaného jednotlivce, na kterém navíc závisí životy ostatních).

daleko častěji budeme řešit práva dejme tomu spekulanta na burze vs. práva dříve pacujícího, dnes nezaměstnaného zaměstnance, který je právě na konci období,během kterého má nárok na podporu v nezaměstnanosti. toto je si tak 1000x častější situace, než onen citovaný extrémní případ: a zde je situace opačná - rozdíl v právech a důstojnosti je daleko větší, než by podle většiny intuitivně smýšlejících pozorovatelů měl být...
POMOTRON --- 10:42:39 12.9.2010
XCHAOS: To, že je celá moderní společnost postavena na rovnosti práv mezi bezdomovcem a chirurgem, je právě přesně to, co on kritizuje, a říká, že je to "nepřirozené" (ať už to znamená cokoliv), zatímco ty neříkáš nic jiného, než že "tak to prostě je".
Rovnost v právech a důstojnosti není vůbec samozřejmá, protože důstojnost a práva jsou vynálezy společnosti, to nejsou žádné měřitelné fyzikální veličiny. Stejně tak je ovšem lidským výmyslem i nerovnost v právech a důstojnosti. Oba jen konstatujete svá přesvědčení, která jsou shodou okolností v protikladu.
XCHAOS --- 9:59:14 9.9.2010
XCHAOS --- 11:10:41 5.9.2010
POMOTRON: no protože prostě ta nerovnost, kterou on vidí, se týká obrovského množství atributů člověka - seberealizace, přínosu pro společnost, nároku na odměnu za tento přínos, nároku podílet se na organizaci společnosti apod. - tedy, okrajově by se tohoto mohl týkat i pojem důstojnost, dejme tomu - ale v otázce _práv_ ke celá moderní společnost postavena skutečně právě na rovnosti práv mezi bezdomovcem a "špičkovým chirurgem" (ve skutečnosti: těmhle pravičákům vždycky více leží na srdci někdo jako oni sami - tedy vychcaní makléři, apod. - spíše než ti chirurgové, ale to je nepodstatný detail).

"smrdutý bezdomovec" v centru Prahy mě nakonec mimochodem reálně omezuje mojí vlastní svobodu méně, než smrdutý automobilista, který do centra Prahy zajíždí autem: smrdí více, dělá větší rámus, nárokuje si větší prostor (čím větší rychlost, tím větší brzdná dráha) a bezprostředně mě ohrožuje na životě. bezdomovce mohu ignorovat daleko snáze, než automobilistu (a právě tato ignorace mimochodem bezdomovce nutí k určitému druhu evoluce a změny svého přístupu - zatímco automobilsté jsou vůči mé ignoraci daleko imunější a mají prostě převahu)
POMOTRON --- 10:02:41 5.9.2010
XCHAOS: Proč by mu měla unikat definice těch pojmů? Já s ním sice také nesouhlasím, ale nevidím důvod, proč by nemohl věřit, že si lidé nejsou rovni v důstojnosti a právech.
XCHAOS --- 13:17:03 4.9.2010
LONESTAR: ... striktně odmítám myšlenku, že smrdutý bezdomovec válející se v podchodu metra je v důstojnosti i právech rovný například chirurgovi, který denně u operačního stolu zachraňuje lidské životy. ... njn, odpad, co se taky dá od těchto blogerů čekat.

samozřejmě že je "rovný v důstojnosti a právech". toto samozřejmě není jediný aspekt... je zde spousta dalších atributů, jako sociální postavení, odměna, apod. kdo má problém s tou "důstojností a právy", tak mu jaksi uniká definice těchto pojmů.

LONESTAR --- 19:03:42 27.8.2010
Demokracie jako náboženství. Blog - Peter Nešvara (blog.iDNES.cz)
http://nesvara.blog.idnes.cz/c/152828/Demokracie-jako-nabozenstvi.html